Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Küresel merkez bankalarından yükselen şahin mesajlar sonrası teknoloji sektörü hisselerinde yoğunlaşan realizasyonlarla ekside kapandı

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Aralık ayı FOMC toplantısı sonrası AMB ve BoE’den yükselen şahin mesajlar nedeniyle teknoloji sektörü hisselerinde yoğunlaşan realizasyonlarla satıcılı seyir izledi. AMB, faiz oranlarında beklentilere paralel olarak değişikliğe gitmedi ve Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) Mart 2022’de sona ereceğini teyit etti. PEPP kapsamında net tahvil alımlarının Mart 2022’de sona ereceğinin teyit edildiği belirtilen açıklamada, ilk çeyrekte net PEPP alımlarının düşük hızda yapılacağı kaydedildi. Açıklamada, Varlık Satın Alma Programı (APP) kapsamında ikinci çeyrekte 40 milyar euro ve üçüncü çeyrekte 30 milyar euro aylık net alım hızına karar verildiği aktarılarak, Banka’nın tahvil portföyüyle 2024 sonuna kadar yeniden yatırım yapacağı bildirildi. BoE de dün gerçekleşen faiz kararı toplantısında politika faizini 15 baz puan artırarak %0,1’den %0,25’e yükseltti. Piyasa beklentisi faizlerde değişikliğe gidilmemesi yönündeydi. Kurul, 875 milyar sterlin seviyesindeki varlık alım programını ise değiştirmedi. Karar 8’e 1 oy çokluğuyla alındı. Karar ile BoE geçen yıl salgının ortaya çıkmasından bu yana dünya genelinde faizleri artıran ilk büyük merkez bankası oldu. Bankadan yapılan açıklamada, para politikasında bir miktar ılımlı sıkılaşma olabileceği belirtildi. Açıklamada, enflasyonun Nisan ayında %6 civarına yükselerek zirve yapacağı öngörüsünde bulunuldu. İngiltere 10 yıllık tahvil faizi de %0,731’den %0,802 seviyesine geldi. BoE, en son Ağustos 2018’de faiz artırım kararı almıştı. Ülkede dün açıklanan verilere göre, enflasyon %5,1 ile 2011 yılının Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise enflasyon endişelerine karşın varyant korkuları nedeniyle %1,41 seviyesine ılımlı gerilerken, VIX endeksi 20 seviyesini aştı. Endeksler cephesinde de, söz konusu gelişmeler ışığında teknoloji sektörü hisselerinden tetiklenen çıkışlarla Nasdaq endeksi %2,47 düşüşle 15.180,40 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,87 değer kaybıyla 4.668,67 seviyesinden kapandı. Dow Jones endeksi %0,08 düşüşle 35.897,64 seviyesinden günü tamamladı. Sektörler cephesinde, bankacılık sektörü hisselerinin en çok değer kazananlar arasında yer aldığı takip edildi. Banka of America ve Wells Fargo hisselerinde yükselişler %2’yi aşarken, Goldman Sachs ve JP Morgan hisseleri de %1’in üzerinde yükseliş kaydetti.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da satıcılı seyir görülüyor. Önde gelen küresel merkez bankalarının şahin hamlelerinin beraberinde ABD’nin 8 Çinli şirketi kara listeye aldığı yönündeki haber akışları piyasalardaki görünümde etkili oluyor. ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, söz konusu 8 şirketin Çin’deki etnik ve dini azınlıkların, özellikle Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki ağırlıklı olarak Müslüman Uygur azınlığının biyometrik gözetimini ve takibini aktif olarak desteklediği aktarıldı. Açıklamada, aralarında drone üreticisi DJI’nin de bulunduğu 8 teknoloji şirketinin yaptırım kara listesine alındığı kaydedildi. Kararla ABD’li kişilerin bu kuruluşlarla bağlantılı halka açık belirli menkul kıymetlerin alımları veya satımlarını yapmasının yasaklanacağı ifade edildi. ABD vadeliler cephesinde ise realizasyonlar hafif tonda devam ediyor. Ayrıca bugün ABD’de hisse senedi opsiyonlarının, hisse senedi endeksi vadeli işlemlerinin ve hisse senedi endeksi opsiyon sözleşmelerinin aynı işlem gününde aynı anda sona erdiği triple witching olayı gerçekleşecek. Aynı dayanak menkul kıymetlerin vadesini aynı gün paylaşabilen üç opsiyon sınıfı, işlem hacminin artmasına ve dayanak varlıklarda olağandışı fiyat hareketlerine neden olabilir. Bugün ABD’de veri akışı sakin seyredecek. Euro Bölgesi cephesinde de TÜFE verisinin revizyonu takibimizde olacak. Kasım ayı manşet ve çekirdek verilerin yıllık bazda sırasıyla %4,9 ve %2,6 artışlar olarak teyit edilmesi bekleniyor. Asya cephesinde ise BoJ’un faiz kararı toplantısı izlenecek. Piyasa beklentisi toplantıda politika faiziin %-0,10 seviyesinde tutulması yönünde.

Gelecek gündemde neler var? Önümüzdeki Pazartesi günü ABD ve Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin seyredecek. Asya cephesinde ise Çin’de 1 yıllık ve 5 yıllık gösterge faiz oranları takip edilecek. Piyasa beklentisi oranların sırasıyla %3,85 ve %4,65 seviyelerinde teyit edileceği yönünde.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu