Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Makro verilerden gelen enflasyonist sinyaller nedeniyle hafif realizasyonlara sahne oldu

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, açıklanan makro verilerden gelen enflasyonist sinyallerin Fed cephesinden yükselen destekleyici söylemlerin olumlu etkisini bastırmasıyla günü satıcılı seyirle tamamladı. Makroekonomik cephede dün Conference Board tüketici güveni ve konut satışları verileri takip edildi. Yeni konut satışları Nisan ayı verisi aylık bazda %5,9 düşüşle 863K seviyesinde beklentinin altında gerçekleşti. Verinin beklentileri karşılayamamasında yüksek fiyatların talebi baskılaması etkili oldu. Conference Board tüketici güveni Mayıs ayı verisi de aylık bazda 0,3 puan düşüşle 117,2 seviyesinde gerçekleşerek, beklentinin altında geldi. Bu arada önceki ayın verisinin de 121,7’den 117,5’e revize edildiğini gözlemliyoruz. Verideki görünüm enflasyon endişelerinin ve artan işsizliğin tüketici güvenini baskıladığına işaret ediyor. Diğer yandan dün Fed üyelerinin konuşmalarını takip ettik. Fed Başkan Yardımcısı Clarida, fiyat baskılarının büyük ölçüde geçici olacağını belirtirken; diğer Fed üyeleri Evans, Quarles’ın yüksek enflasyon riskinin kalıcı olmayacağını öne çıkaran açıklamalarını destekledi. Fed cephesinden gelen söylemlere karşın şimdilerde yatırımcıların fiyat baskılarının devam etmesi durumunda Fed’in mevcut duruşunun ne kadar sürdürebileceği yönünde endişeli olduklarını gözlemliyoruz. Ancak bu söylemlerin desteğinde ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün %1,55’li seviyelere gerilerken, VIX endeksinin de 19 seviyesinin altındaki seyrini sürdürdü. Tahvil faizleri cephesindeki gerilemenin desteğinde Nasdaq endeksi yatay seyir izleyerek 13.657,17 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,21 değer kaybıyla 4.188,12 seviyesine geriledi. Dow Jones endeksi %0,24 düşüşle 34.312,46 seviyesinden tamamladı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında, Singapur, Tayland ve Endonezya piyasalarının kapalı olduğu günde Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın kararı sonrası pozitif seyrin hakim olduğunu izliyoruz. Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) politika faizi olan resmi nakit oranını beklendiği gibi %0,25 ve geniş ölçekli varlık alım programının miktarını da 100 milyar Yeni Zelanda doları (72 milyar USD) seviyesinde bıraktı. Fed öncülüğünde küresel merkez bankalarında devam eden destekleyici duruşun piyasalarda risk algısının güçlü kalmasında etkili oluyor. ABD vadeliler cephesinde ise, dün görülen ılımlı realizasyonlar sonrasında bu sabah alıcılı seyrin ön planda olduğunu izliyoruz. Yurt dışında ABD’de haftalık mortgage başvuruları verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere geçen hafta veri haftalık bazda %1,2 artış kaydetmişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de dayanıklı mal siparişleri, haftalık işsizlik maaşı başvuruları, bekleyen konut satışları ve Kansas Fed imalat endeksi verilerine ek olarak, büyüme, kişisel tüketim ve çekirdek kişisel harcamalar verilerinin revizyonları takip edilecek. Dayanıklı mal siparişleri Nisan ayı öncü verisinin manşet ve çekirdek bazda aylık olarak sırasıyla %0,8 ve %0,7 artışlar kaydetmesi bekleniyor. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları cephesinde ise 22 Mayıs haftasının verisine ilişkin beklenti 425K seviyesinde bulunuyor. Bekleyen konut satışları Nisan ayı verisinin de aylık bazda %0,5 artış kaydetmesi bekleniyor. Diğer yandan, ilk çeyrek büyüme verisinin yıllık bazda %6,4’ten %6,5 seviyesine revize edileceği öngörülüyor. İlk çeyrek kişisel tüketim verisinin de yıllık bazda %10,7 artıştan %11 artış olarak güncellenmesi bekleniyor. Çekirdek kişisel tüketim harcamalarının ise çeyreksel bazda %2,3 artış plarak teyit edilmesi öngörülüyor. Asya cephesinde ise Çin’de sanayi sektörü karlılığı verisini takip edeceğiz. Hatırlanacağı üzere Mart ayı verisi yıllık bazda %92,3 artış kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu