Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Teknoloji sektörü ve yeniden açılma temalı sektör hisselerinde görülen alımlarla pozitif seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, teknoloji sektörü hisselerine ek olarak, vaka sayılarının Haziran ayından bu yana en düşük seviyelere gelmesiyle yeniden açılma temalı hisselerde öne çıkan alımlarla günü alıcılı seyirle tamamladı. Makroekonomik cephede, Chicago Ulusal Aktivite Endeksi Nisan ayı verisinin aylık bazda 1,47 puan düşüşle 0,24 puan seviyesinde gerçekleşmesi ekonomik görünümde toparlanma konusunda arzu edilen gelişimin uzağında olunduğuna işaret etti. Bu bağlamda Fed’in genişlemeci para politikasını gerçek anlamda ekonomik toparlanma gerçekleşene kadar sürdüreceğine yönelik artan beklentilerin enflasyon endişelerini de azalttığını takip ettik. Böylelikle ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,60’lı seviyelere gerilerken, VIX endeksi de risk iştahındaki güçlenmeyle 20 seviyesinde dengelendi. Bitcoin fiyatlarında da dün toparlanma eğilimi ön plandaydı. Pazar günü 32.000 dolar seviyesinin altına gerileyen Bitcoin fiyatları dün %17 yükselişle 39.000 dolar seviyesini aştı. Böylelikle, büyük teknoloji hisselerinde görülen alımlarla Nasdaq endeksi %1,41 artışla 13.661,17 seviyesine yükselirken, S&P 500 endeksi %0,99 değer kazancıyla 4.197,05 seviyesinden kapandı. Dow Jones endeksi de Microsoft, Salesforce ve Cisco hisselerinde görülen yükselişlerin desteğiyle %0,54 artışla 34.393,98 seviyesinden tamamladı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında, Fed cephesinden gelen destekleyici söylemlerin beraberinde bölge özelindeki makro gelişmelerin risk algısını güçlendirmesiyle pozitif seyir görülüyor. Fed üyeleri Brainard, Bostic ve Bullard söylemlerinde genel olarak, makroekonomik toparlanma esnasında görülecek fiyat baskılarının geçici olacağını vurgulamaları ışığında ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin sakin seyrini sürdürdüğünü gözlemliyoruz. Bölge özelinde de, bu sabah Singapur’un ilk çeyrek büyüme verisi takip edildi. Verinin yıllık bazda %1,3 seviyesinde gerçekleşmesinin ardından, ülkenin Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’ndan gelen açıklamada 2021 yılı büyüme hedefinin %4-6 bandında tutulduğunun belirtilmesi de risk iştahını güçlendiren bir diğer faktör olarak öne çıkıyor. ABD vadeliler cephesinde ise, dün yaşanan yükselişlerin ardından alımların daha ılımlı tonda devam ettiğini gözlemliyoruz. Yurt dışında ABD’de yeni konut satışları, Conference Board tüketici güveni ve Richmond Fed imalat endeksi verileri takip edilecek. Yeni konut satışları Nisan ayı verisinin aylık bazda %7 düşüşle 950K seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Conference Board Mayıs ayı verisine ilişkin piyasa beklentisi de verinin aylık bazda 1,7 puan düşüşle 120 puan seviyesine gerileyeceği yönünde. Richmond Fed imalat endeksi Mayıs ayı verisinin ise aylık bazda 2 puan artışla 19 seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık mortgage başvuruları verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere geçen hafta nın verisi haftalık bazda %1,2 artış kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu