Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Omicron varyantına ilişkin öne çıkan endişelerle satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Aralık ayı FOMC toplantısı öncesinde Omicron varyantına ilişkin endişelerin yeniden öne çıkması nedeniyle satıcılı seyir izledi. Küresel risk algısındaki baskılanma ışığında, ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,4224 seviyesine ılımlı gerilerken, VIX endeksi 20 seviyesini aştı. Nasdaq endeksi, teknoloji sektörü hisselerinde tetiklenen çıkışlar nedeniyle %1,39 düşüşle 15.413,30 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,91 değer kaybıyla 4.669,15 seviyesinden kapandı. Dow Jones endeksi de %0,89 düşüşle 35.650,95 seviyesinden günü tamamladı. Sektörler cephesinde genel olarak tüm sektör hisselerinde satıcılı seyir görülürken, havayolları ve kruvaziyer sektörü hisselerinin kayıplarda başı çektiği takip edildi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da negatif seyir görülüyor. Salgın cephesinde Çin’de ilk Omciron varyantı vakasının tespit edilmesine ek olarak, ilaç şirketlerinden gelen açıklamalar piyasalardaki görünümde etkili oluyor. Oxford Universitesi’nin yayımladığı makaleye göre iki doz Astra Zeneca ve Biontech aşılarının Omicron varyantına karşı daha az etkinliğe sahip olduğu belirtildi. Öte yandan, Çin’de emlak ve teknoloji sektörü hisselerinde görülen realizasyonlar nedeniyle MSCI Asya Pasific endeksinin değer kayıplarına sahne olduğunu izliyoruz. Çin’li otoritelerin yüksek borçluluğa sahip emlak sektörü şirketlerine uyguladığı baskıyla ilgili endişeler yeniden alevlenirken, emlak sektöründeki gerilemenin Kasım ayında ekonomik aktiviteyi baskıladığı düşünülüyor. ABD vadeliler cephesinde de dünkü satışların ardından hafif alımlar gözleniyor. Bugün yurt dışında ABD’de NFIB küçük işletme iyimserliği ve ÜFE verileri izlenecek. NFIB küçük işletme iyimserliği Kasım ayı verisinin aylık bazda 0,1 puanlık ılımlı artışla 98,3 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. ÜFE verisinin de manşet ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %9,2 ve %6,8 artış göstermesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde de sanayi üretimi verisi izlenecek.Ekim ayı verisinin yıllık bazda %3,4 artış göstermesi tahmin ediliyor. Asya cephesinde de Japonya’da sanayi üretimi verisinin revizyonu takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Ekim ayı öncü verisi yıllık bazda %4,7 düşüş kaydetmişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de NY Empire State imalat endeksi ve perakende satışlar verilerine ek olarak, ithalat ve ihracat fiyatları verileri izlenecek. NY Empire State imalat endeksi Aralık ayı verisinin aylık bazda 5,9 puan düşüşle 25 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. Perakende satışlar Kasım ayı verisine ilişkin olarak manşet ve çekirdek verinin aylık bazda sırasıyla %0,8 ve %0,8 artışlar göstermesi öngörülüyor. Öte yandan, ithalat fiyatları cephesinde yıllık bazda %11,5 artış beklenirken, ihracat fiyatları tarafında piyasa beklentisi bulunmuyor. Asya cephesinde de Japonya’da Tertiary sanayi endeksi takip edilecek. Verinin aylık bazda 0,7 puan artışla %1,2 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Çin cephesinde de perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri gündemimizde olacak Perakende satışlar Kasım ayı verisinin yıllık bazda %4,7 artış göstermesi öngörülüyor. Sanayi üretimi verisine ilişkin piyasa beklentisi de yıllık bazda %3,7 artış görüleceği yönünde.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu