Gündem

Piyasa gelişmeleri

YORUM

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen FOMC Toplantısı’nda görülen şahin duruşun ardından piyasalarda risk iştahı düşük kalmaya devam ediyor. Bugün Nikkei %3 üzerinde, Kospi %1 kayıp sergilerken; ABD ve Avrupa vadeli endekslerinde de görünüm negatif. Küresel piyasalarda makro veri akışı zayıf, içeride ise saat 15:00’te Erdoğan başkanlığında Kabine Toplantısı gerçekleştirilecek. Cuma gününü BIST %1.6 kayıpla 1391 seviyesinde tamamladı, XUSIN ise %2.1 kayıp sergiledi. BIST’in bugün de güne küresel piyasalara benzer şekilde satış tarafında başlamasını bekliyoruz.

Borsa İstanbul 3ç21 için yapılacak endeks değişikliklerini açıkladı. Buna göre BIST30’a FROTO ve VESTL alınırken; OYAKC ve TSKB çıkarılacak, BIST50’ye AKSEN, ALARK, CEMAS, KORDS alınacak

İZLENECEKLER

—Mayıs’21 Merkezi Yönetim Borç Stoku

ŞİRKET HABERLERİ

—TOASO Bursa fabrikasında planlı yıllık izin ve bakım-onarım çalışmaları sebebiyle 15 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında üretime ara verileceğini açıkladı.

—TUKAS daha önce TL528mn tutarında Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenen salça, sebze konservesi ve dondurulmuş gıda üretim tesisi kurulmasına yönelik yatırımında üretim tesisinin yapı ruhsatını aldığını ve inşaat çalışmalarına başlandığını paylaştı.

—ECZYT, ECILC paylarında Cuma günü TL5.71-5.74 fiyat aralığından toplam 127bin adet hisse alımı gerçekleştirildiğini bildirdi.

—LOGO ödenmiş sermayesini %300 oranında bedelsiz olarak artırarak TL100mn’a çıkaracak, şirket payları bugün bölünmüş fiyat ile işlem görecek.

SEKTÖR HABERLERİ

—BDDK bazı pandemi desteklerini Eylül ayı sonuna kadar uzatma kararı aldı. Kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak, gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 yerine 180 gün beklenmeye devam edilecek

—Rusya yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye’ye tüm uçuşların 22 Haziran itibarıyla tekrar başlatılması kararı alındığını bildirdi.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu