Gündem

Küresel risk iştahı ve kurlardaki seyir

Piyasa Gündemi

Yurt içinde kur cephesinde volatilite ve yükseliş eğilimi devam ederken, dün TCMB’den dördüncü kez doğrudan müdahale geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCMB Başkanı Kavcıoğlu ve Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ile ekonomi zirvesi gerçekleştirdi. Merkez bankası toplantılarının ön planda olduğu haftada küresel çapta Fed toplantısı ve salgın kaynaklı gelişmeler önemini koruyor. Risk iştahının seyri ile yurt içinde kurlardaki seyir yakından takip edilecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    13:00 Euro Bölgesi – Sanayi Üretimi Önem: Yüksek
•    16:30 ABD – ÜFE/Çekirdek ÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Bu hafta merkez bankası toplantıları ön plana çıkarken, küresel piyasalar yarın sona erecek Fed toplantısına odaklanmış durumda. Haftaya hafif alıcılı fiyatlamalarla başlayan küresel hisse piyasalarında gün içinde alım iştahının korunamadığı ve satışların yaşandığı görüldü. BIST-100 Endeksi ise pozitif ayrışmasını sürdürerek günü %3,24’lük güçlü bir yükselişle 2.101,51 puandan tamamladı. ABD borsaları günü düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,69 – 13,79 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,88’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Yurt dışına kıyasla pozitif ayrışarak güçlü bir yükseliş kaydeden BIST-100 Endeksi 2.100’lü rakamları test etti. Endekste tarihi zirve olan 2.115 ve devamında 2.150 kısa vadeli ilk direnç noktalarıdır. 2.150 üzerinde 2.200’lü rakamlar gündeme gelebilir. Alt periyotlarda negatif uyuşmazlıklar görülmesine karşın zirve yenilemelerinin devam ettiği ve alım iştahının korunduğu endekste önemli bir destek kırılmadığı sürece yükseliş eğiliminin devam edebileceği ve aşağı yönlü bir strateji oluşturmanın riskli olacağı görüşümüzü koruyoruz. Endekste 2.053 ve 2.000 seviyeleri kısa vadeli ilk önemli destek noktalarıdır. 2.000 seviyesi psikolojik olarak öneme sahipken, bu seviye altında 1.950 seviyesinin de kırılması endekste satış baskısını artırabilir. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu