Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Kritik enflasyon göstergesinin hızlı makroekonomik toparlanma görünümünü ortaya koymasıyla alıcılı seyir izledi

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, Başkan Biden’ın imzaladığı altyapı yatırım paketinin yarattığı iyimserliğe ek olarak, kritik enflasyon göstergesindeki yükselişin hızlı makroekonomik toparlanmayı ortaya koymasıyla alıcılı seyir izledi. Mayıs ayı çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi yıllık bazda %3,4 artışla 1992 yılından bu yana en güçlü artışını kaydetti. Verideki görünüm, ivmelenen makroekonomik toparlanmanın temposunun fiyat artışları cephesindeki yansımalarını ortaya koyuyor. Ayrıca verideki sert yükselişin Fed üyelerinin söylemleri ışığında geçici olduğu görüşünün benimsenmesi de piyasalardaki olumlu seyirde etkili olan bir diğer unsur olarak öne çıktı. Bu çerçevede ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,52’li seviyelere ılımlı yönelim gösterirken, risk algısındaki güçlü görünümün desteğinde VIX endeksi 15 seviyesine yaklaştı. Endeksler tarafında, S&P 500 endeksi %0,33 yükselişle 4.280,70 seviyesinden kapanırken; Dow Jones endeksi %0,69 değer kazancıyla 34.433,84 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise %0,06 düşüşle 14.360,40 seviyesinden kapandı. Haftalık bazda incelediğimizde, S&P 500 endeksinin %2,7 yükselişle Şubat başından bu yana en iyi performansını gösterdiğini takip ediyoruz. Dow Jones endeksi de, Nike hissesinde %10’u aşan yükselişin desteğiyle, %3,4 artışla Mart ortasından bu yana en yüksek haftalık getiriyi sağladı. Nasdaq endeksi ise %2,4 artış gösterdi. Sektörler cephesinde, Fed’in büyük ABD bankalarına uyguladığı stres testinin olumlu yansımalarının devam etmesiyle bankacılık sektörü hisselerinin güçlü alımlara sahne oldu.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında, Endonezya endeksindeki negatif ayrışma dışında genel olarak yatay negatif seyir görülüyor. Çin’de açıklanan sanayi sektörü karlılığı Mayıs ayı verisinin yıllık bazda %36,4 artış kaydederek, Nisan ayı verisine göre yavaşlama kaydetmesi piyasalardaki görünümün temelini oluşturuyor. Ayrıca, virüste Delta varyantı nedeniyle bazı bölgelerde devreye alınan karantinalar da piyasaların baskılanmasında etkili olan bir diğer unsur olarak öne çıkıyor. ABD vadeliler cephesinde de bu sabah yatay seyir görülüyor. Bugün ABD’de Dallas Fed imalat endeksi verisi takip edilecek. Verinin Haziran ayında aylık bazda 2,4 puan düşüşle 32,5 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de Conference Board tüketici güveni verisi takip edilecek. Haziran ayı verisinin aylık bazda 1,8 puan artışla 119 seviyesine yükselmesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. Hatirlanacağı üzere Haziran ayı öncü verisi aylık bazda 1,8 puan artışla -3,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Asya cephesinde Japonya’da perakende satışlar verisini izleyeceğiz. Mayıs ayı verisinin yıllık bazda %7,9 artış kaydetmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu