Gündem

Omicron tetiklemesi

İşlerinden ayrılan ABD’li işçilerin rekor sayıları ve ön saflardaki işletmelerde işe alımlardaki yavaşlama, son COVID-19 dalgasının işgücü arzını azalttığını gösteriyor. Homebase ve UKG tarafından izlenen işe alım verilerine baktığımızda; Homebase’in küçük işletmeler istihdam verisi geçen yıl yaklaşık %10’luk bir düştü ama 2021’in son günlerinde yaklaşık %15 oranında gerileme gösterdi. UKG verilerinde ise çeşitli endüstrilerde vardiyalı çalışmanın, geçen yılın aynı dönemindeki %0,3 ve Aralık 2019’daki %0,8 düşüşe kıyasla 2021 Aralık ayında %1,7 düştüğünü gösterdi. Veriler “ Omicron’la birlikte Aralık ortasından itibaren güçlü bir düşüş “ olduğunu gösteriyor. Bu gelişmenin ikilemine baktığımızda; özellikle sağlık risklerinin daha akut ve evden çalışma seçeneklerinin daha az olduğu kabul edilen düşük ücretli ve genellikle ön saf hizmet sektörü çalışanlarında rekor sayıda işten ayrılma görülüyor. Diğer taraftan ise İş ilanlarının rekor seviyelere yaklaşması ve enfeksiyon dalgasına rağmen tüketici talebinin devam etmesi de şirketler üzerinde ücretleri artırmaları için daha fazla baskı anlamına geliyor. Bu da Fed’in “maksimum istihdam” hedefinin yakın olduğunu açıklaması için daha fazla baskı yaratabilme riski oluşturuyor. Küçük bir not daha vereyim. Daha fazla istihdam büyümesini teşvik etme umuduyla faiz artışlarını ertelemek isteyen Fed yetkilileri arasında öne çıkan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari , kaç kişinin yakında işe dönmeye istekli olacağına dair şüphelerinden dolayı geçen ayki toplantıdan itibaren iki faiz artırımı kaleme aldığını söylemişti. Omicron’un yarattığı bir başka sürpriz’de IMF üzerinde oldu. Uluslararası Para Fonu’nun Dünya Ekonomik Görünümü’nü planlanandan bir hafta sonra 25 Ocak’ta yayınlayacağı açıklandı ki bu gelişme doğal olarak aşağı yönlü revizyon geliyor şeklinde algılandı. Asya borsaları, ABD Hazine tahvil getirilerinin küresel teknoloji firmaları üzerinde baskı oluşturması ve doları Japon yen karşısında beş yılın en yüksek seviyesine çekmesiyle karışık bir Wall Street gününün devamında negatif seyirdeler. Tahvil getirilerinin yükseliş hikayesi de, Fed’in yüksek enflasyonu dizginlemek için ,varlık satın almayı bıraktığında yani Mart ayında faiz artırımının mümkün olduğunu düşünmesinden kaynaklanıyor. Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın da faiz oranlarını yükseltmede yavaş olmasıyla da geri planda kalırken, dolar endeksi 96.272 kısmı yatay, Brent ham petrol vadeli işlemleri %0.3 düşerek 79.73$’da , ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri %0.3 kayıpla varil başına 76.75$’dan işlem görürken, Spot altın da 1815$’da yatay seyir var. Bugünün veri gündemine baktığımızda; ADP özel sektör istihdamı – ABD Merkez Bankası’nın 14-15 Aralık FOMC toplantı tutanaklarını – Almanya, Euro Bölgesi, Brezilya ve ABD’nin Hizmet Sektörü PMI verilerini görmekteyiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya hisse senetleri Çarşamba günkü işlemlerde Omicron varyantı etkisiyle artan koronavirüs vakaları ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki sert yükselişle yön bulmakta zorlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Enflasyon ile mücadele kapsamında tüm kurumların iş birliğinin en üst seviyede devam ettirilmesine ve gerekli tedbirlerin alınmasına karar verilmiştir ” dedi.

Bugün saat 14:00’te TCMB Başkanı Kavcıoğlu, TİM Başkanı İsmail Gülle, birlik ve konsey başkanlarının katılacağı bir webinar toplantı yapılacak-Dünya

Fransa Merkez Bankası Başkanı ECB üyesi Villeroy de Galhau, Fransa ve Euro bölgesi genelinde enflasyonda gelinen noktanın tepeye çok yakın olduğunu söyledi. Villeroy, COVID-19 vakalarında yaşanan artışın Fransa ekonomisine etkisinin sınırlı olacağını öngördüklerini de ifade etti

ABD’de Senato Bankacılık Komitesi, ABD Başkanı Biden’in Jerome Powell’ın 4 yıllık bir süre için yeniden Fed başkanlığına, Lael Brainard’ı da Fed başkan yardımcılığına aday göstermesini gelecek hafta yapacağı oturumlar ile değerlendirecek.

OPEC ve Rusya öncülüğündeki müttefikleri, Şubat ayında üretimi önceden planlandığı gibi 400 bin varil/gün artırılması kararına vardılar.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Suudi Arabistan, BAE ve OPEC+’nın koordineli şekilde hareket ederek, petrol fiyat baskısını azaltmak için üretimi artırma kararı almalarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed’in faizi en azından 2024 yılına kadar sıfır seviyesinde tutması gerektiği görüşünü terk etti.

Kuveyt Petrol Bakanı Muhammed Al-Fares, Omicron varyantının hızla yayılmasının yarattığı endişelere rağmen küresel ekonomide toparlanmasının süreceğine inandıklarını söyledi.

Almanya, olası bir personel krizini önlemek ve beklenen Omikron dalgasıyla başa çıkmak için Kovid-19 karantina kurallarında değişiklik yapmayı düşünüyorKamu yayıncısı ARD’nin haberine göre, Omikron varyantının kuluçka süresinin daha kısa olması ve daha hafif geçirilmesi sebebiyle, Almanya’da Kovid-19 pozitif kişilerin karantina sürelerinin kısaltılabileceği kaydedildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray Corona Virüsü ile Mücadele Görev Gücü’nün bilgilendirme toplantısına katıldı. Toplantının başında konuşan Biden Pfizer’a verilen 10 milyon Covid-19 ilacı siparişinin iki katına çıkartıldığını açıkladı.

Çin Merkez Bankası, Çin Yeni Yılı tatili öncesinde piyasada likidite sıkıntısı yaşanmaması için hazırlıklarını yaptı. Çin Merkez Bankası, Çin Yeni Yılı öncesinde piyasaya likidite desteğini artıracak-China Securities Journal

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, hükümetin istifasına kabul ettiğine yönelik kararnameyi imzaladı.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu