Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Haziran ayı TÜFE verisinin son 13 yılın zirvesinde gerçekleşmesi sonrası öne çıkan fiyat baskıları nedeniyle satıcılı seyir izledi

Dün ABD piyasaları, beklentiden güçlü gelen banka bilançolarına karşın, son 13 yılın zirvesinde gerçekleşen enflasyon verisi sonucu öne çıkan fiyat baskıları nedeniyle satıcılı seyir izledi. JP Morgan’ın hisse başına düşen net karı 2Ç21 döneminde 3,78 dolar seviyesinde gerçekleşerek piyasa beklentisini aştı. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 1,38 dolar seviyesindeydi. Goldman Sachs’ın finansalları da beklentiden güçlü geldi. Bankanın 2Ç21 için hisse başına düşen net karı önceki yılın aynı dönemindeki 3,12 dolardan 15,02 dolar seviyesine yükseldi. Makro veriler tarafında TÜFE verisi manşet olarak yıllık bazda %5,4 artış ile Ağustos 2008 yılından bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti. Aynı şekilde çekirdek veri de %4,5 yükselişle Aralık 1991’den bu yana en sert yükselişini kaydetti. Manşet enflasyondaki artışın %30’undan fazlasının kullanılmış otomobil fiyatlarından kaynaklandığını gözlemliyoruz. Bu bağlamda piyasalarda da enflasyondaki yükselişin geçiçi olduğu yönündeki görüşlerin ön planda kalmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Verideki sert yükselişin etkisiyle ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,42 seviyesini test ettikten sonra %1,39’lu seviyelerde dengelenirken, VIX endeksi 17 seviyesini aştı. Böylece, Dow Jones endeksi %0,31 düşüşle 34.888,79 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,35 değer kaybıyla 4.369,21seviyesine geriledi. Nasdaq endeksi de %0,38 düşüşle 14.677,70 seviyesinden kapandı. Sektörel cephede teknoloji sektörü hisseleri dışında tüm sektör hisselerinin gayrimenkul sektörü hisselerindeki düşüşler öncülüğünde satıcılı seyir izledi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da ABD’de zirve seviyelerdeki seyrini sürdüren enflasyon verisinin para politikası cephesindeki yansımalarına ilişkin endişelere ek olarak, Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın son hamlesi nedeniyle satıcılı seyir görülüyor. ABD TÜFE verisinin ardından şimdilerde Fed’in ultra destekleyici para politikasını daha ne kadar sürdürebileceği tartışılıyor. Bu esnada bu sabah Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın politika faizini beklentilerle uyumlu olarak %0,25’de bırakırken, sürpriz bir kararla geniş ölçekli varlık alım programının gelecek haftadan itibaren durdurma kararı alması sıkı politikalara geçiş endişelerini güçlendiriyor. ABD vadeliler cephesinde de negatif seyir görülüyor. Bugün ABD’de haftalık mortgage başvuruları ve ÜFE verisine ek olarak Bej Kitap takip edilecek. Hatırlanacağı üzere 9 Temmuz haftasında haftalık mortgage başvuruları %1,8 düşüş kaydetmişti. ÜFE verisine ilişkin piyasa beklentisi de Haziran ayında manşet ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %6,7 ve %5 yükselişler kaydedileceği yönünde. Euro Bölgesi cephesinde ise sanayi üretimi verisi takibimizde olacak. Mayıs ayı verisinin yıllık bazda %22,7 yükseliş kaydetmesi öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de NY Empire State imalat endeksi, Philadelphia Fed işletme görünümü, haftalık işsizlik maaşı başvuruları, ithalat ve ihracat fiyatlarına ek olarak sanayi üretimi verileri takip edilecek. NY Empire State imalat endeksinin Temmuz ayında aylık bazda 0,6 puan artışla 18 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Philadelphia Fed işletme görünümü verisinin de önceki aya göre 2,7 puan düşüşle 28 seviyesine gerilemesi öngörülüyor. İstihdam tarafında haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 10 Temmuz haftasında 350K seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. İthalat fiyatlarının ise Haziran ayında aylık ve yıllık bazda sırasıyla %1,1 ve %11,1 yükselmesi bekleniyor. İhracat fiyatlarının da aylık bazda %1,4, yıllık bazda da %16,3 artış kaydetmesi bekleniyor. Sanayi üretimi verisine ilişkin piyasa beklentisi de aylık bazda %0,6 artış yönünde . Asya cephesinde, Japonya’da Tertiary sanayi endeksi Mayıs ayı verisi izlenecek. Verinin aylık bazda %0,9 düşüş kaydetmesi bekleniyor. Çin’de de büyüme, perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri gündemimizde olacak. 2Ç21 büyüme verisinin çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %1 ve %8 seviyelerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Perakende satışlar verisinin de Haziran ayında yıllık bazda %10,8 yükselmesi öngörülüyor. Sanayi üretimi verisine ilişkin piyasa beklentisi de %7,8 artış yönünde.

 

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu