Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Teknoloji sektörü hisselerinde öne çıkan alımların desteğinde artıda kapandı

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Geçtiğimiz Cuma günü ABD piyasaları, küresel para politikası duruşu ve delta varyantına ilişkin endişeler nedeniyle volatilitenin öne çıktığı haftayı tepki alımlarının desteğinde alıcılı seyirle tamamladı. Özellikle Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın güvercin cepheye yaklaşan söylemlerinin piyasalardaki pozitif görünümde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Dallas Fed Başkanı Kaplan delta varyantı tehlikesinin devam etmesi ve küresel toparlanma görünümünü sekteye uğratması durumunda varlık alımlarının yakın zamanda azaltılması gerektiği yönündeki görüşünde revizyona gidebileceğini belirtti. Tepki alımlarında ayrıca, vaka sayılarının yaz başındaki seviyelere gerilemediği sürece Fed’in sıkı patikaya geçiş yapmayacağı yönündeki öngörüler de etkili oldu. Bu çerçevede ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,25’li seviyelerde sakin seyrini sürdürürken, VIX endeksinin 18 seviyesine doğru gerilediğini takip ettik. Nasdaq endeksi %1,19 yükselişle 14.715 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,81 değer kazancıyla 4.442 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi de %0,65 artışla 35.120 seviyesinden kapandı. Haftalık bazda ise Dow Jones endeksi %1,1 düşüş kaydederken, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri sırasıyla %0,6 ve %0,7 ekside kapandı. Sektörel cephede, küresel büyüme endişelerinin öne çıktığı konjönktörde alımların teknoloji sektörü hisselerinde yoğunlaştığını takip ettik. Microsoft, Cisco ve Salesforce hisseleri Dow Jones endeksindeki yükselişte etkili olurken, çip üreticisi şirketlerin hisselerinde de alıcılı seyir ön plandaydı. Öyle ki, Nvidia hissesi %5,1 yükseliş kaydetti. .

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da, haftanın kritik gündem maddesi olan Jackson Hole toplantısı öncesinde pozitif seyir görülüyor. Hang Seng endeksinin bu sabah teknoloji sektörü hisseleri öncülüğünde %2 yükseliş kaydettiğini takip ediyoruz. Hatırlanacağı üzere, geçen hafta düzenleyici otoritelerin uygulamalarının yarattığı baskılanma nedeniyle endeks %20’den fazla düşüşle Şubat ortasından bu yana en kötü performansını göstererek ayı piyasasına girmişti. ABD vadeliler tarafında da, risk algısındaki güçlenmenin doların küresel piyasalarda güç kaybetmesini tetiklemesi paralelinde alıcılı seyir izliyor. Bugün ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi, PMI ve mevcut konut satışları verileri takip edilecek. Chicago Fed ulusal aktivite endeksi Temmuz ayı verisinin aylık bazda 0,02 puanlık ılımlı artış göstererek 0,11 sevitesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. PMI verileri cephesinde de Ağustos ayı öncü imalat PMI verisinin aylık bazda 1,1 puan düşüşle 63,2 seviyesine ılımlı gerileyerek yüksek seviyelerini sürdüreceği öngörülüyor. Hizmet PMI verisinin de 0,7 puan düşüşle 59,2 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Mevcut konut satışları verisinin ise Temmuz ayında aylık bazda %0,5 düşüşle 5,83 milyon seviyesinde gerçekleştiği tahmin ediliyor. Euro Bölgesi’nde de PMI verileri takibimizde olacak. Ağustos ayı öncü imalat verisinin aylık bada 0,8 puan düşüşle 62 seviyesine gerilemesi öngörülüyor. Hizmet PMI verisinin de 0,3 puanlık ılımlı düşüşle 59,5 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de Richmond Fed imalat endeksi ve yeni konut satışları verileri takip edilecek. Richmond Fed imalat endeksi Ağustos ayı verisinin aylık bazda 2 puan düşüşle 25 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Yeni konut satışlarının da Temmuz ayında aylık bazda %3,3 artışla 699K seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu