Sponsorlu Bağlantılar

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesinde, lazer göz ameliyatı için, hastanın ilk önce gözlük derecelerine bakılır. Bu derecelere göre, işlem yapılır. Daha sonra, hastanın yaşı kontrol edilir ve herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı öğrenilir.

Eğer herhangi bir sağlık problemi ya da engel olacak bir şey yok ise lazer ile göz çizdirme yani, göz ameliyatı yapılır. Hastanın ameliyat esnasında, bir gözü açık kalacak şekilde, gözü bir örtü ile örtülür. Daha sonra, gözün uyuşması için ilaç damlatılır. Damla dökülen göz etrafı temizlenip işlem başlar. Böylece, ameliyat tamamlanmış olur.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Lazer göz çizdirme yani, göz ameliyatından sonra, iyileşme süresi bir ile iki ay arasında, kişiden kişiye değişir. Bu yüzden de kişi, bu aralara oldukça dikkat etmelidir. Araba kullanmayıp herhangi zarar verecek bir darbe işlemi ile temas haline gelmemelidir. İlk haftalarda hijyen ve göz temizliğine dikkat edilmeli ve doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. İşlem bittikten sonra göze su değmesi gibi olumsuz etkileyecek etmenlerden kaçınılmalıdır. Lazer göz ameliyatı kesin sonuç veren oldukça önemli bir işlemdir.

Göz Çizdirme Nedir?

Günlük hayatta hepimiz görmek için beş duyu organımızdan biri olan gözü kullanırız. Bu göz sayesinde, etrafımızda olup biten her şeyi yakın uzak demeden görürüz. Bu sayede de her şeyi biliriz. Ama her organımızda olduğu gibi, gözde de sorunlar meydana gelebilir. Bunlardan başlıcaları olan göz hastalıkları olarak bilinen; miyop hipermetrop, astigmat gibi görüş bozukluğu olan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar kişide oluştuktan daha sonra aşama aşama devam eder ve zamanla iyice büyür.

İlk başta küçük sebeplerle gittiğiniz doktorda gözünüzün bozuk olduğunu öğrenirsiniz ve bu önüne geçilmediği sürece daha da fazla bir şekilde büyür. Göz rahatsızlığı olan kişilerin kullandığı gözlük onları oldukça rahatsız eder.

Bazen bunların yerine kontak lensler de kullanılır. İkisi de kullanım açısından zor olduğu için başvurulan yöntem göz çizdirmedir.  Bu kapsamda, göz çizdirme aslında halk arasında bilinen adıyla böyledir.

Bunlarla birlikte; asıl adı lazer göz ameliyatı olan çizdirme işlemi, lazer ile yapılır. Lazer ışınları kullanılarak yapılan bu işlem, kısa ve riskli bir işlemdir.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

Göz çizdirme yani, diğer adıyla lazer göz ameliyatı yapmak, riskli ve zorlu bir işlemdir. Göz çizdirme işlemi, göz rahatsızlığı olan kişilere gözlük ve kontak lens kullanmak istemeyen kişilere uygulanır.

Bununla birlikte; göz çizdirme on sekiz yaşından büyük, kadın erkek fark etmeksizin herhangi bir sorun oluşturacak problem yok ise, uygulanır. On sekiz yaşından küçük kişilerde büyüme evresi henüz bitmediği için, gözlük derecelerinde değişme meydana gelir ve bu yüzden on sekiz yaşını geçmesi gerekir.

Keratokonus Nedir?

Keratokonus, göz rahatlığı adı ile anılan bir çeşit göz problemidir. Bu göz probleminde, hastanın gözünde bulunan korneanın zarar görmesi ve olduğundan fazla sivrilmesi ile meydana gelen bir durumdur.  Bu doğrultuda; keratokonus ameliyatı ile sonuç bulan bu işlem için, gözlük veya da lens gibi ürünler de kullanılır.

Keratokonus Belirtileri Nedir?

Keratokonus göz sorunları, belirti gösteren bir durumdur. Bu belirtiler sonucunda yapacak bir şey yoksa keratokonus ameliyatı yapılır. Ama bunun için yapmanız gereken, hemen bir doktora başvurmanız ve gereken önlemleri yerine getirmeniz olmaktır. Erken teşhis konmadığı durumda, ameliyat, mecbur bir durum haline gelir.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri?

Her hastalığın bir tedavi yöntemi olduğu gibi, keratokonus göz rahatsızlığının da bir tedavisi vardır. Bu tedavi yöntemi olarak, göze gözlük ya da lens kullanımı uygulanır. Eğer çok geç kalınmış ise, ameliyat gereklidir. Bu ameliyat, zor bir ameliyat olmayıp kolay bir şekilde atlatılabilir.  Bununla birlikte; keratokonus ameliyatı sonrası tedbirlere uyulmalıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu