Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Ekonomik büyüme temalı sektör hisselerinde görülen alımlar öncülüğünde pozitif seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Fed’in para politikasındaki değişimin beklenenden daha erken yapılmayacağı yönündeki söylemleri ışığında ekonomik büyüme temalı hisselerde görülen alımlar öncülüğünde günü pozitif seyirle tamamladı. Endekslerin tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın işlem görmeleri ile tetiklenen bir çok endişe faktörünün öne çıkmasına karşın, bu hafta Fed yetkililerinin demeçleri yoluyla verdikleri güvencenin risk algısını güçlendirdiğini izliyoruz. Enflasyon görünümünün tahvil alımlarını yavaşlatabileceği yönündeki şüphelerin hafiflemesiyle, faizler cephesinde de oynaklığın azaldığını takip ediyoruz. Bu bağlamda ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,57’li seviyelere ılımlı yönelim gösterirken, VIX endeksi de 17’li seviyelere geriledi. Azalan volatilitenin desteğinde Nasdaq endeksi %0,59 yükselişle 13.738 seviyesinden kapandı. S&P 500 endeksi, enerji, seyahat ve perakende sektörü hisselerinde görülen artışların desteğinde %0,19 değer kazancıyla 4.195,99 seviyesinden tamamladı. Dow Jones endeksi yatay seyirle 34.323,05 seviyesinden kapanırken, küçük ölçekli şirketlerden oluşan Russel 2000 endeksi %1,89 yükselişle 2.247,44 seviyesinden tamamladı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında, Çin’den gelen sanayi sektörü karlılığı verisi sonrası karışık seyrin hakim olduğunu izliyoruz. Veri Nisan ayında yıllık bazda %57 artış göstermesine karşılık emtia fiyatları üzerinden enflasyon endişelerinin ön plana çıkabileceğine işaret ettiğini gözlemliyoruz. Mevcut durum, Çin imalat sektörünün girdi maliyetlerine fiyat artışı yapmadan katlandığı yönünde. Ancak ilerleyen süreçte sektör oyuncularının marjlarını koruyabilmek adına fiyat artışları yapmaları durumunda küresel enflasyon görünümünde Çin kaynaklı volatilite söz konusu olabilir. ABD vadeliler cephesinde ise, bugün açıklanacak olan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi öncesinde hafif satıcılı seyir hakim. Yurt dışında ABD’de dayanıklı mal siparişleri, haftalık işsizlik maaşı başvuruları, bekleyen konut satışları ve Kansas Fed imalat endeksi verilerine ek olarak, büyüme, kişisel tüketim ve çekirdek kişisel harcamalar verilerinin revizyonları takip edilecek. Dayanıklı mal siparişleri Nisan ayı öncü verisinin manşet ve çekirdek bazda aylık olarak sırasıyla %0,8 ve %0,7 artışlar kaydetmesi bekleniyor. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları cephesinde ise 22 Mayıs haftasının verisine ilişkin beklenti 425K seviyesinde bulunuyor. Bekleyen konut satışları Nisan ayı verisinin de aylık bazda %0,5 artış kaydetmesi bekleniyor. Diğer yandan, ilk çeyrek büyüme verisinin yıllık bazda %6,4’ten %6,5 seviyesine revize edileceği öngörülüyor. İlk çeyrek kişisel tüketim verisinin de yıllık bazda %10,7 artıştan %11 artış olarak güncellenmesi bekleniyor. Çekirdek kişisel tüketim harcamalarının ise çeyreksel bazda %2,3 artış plarak teyit edilmesi öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de kişisel gelirler, kişisel giderler, çekirdek tüketici harcamaları deflatörü, Chicago PMI verilerine ek olarak Michigan tüketici güveninin revizyonu takip edilecek. Nisan ayında kişisel gelirler verisinin aylık bazda %14,3 düşüş kaydetmesi beklenirken, kişisel harcamalar verisinin %0,5 ılımlı artış göstermesi tahmin ediliyor. Çekirdek tüketici harcamaları deflatörü Nisan ayı verisinin ise aylık bazda %0,6, yıllık bazda da %2,9 yükseliş kaydetmesi öngörülüyor. Chicago PMI verisinin ise aylık bazda 4,1 puan düşüşle 68 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. Öncü olarak aylık bazda 5,5 puan düşüşle 82,8 seviyesinde gerçekleşen Michigan tüketici güveni verisinin 83 seviyesine ılımlı revize edilmesi bekleniyor. Euro Böşgesi cephesinde de tüketici güveni verisinin revizyonu takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Mayıs ayı öncü verisi aylık bazda3 puan artışla -5,1 seviyesinde gerçekleşmişti. Asya cephesinde, Japonya’da Tokyo TÜFE verisi takibimizde olacak. Mayıs ayı verisinin manşet ve çekirdek bazda sırasıyla %0,5 ve %0,1 düşüşler kaydetmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu