Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: TÜFE verisinde alt kalemlerin yükselişin geçiciliğini teyit etmesi ile alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, enflasyon verisindeki yükselişin geçici olarak kabul edilmesi sonucu, mevcut parasal duruşun sürdürüleceği yönündeki artan iyimserlikle alıcılı seyir izledi. Mayıs ayı TÜFE verisi manşet bazda yıllık olarak %5 artış ile son 13 yılın en sert artışını gösterdi. Çekirdek enflasyon da yıllık bazda %3,8 artışla piyasa beklentisinin hafif üzerinde gerçekleşti. Verideki görünümde, ertelenmiş talebin arz kaynaklı baskılarla birleşmesinin etkili olduğunu gözlemliyoruz. Verinin detaylarına baktığımızda, fiyatlardaki son artışın yeniden açılmalarla artan ürün fiyatlarına ek olarak, kiralık araba, otel ve uçuş talebinden de kaynaklandığını izliyoruz. Bu arada kullanılmış otomobil ve kamyon fiyatlarına ilişkin endeksi Mayıs ayında %7,3 artarak enflasyondaki artışın yaklaşık üçte birini oluşturduğunu belirtmek isteriz. İkinci el otomobil fiyatlarında görülen artış pandemi etkisi ve otomobil arzı kaynaklı olduğundan geçiçi bir yükselişi temsil ediyor. Bilindiği gibi Fed cephesinden yükselen söylemlerde de aylardır tüketici fiyatlarındaki artışların pandemi karantinalarının ardından sektörlerin yeniden açılmasının geçici bir etkisi olduğunu savunuluyor. Şimdilerde çoğu Fed üyesinin federal fonlama oranının 2023’e kadar sıfıra yakın kalmasını bekliyor. Veriye ilk tepki olarak %1,53 seviyesini aşan ABD 10 yıllık tahvil faizleri, alt kalemler itibariyle de verideki yükselişin geçiciliğinin teyit edilmesiyle %1,43’lü seviyelere geriledi. VIX endeksi de 16 Nisan’dan bu yana görülen en düşük seviye olan 16,1’e düşüş gösterdi. Endeksler tarafında, Nasdaq endeksi %0,78 yükselişle 14.020,33 seviyesinden kapanırken; S&P 500 endeksi de %0,47 değer kazancıyla 4.239,18 seviyesinden tamamladı. Dow Jones endeksi ise %0,09 artışla 34.466,24 seviyesinden kapandı. Sektörler cephesinde 11 sektör hissesinden 7’sinin alımlara sahne olduğunu izledik. En çok değer kazancı sağlık sektörü hisselerinde görülürken, bankacılık sektörü hisselerinin baskı altında kaldığı takip edildi. Teknoloji sektörü hisseleri cephesinde de Amazon, Microsoft ve Tesla hisselerindeki artışlar, Nasdaq endeksindeki yükselişte etkili oldu.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da enflasyonist baskıların geçiciliği ve sıkı para politikasına geçişin çok aşamalı olarak gerçekleşeceği yönünde yoğunlaşan öngörüler eşliğinde pozitif seyir görülüyor. Bu yaklaşımın piyasa etkisinin, dün AMB’nin enflasyon tahminini yükseltmesi ve bölge ekonomisini çift dipli resesyondan kurtarmak için varlık alımlarını sürdürme taahhüdünü yinelemesiyle de güçlendiğini takip ediyoruz. Bu bağlamda bu sabah %1,43’lü seviyelerde sakin seyrini koruyan ABD 10 yıllık tahvil faizleri eşliğinde gelişen ülke piyasalarında pozitif ayrışmaların ön plana çıkabileceğini düşünüyoruz. ABD vadeliler cephesinde de bu sabah alıcılı seyrin ılımlı tonda devam ettiğini izliyoruz. Bugün ABD’de Michigan tüketici güveni verisi izlenecek. Haziran ayı öncü verisinin aylık bazda 1,3 puan artışla 84,2 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Pazartesi günü ABD’de veri akışı sakin seyredecek. Euro Bölgesi’nde ise sanayi üretimi verisi takibimizde olacak. Hatırlanacağı üzere Mart ayı verisi aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,1 ve %10,9 artışlar kaydetmişti. Asya cephesinde Japonya’da da sanayi üretimi verisinin revizyonunu izleyeceğiz. Hatırlanacağı üzere Nisan ayında öncü veri aylık ve yıllık bazda sırasıyla %2,5 ve %14,4 artışlar kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu