Gündem

Omicron riski

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
12:00 EUR Cari Hesap   18,7B
  EUR Alman Buba Aylık Raporu    
  TRY Kabine Toplantısı    

 

“PİYASANIN ROTASI”

 Omicron Riski…

Küresel piyasalarda Fed’in varlık alımlarını azaltması ve sıfır faiz politikasından çıkış sürecinde şahin duruşu piyasaları tedirgin ederken, omicron riski geçmemektedir. Avrupa’da yayılmaya devam eden varyant tam kapanmalara neden olmasa bile tedbirleri devreye aldırdığı için ekonomi üzerinde negatif baskı oluşturmaktadır. Bu durum Fed ile birleşince risk algısında bozulmalar tetiklenmektedir. Çin, kredi faizinin düşürürken, bu durum Asya piyasalarını negatif yönde etkilemiştir.

Fed’in para politikasında değişimin başlaması ve omicron varyantı kaynaklı ABD 10 yıllık aşağı yönlü hareketini sürdürmektedir. %1,3682 seviyesinde denge çabasını sürdürürken, güçlü $ teması sürmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

 • Benden faiz artırmayı beklemeyin
 • Türkiye’nin son 19 yılı, Cumhuriyet tarihinin de ötesine geçen kadim bir mücadelede yeni bir safhaya geçişin sembolüdür. Son 8 yıldır yaşadığımız mücadelelerde ekonomi hep vardı. Neymiş efendim, faizleri düşürüyormuşuz? Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu.
 • Ey TÜSİAD ve yavruları, size sesleniyorum, tek göreviniz var; yatırım, üretim, istihdam, büyüme. Siz bunda ne yapıyorsunuz? Önce onu ortaya koyun. Kalkıp da hükümete saldırmanın değişik yollarını, versiyonlarını aramayın, bizimle mücadele edemezsiniz. Sizin cinsinizi de cibiliyetinizi de gayet iyi biliyorum. Sizin derdiniz başka ama bizim derdimiz bambaşka. Biz, vatan sevgisiyle, millet sevgisiyle yürüyoruz. Siz ise ‘Acaba biz bu hükümeti nasıl çökertir de isteyeceğimiz, sömüreceğimiz bir yönetimi iş başına getirtiriz.’ bunun için gayret ediyorsunuz. Bu millet size bu fırsatı vermeyecek.
 • Son 19 yıldır attığımız her adımda önümüze çıkartılan engellerin arkasındaki saik neyse, bugünlerde yaşananların sebebi de aynıdır. Diğer ülkeler hayata geçirdiğinde alkışlanan her adım, Türkiye teşebbüs ettiğinde akıl dışı bir saldırıyla karşılaşıyoruz. Hükümetimizin uyguladığı ekonomi politikası kararlılıkla devam edecek.
 • Türk ekonomisi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da serbest piyasa ekonomisi kurallarına uygun şekilde yoluna devam edecektir. Bu ülkeyi bir dolar karşılığında vatanlarını satanların ellerine de bırakmadık, bırakmayacağız. George, Hans bunlar gelip de bizim Merkez Bankamızın döviz rezervini yükseltmeyecek. Biz yükselteceğiz, bundan hiç endişeniz olmasın.

Fiyatlamalar…

 • S&P500 endeksi 4567 seviyesinde fiyatlanmaktadır. 
 • Dolar (klasik $ endeksi) 96.61 seviyesinde hareket etmektedir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,3682 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1.1246 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Altın $1801 ile $1800 psikolojik seviyesinde hareket etmektedir. 
 • Gümüş $22.35 fiyatıyla $23 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. 
 • Altın / gümüş rasyosu 80.60 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 16.8182 seviyesiyle 17.00 seviyesi altında hareket etmektedir.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu