Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Güçlü gelen tarımdışı istihdam verisi sonrası Fed’in piyasalara sağladığı desteği geri çekebileceğine yönelik beklentilerle karışık seyir izledi

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, beklentileri aşan tarımdışı istihdam verisi sonrası Fed’in ekonomiye sağladığı desteği geri çekebileceğine ilişkin beklentilerin öne çıkması sonucu karışık seyir izledi. ABD Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisinin hem istihdam artışı hem de ortalama saatlik kazançlar cephesinde beklentileri aşması, Fed’in piyasaya sağladığı desteği geri çekmeye başlayabileceğine yönelik beklentileri öne çıkarması piyasalardaki görünümde etkili oluyor. Verinin detaylarına baktığımızda, istihdam artışı 943K ile son bir yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşirken, ortalama saatlik kazançlar yıllık bazda %4 artış kaydederek yükseliş eğilimini sürdürdü. İşsizlik oranı da aylık bazda 0,5 puan düşüşle %5,4 seviyesine geriledi. İstihdam verisindeki genel görünüm, enflasyonun hedefin üzerinde seyrettiği ortamda Fed’in istihdam piyasasında belirgin toparlanma kaydedilmesi yolunda gelişim gösterdiğine işaret ediyor. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,30 seviyesine yaklaşırken, VIX endeksi 16,15 seviyesine geriledi. Nasdaq endeksi %0,40 düşüşle 14.835,80 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,17 değer kazancıyla 4.436,52 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi de %0,41 artışla 35.208,51 seviyesinden kapandı. Haftalık bazda incelediğimizde, Dow Jones endeksi %0,7 getiri ile yükseliş eğilimini ikinci haftada da devam ettirirken, S&P 500 endeksinin %0,9 yükseliş kaydetmesiyle yıllık getirisi %18 seviyesini aştı. Nasdaq endeksi de %1,1 artış gösterdi. Sektörel cephede, tahvil faizlerinde öne çıkan yükseliş eğiliminin desteğinde bankacılık sektörü hisselerinin alımlara sahne olduğunu ve yükselişlerin %2 seviyesini aştığını takip ettik. Ayrıca, tarımdışı istihdam verisinin yeniden açılmalarla ilgili endişeleri hafifletmesiyle sanayi, perakende ve enerji sektörü hisselerinde de alımlar ön plandaydı. Öte yandan, tahvil faizlerindeki yükselişin daha çok döngüsel sektör hisselerine girişleri tetiklemesiyle teknoloji sektörü hisselerinde kar realizasyonları görüldü. Ayrıca defansif sektörlerden olan sağlık sektörü hisselerinde de satıcılı seyir görüldü.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında ise, beklentileri aşan tarımdışı istihdam verisi sonrasında Fed’in sıkılaştırmacı patikaya geçerken piyasaları rahatsız etmeyecek tonda aksiyon alacağı yönündeki beklentilerle alıcılı seyir görülüyor. Ayrıca Çin cephesinde açıklanan ÜFE verisinin yıllık bazda %9, TÜFE verisinin de %1 artışla beklentilerle uyumlu gelmesi de piyasalardaki olumlu görünümü destekleyen bir diğer unsur olarak öne çıkıyor. ABD vadeliler tarafında ise hafif satıcılı seyir hakim. Bugün ABD’de JOLTS açık iş pozisyonları verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere veri Mayıs ayında 9209 ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti. Euro Bölgesi cephesinde Sentix yatırımcı güveni verisi izlenecek. Veri Temmuz ayında aylık bazda 1,94 puan artışla 35,3 seviyesine yükselmişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de NFIB küçük işletme iyimserliği verisi takip edilecek. Temmuz ayı verisinin aylık bazda 0,5 puan düşüşle 102 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde ZEW beklenti anketi verisi izlenecek. Hatırlanacağı üzere Temmuz ayı verisi aylık bazda 20,1 düşüşle 61,2 seviyesine gerilemişti. Asya cephesinde, Japonya’da cari denge verisi Haziran ayında 824 milyar yen fazla vermesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu