Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Rusya-Ukrayna gerilimiyle artan jeopolitik tansiyonla küresel piyasalar satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda satıcılı seyir hakim oldu. Rusya-Ukrayna geriliminin artmasıyla beraber dün hemen hemen tüm endekslerde satıcılı seyir devam etti. Avrupa endekslerinde gün içerisinde %3,5 üzeri satışlar görülürken, sonrasında Putin’den gelen diplomatik yolların denenebileceği açıklamaları tedirginliği bir nebze azalttı. Yine de Euro Stoxx 50 endeksi %2,2, DAX %2, FTSE 100 %1,7, CAC 40 %2,3 değer kaybetti. Gün içinde Bloomberg’ten gelen, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Batı ile müzakerelerin sürmesini teklif ettiği, Putin’in yanıtının da ‘tamam’ olduğunu belirttiği, Rusya Devlet Başkanı Putin’in ise diyaloğa açık olduğu yönündeki sinyali ve haberi gerginliğin bir miktar azalmasına neden oldu. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağı gün olarak iddia edilen 16 Şubat’ı “Birlik Günü” adıyla resmi tatil ilan etti. Rus RTSI endeksi dün %5,0’in üzerinde düşüş kaydetse de Rusya cephesinden gelen ılımlı açıklamalarla borsalardaki düşüş kapanışa doğru bir miktar toparlandı ve endeks %2,99 düşüşle kapandı. Gün içerisinde Ukrayna’nin 5 yıllık CDS primi ise 1000 baz puanı aştı. ABD endeksleri ise teknoloji tarafının desteğiyle gün içerisinde bir süre %1’e yakın artıda seyretse de Nasdaq endeksi %0,0 13.790 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,38 değer kaybıyla 4.401 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi %0,49 düşüşle 34.566 seviyesinden kapandı. Geçtiğimiz hafta 96 seviyesinin altına gerileyen Dolar Endeksi, haftaya 96,05 seviyesinden başladı ve yaklaşık %0,25 değer kazanarak ile 96,32 seviyesinden günü noktaladı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise dün 5 baz puan yükselerek %1,99 seviyesinden günü noktaladı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında dünkü satışlar sonrası toparlanma eğilimiyle birlikte zayıf risk iştahının devam ettiği takip ediliyor. ABD vadeliler cephesinde ise yatay karışık bir seyir görüyoruz. Dün küresel tarafta önemli bir ekonomik veri açıklaması olmadı. Bu sabah ise Japonya 4. Çeyrek GSYİH verilerini takip ediyoruz. Japonya 2021 yılının son çeyreğinde yıllıklandırılmış bazda %5,4 büyüme kaydetti. Yurt dışında bugün Almanya’da Şubat ayına ilişkin ZEW ekonomik beklenti ve cari endeksi rakamları açıklanacak.

Gelecek gündemde neler var? Yurt dışında bu hafta Çin ve İngiltere’de tüketici ve üretici enflasyonu, Japonya’da tüketici, ABD’de ise üretici enflasyonunun yanı sıra, FED tutanakları yakından takip edilecek. FED tutanakları TSİ Çarşamba akşamı saat 22:00’de açıklanacak.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu