Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Avrupa özelinde öne çıkan finansal ve makro gelişmeler ışığında satıcılı seyir görüldü

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün Avrupa piyasaları genel olarak satıcılı seyir izledi. Fed’in Deutschebank’ın kara para aklama karşıtı uygulamaları konusunda endişeli olduğunu duyurması piyasalardaki görünümde etkili oldu. Ayrıca bölgedeki ülkelere ilişkin açıklanan enflasyon verilerinin son dört yılın zirvesinde gerçekleşmesi de negatiflikte etkili olan bir diğer unsur olarak öne çıktı. Almanya ve İspanya TÜFE verileri yıllık bazda sırasıyla %2,5 ve %2,4’lük artışlarla bölgede enflasyonun güçlenmeye başladığının sinyallerini verdi. Yaşanan gelişmeler ışığında Almanya 10 yıllık tahvil faizlerinin de %-0,17 seviyesine yükseldiği takip edildi. DAX ve CAC 40 endeksleri %0,7 düşüş kaydederken, IBEX endeksi %0,9 geriledi.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasaları, bölge özelinde açıklanan imalat PMI verilerinin imalat aktivitesinin salgının yansımalarına karşın yavaş da olsa ilerleme göstermesinin etkisiyle alıcılı seyir izliyor. Verilere göre imalat performansı ile bölgede Tayvan öne çıkıyor. Tayvan’ın imalat PMI verisi 62 seviyesinde, eşik değerin oldukça üzerinde bulunurken, yeni siparişlerindeki artış da dikkat çekiyor. Çin Caixin imalat PMI verilerinin ise Mayıs ayında aylık bazda 0,1 puan artışla 52 seviyesinde beklentilere paralel gerçekleştiğini görüyoruz. ABD vadeliler cephesinde ise bu sabah yatay pozitif seyir hakim. Yurt dışında ABD’de ISM imalat PMI verisine ek olarak Markit PMI verilerinin revizyonu takip edilecek. ISM imalat PMI Mayıs ayı verisinin aylık bazda 0,2 puan artışla 60,9 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Ayrıca verinin alt endeksleri olan yeni siparişler ve ödenen fiyatlar verilerindeki görünüm de kritik olacak. Yeni siparişler verisi imalat sektöründe görülen hareketlenmenin devamlılığına yönelik ipuçları verirken, ödenen fiyatlar verisi de girdi fiyatlarının seyrine ışık tutarak enflasyon beklentileri üzerinde belirleyici oluyor. Hatırlanacağı üzere yeni siparişler verisi Nisan ayında aylık bazda 3,7 puan düşüşle 64,3 seviyesine gerilerken, ödenen fiyatlar verisi de 4 puan artışla 89,6 seviyesine yükselmişti. Mayıs ayında ise bu verinin 0,6 puan düşüşle 89 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Markit imalat PMI verisi cephesinde öncü olarak Mayıs ayında 1 puan artışla 61,5 seviyesinde gerçekleşen verinin aynı şekilde teyit edilmesi bekleniyor. Euro Bölgesinde de TÜFE verisine ek olarak imalat PMI verisinin revizyonu izlenecek. TÜFE Mayıs ayı öncü verisinin manşet ve çekirdek bazda sırasıyla yıllık olarak %1,9 ve %0,9 artış kaydetmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var?

Yarın ABD’de MBA mortgage başvuruları verisine ek olarak Fed tarafından açıklanacak olan Bej Kitap takip edilecek. Haftalık mortgage başvuruları cephesinde 21 Mayıs ile biten haftada veri %4,2 düşüş kaydetmişti. Diğer yandan, Bej Kitap’ta Fed üyelerinin ABD’nin makro görünümüne ilişkin analizleri kritik olacak. Euro Bölgesi cephesinde ÜFE verisi takibimizde olacak. Piyasa beklentisi verinin aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,9 ve %7,3 artışlar kaydedeceği yönünde. Öngörüler verinin Eylül 2008’den bu yana en güçlü yıllık artışını kaydedebileceğine işaret ediyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu