Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Makro veri akışının Fed beklentilerini teyit etmesiyle alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, ABD cephesinden gelen makro verilerin enflasyon endişelerini hafifleterek Fed’in destekleyici tutumunun bir süre daha gündemde kalacağını teyit etmesiyle alıcılı seyir izledi. Makro veriler cephesinde ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde %6,5 ile beklentilerin altında büyüme sergiledi. Ancak büyüme verisindeki mevcut görünüme karşın kişisel tüketim verisinin bu dönemde %11,8 yükselişle beklentileri aşması, ülke ekonomisinin %75’ini oluşturan kritik segmentin seyrine ilişkin olumlu sinyaller verdi. Öte yandan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi de 400K ile haftalık bazda düşüş kaydetmiş olsa da, piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Verilerdeki genel görünümün Fed Başkanı Powell’ın arzu edilen toparlanma düzeyinden uzak olduğu söylemiyle örtüşmesi destekleyici duruşun gündemde kalacağına ilişkin iyimserliği artırıyor. Küresel piyasalarda risk algısının güçlenmesi sonucunda ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,26 seviyesini aşarken, VIX endeksi 17,70 seviyesine geriledi. Böylece, Dow Jones endeksi %0,44 artışla 35.084,53 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,42 değer kazancıyla 4.419,15 ile rekor seviyeden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise, Facebook hissesinde görülen %4’lük düşüşün etkisiyle %0,11’lik ılımlı artışla negatif ayrışarak 14.778,30 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında Hang Seng endeksinde %2’ye varan kayıplar nedeniyle satıcılı seyir görülüyor. Realizasyonların yine teknoloji sektörü hisselerinde yoğunlaştığı günde, Alibaba, Tencent ve Meituan hisselerinde düşüşlerin %3’ü aştığını takip ediyoruz. Ancak yuan cephesinde öne çıkan güçlenme eğilimi ışığında hafta başında 6,52 seviyelere gelen parite 6,46’lı seviyelere gerilemiş durumda. ABD vadeliler cephesinde de Amazon’un beklentinin altında gelen ikinci çeyrek finansalları sonrası pandemi döneminde kaydedilen hızlı büyümenin güç kaybettiği yönündeki endişelerle Nasdaq endeksinde %1’i aşan kayıplar öncülüğünde satıcılı seyir görülüyor. Bugün ABD’de kişisel gelirler, kişisel tüketim, çekirdek kişisel tüketim harcamaları deflatörü ve Chicago PMI verilerine ek olarak, Michigan tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. Haziran ayı kişisel gelirler verisinin aylık bazda %0,4 düşüş göstermesi bekleniyor. Kişisel tüketim verisinin de %0,7 artış kaydetmesi tahmin ediliyor. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları deflatörünün de Haziran ayında yıllık bazda %4 artış kaydedeceği tahmin ediliyor. Chicago PMI Temmuz ayı verisinin aylık bazda 2,1 puan düşüşle 64 seviyesine gerileyeceği öngörülüyor. Öncü olarak Temmuz ayında aylık bazda 4,7 puan düşüş kaydederek 80,8 seviyesine gerileyen Michigan tüketici güveni verisinin de bu seviyede teyit edilmesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde de TÜFE ve büyüme verileri takip edilecek. Temmuz ayı TÜFE verisinin manşet ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %2 ve %0,7 artışlar kaydetmesi bekleniyor. Büyüme cephesinde, 2Ç21 GSYİH verisinin yıllık bazda %13,2 artış kaydettiği tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Pazartesi günü ABD’de inşaat giderleri ve ISM imalat PMI verilerinin beraberinde Markit imalat PMI verisinin revizyonu takip edilecek. İnşaat giderleri verisinin Haziran ayında aylık bazda %0,5 artış kaydettiği tahmin ediliyor. ISM imalat PMI verisinin de aylık bazda 0,1 puan yükselişle 60,7 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Markit imalat PMI verisine ilişkin olarak da öncü verinin aylık bazda 1 puan artışla 63,1 seviyesine yükseldiğini belirtmek isteriz. Euro Bölgesi cephesinde de Markit imalat PMI verisinin revizyonu takip edilecek. Öncü veri Temmuz ayında 0,8 puan düşüşle 62,6 seviyesine gerilemişti. Japonya’da da imalat PMI verisinin revizyonu izlenecek. Temmuz ayı öncü verisi aylık bazda 0,2 puan düşüşle 52,2 seviyesine gerilemişti. Çin cephesinde Caixin imalat PMI verisi takip edilecek. Verinin aylık bazda 0,3 puan düşüşle 51 seviyesine gerilemesi öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu