Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: FOMC toplantısından gelen mesajların ılımlı politika normalleşmesine işaret ettiğinin bir kez daha anlaşılması ile alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Haziran ayı FOMC toplantısından gelen mesajların ılımlı politika normalleşmesine işaret ettiğinin bir kez daha anlaşılmasıyla alıcılı seyir izledi. Ayrıca Fed üyelerinden gelen söylemler de piyasalardaki iyimserliği destekledi. St. Louis Fed Başkanı Bullard Komite’nin varlık alımını azaltmayı artık konuşmaya başladığını, ancak uygulanmasının ise zaman alacağını söyledi. New York Fed Başkanı Williams da son dönemde enflasyonda görülen yükselişin geçici olduğunu yineledi. Risk algısındaki güçlenmenin desteğiyle VIX endeksi 17,89 seviyesine gerilerken, küresel reflasyon temasının yeniden öne çıkmasının yansımaları tahvil faizleri cephesinde hissediliyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,49 seviyesine yaklaşırken, 30 yıllık ve 5 yıllık tahvil faizleri arasındaki fark da 122 seviyesine yükseliş gösterdi. Endeksler tarafında, Dow Jones endeksi %1,76 yükselişle 33.876,97 seviyesinden kapanırken; S&P 500 endeksi %1,40 değer kazancıyla 4.224,79 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi de %0,79 artışla 14.141,48 seviyesinden kapandı. Sektörel bazda incelediğimizde, alımların ekonomik toparlanma temasına hassasiyeti yüksek olan enerji, kruvaziyer, havayolları ve bankacılık sektörü hisselerinde yoğunlaştığını takip ettik.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında da, Fed’in salgın nedeniyle ekonomiye sağladığı desteği sürdüreceği yönünde güçlenen iyimserliğin desteğinde alıcılı seyir görülüyor. Bu arada dün %4’e yakın düşüş kaydeden Nikkei endeksinde öne çıkan tepki alımları da toparlanma görünümünde etkili oluyor. Diğer yandan, artan küresel toparlanma görünümünün desteğinde Brent petrol fiyatlarının da 75 dolar/varil ile son iki yılın en yüksek seviyesine yükseldiğini takip ediyoruz. ABD vadeliler cephesinde de, dün yaşanan sert yükselişin ardından alımların daha ılımlı tonda devam ettiğini gözlemliyoruz. Bugün ABD’de mevcut konut satışları ve Richmond Fed imalat endeksi verileri takip edilecek. Ayrıca Fed Başkanı Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yapacağı konuşma da gündemimizde olacak. Veriler cephesinde mevcut konut satışları Mayıs ayı verisinin aylık bazda %2,2 düşüşle 5,72 milyon seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Richmond Fed imalat endeksi Haziran ayı verisinin ise aylık bazda değişim göstermeyerek 18 seviyesindeki seyrini sürdürmesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde tüketici güveni verisi takip edilecek. Haziran ayı verisinin aylık bazda 2,1 puan artışla -3 seviyesine yükseleceği öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık mortgage başvuruları, PMI verileri ve yeni konut satışları verileri takip edilecek. Haziran ayı öncü imalat PMI verisinin aylık bazda 0,6 puanlık ılımlı düşüşle 61,5 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Hizmet verisine ilişkin beklenti de aylık bazda 0,4 puanlık gerileme ile 70 seviyesinde gerçekleşeceği yönünde. Yeni konut satışları cephesinde de Mayıs ayı verisinin aylık bazda %0,9 artışla 871K seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor. Euro Bölgesi cephesinde de PMI verileri gündemimizde olacak. İmalat PMI öncü verisinin aylık bazda 0,8 puan ılımlı düşüşle 62,3 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Hizmet verisinin ise 2,8 puan artışla 58 seviyesine yükseleceği öngörülüyor. Asya cephesinde Japonya’da da PMI verileri takibimizde olacak.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu