Gündem

Küresel etmenler fırsat verecek mi ?

Küresel Etmenler Fırsat Verecek Mi ?

TCMB’nin Haziran toplantısı dün sonuçlandı. Banka, piyasaların beklentisi doğrultusunda %19 olan politika faizinde değişikliğe gitmedi. Faiz oranında değişiklik beklenmediği için piyasa asıl olarak karar metninde geçen ifadelere odaklanmıştı. PPK karar metninde yer alan ifadeleri yorumlayalım; Öncelikle TCMB’nin küresel ölçekte yükselen enflasyona dikkat çektiğini görüyoruz. Bu doğrultuda dünya genelinde aşılamanın hız kazanması ile ekonomik toparlanmanın ivme kazandığını belirtildi. Bununla birlikte, emtia fiyatlarında görülen artış ve bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki yükselişin uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açtığı ifade edildi. En önemli gelişme ise; daha önceki metinde ‘mevcut duruş sürdürülecektir’ cümlesi ‘mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir’ olarak değiştirildi. Böylelikle bankanın SIKI ve KARARLILIKLA kelimelerini eklediğini görüyoruz. TCMB’nin mevcut politikasını sıkı olarak nitelendirmesi faiz artırımına yönelik hamleye gerek olmadığı şeklinde algılanabilir. Ayrıca kararlılıkla kelimesi ile de yakın vadede faiz indirimine gidilmeyeceği sinyali verildi. Zaten ‘Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir ‘ cümlesine bu metinde de yer verilmesi ile faiz indiriminin gerçekleşmesi durumunda yılın son çeyreğinde olacağı işaret edildi. Enflasyona ilişkin son dönemde ithalat fiyatları kaynaklı maliyet unsurlarının yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği belirtildi. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin gözlenmeye başlandığı da önemli cümlelerden biriydi. ‘Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.’ Cümlesinin bu metinde de korunduğunu görüyoruz. Metinde güçlü şahin ifadelerin geçtiğini söyleyemiyoruz. Küçük değişiklerin dışında güçlü bir yönlendirme görülmedi. Zaten karar sonrası piyasa davranışları da bu yorumu destekler nitelikte.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Cuma günkü işlemlerde çoğunlukla pozitif seyretti.Japonya’da Nikkei 225 yükseldi, Topix ise geriledi.Güney Kore Kospi Endeksi,dalgalı bir seyir izledi. Çin ana karasında Şanghay Bleşik hafif geriledi, Shenzen ise arttı. Hong Kong’un Hang Seng Endeksi, de yükseldi.Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi kazanım bölgesinde seyretti. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi de hafif yükseldi.

Japonya Merkez Bankası, faiz oranında değişikliğe gitmedi, -%0,10 (beklenti -%0,10)

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta yaptıkları görüşmede, Kabil Havalimanı güvenliğini Türkiye’nin sağlaması konusunda anlaştığını açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada, 2002’de ABD’nin Irak’ı işgal etmesine izin veren “Irak’ta Askeri Güç Kullanımı için Yetki” (AUMF) adlı yetkilendirmeyi iptal eden yasa tasarısı kabul edildi.

ABD Anayasa Mahkemesi, Obamacare adıyla bilinen sağlık sigorta yasasının iptal edilmesi için Cumhuriyetçiler’in yaptığı başvuruyu reddetti.

Japonya Merkez Bankası(BoJ), faiz oranında değişikliğe gitmedi. BoJ Eylül sonunda tamamlanması planlanan Covid-19 Pandemisi Yardım Programının tarihini 6 ay uzattı. Karar 1’e karşı 8 oyla alındı.

Goldman Sachs, FOMC toplantısı sonrası açıklanan Fed yetkilileri nokta tahminlerinin 2023’te faiz artırımına işaret etmeleri sonrası Fed’den ilk faiz artırımına yönelik kendi beklentisini de 2023’e çekti.

ABD Başkanı Biden’in ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Başkan Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında bir görüşme ayarlamayı değerlendirdiklerini söyledi.

Handelsblatt gazetesine konuşan Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı ve ECB Yönetim Konseyi üyesi Jens Weidmann, para politikasının 2022’de normalleşmesini beklediğini söyledi.

Fed’in kısa vadeli faizleri kontrol etmek için kullandığı yüzde 0 faizli gecelik ters repo imkanına olan talep bir kez daha rekor kırdı.Verilere göre söz konusu imkana 755,8 milyar dolar park etti.Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü açıklanan faiz kararından yaptığı basın toplantısında bu imkana vurgu yapmıştı.

SPK, Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı.

AC Asia ex, Japan % – 0,04 satıcılı

S&P 500 % 0,06 alıcılı

Euro Stoxx 50 % -0,38 satıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu