Gündem

Piyasa gelişmeleri

BIST100… Geçen hafta, Afrika bölgesi içinde görülen ve Avrupa’ya sıçrayan COVID’in yeni 30 varyantının birleşimi olan ve DSO tarafından “endişe verici” kategorisine alınan Omicron Varyantı’nın endişeleri küresel piyasalara sıçradı. Geçen haftanın son günlerinde global piyasalar ile beraber BIST’te de aşağı yönlü baskılar arttı. Özellikle yurt içi tarafında bu hafta büyüme, ihracat ve enflasyon rakamları açıklanacaktır. Global enflasyonist baskının gölgesinde gözler 1 Aralık’ta yapılacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda olacaktır.

 

 

USDTRY… TCMB faiz oranını 100 baz puan indirme kararı sonrası parite yukarı yönlü yükselişi geçen hafta içinde de devam etti ve haftayı ortalama bazında 12.50 TL seviyesinde kapattı. Mevcut yükselişi destekleyen faktörler arasında Türkiye’nin artan risk primi (CDS), yukarı yönlü enflasyonist beklentileri ve yapısal endişelerden bulunmaktadır. Bununla birlikte global enflasyon endişeleri ve Omicron varyantı bu endişeleri daha da arttırmaktadır. Geçen hafta hükümet kanadında BAE ile ilişkilerin normalleşmesi adına atılan adımlar ve işbirlikleri USDTRY tarafında yukarı yönlü seviyeden yatay seyre çevirdi ancak yüksek oynaklık devam etmektedir.

 

 

EURTRY… Türk Lirası geçen hafta da yön olarak majör para birimleri karşısında negatif bir görünümünü devam ettirdi. EURTRY kuru diğer Türk Lirası kur çiftlerinde olduğu gibi TCMB faiz kararı ve yapısal endişeler ile de yukarı yönlü baskılanmaya devam etmektedir.

 

 

EURUSD… Geçen haftalarda EURO bölgesinde açıklanan enflasyon verileri beklenenden yüksek gelerek global enflasyon endişelerini daha da güçlendirmiştir. Bu hafta içinde de EURO bölgesi tarafında enflasyon verileri gelmeye devam edecektir. Özellikle enflasyon baskısının etkisi ile Avrupa ülkelerinde aşağı yönlü baskılanmaktadır. Ayrıca Afrika tarafında tespit edilen yeni bir varyant türü bu endişeleri daha da arttırmıştı ve hafta sonu COVID’in Omicron varyantı Almanya, İngiltere ve İtalya’da görüldü. Bu endişe verici varyantın daha da yayılmasını engellemek için bu mevcut Avrupa ülkeleri yeni önlemleri değerlendirmektedir.

 

 

XAUUSD… Geçen hafta ons altın yükseliş momentumunu yavaşlatarak yatay bir seyire geçmişti. Özellikle geçen haftalarda açıklanan enflasyon verileri ve Omicron varyantı endişeleri değerli metale değer saklama aracı olarak yukarı yönlü ivme vermektedir. Global risk algısının yüksek olduğu dönemler içinde Ons Altın gözde değer saklama aracı olarak yerini korumaktadır.

 

 

GLDGR… Gram altın geçen haftalar da özellikle hem dolar hem de ons bazında altın fiyatlarının yükselmesi ile yukarı yönlü ivme kazanmıştı ve TL tarafında ki değer kaybı bu ivmeyi hızlandırmıştı. Haftaya ons altının ve doların yatay seyri ve yüksek volatilitesi ile karışık bir seyir izlemektedir.

 

 

BRENT… Geçen haftalarda OPEC+’in kademeli üretimi artırma planından devam kararı sonrasında ABD başkanı Biden petrol fiyatlarındaki artışın duracağına dair söz vermişti. OPEC+ tarafından buna dair ayrı bir açıklama geldi. Olası rezervlerin kullanımı ya da pandemi sebebi ile olabilecek kapanmalar durumunda üretim artışını tekrar değerlendirebileceklerini belirtmişlerdi. Bu hafta sonu Omicron varyantının yayılımının artış hızının endişe verici boyutlara gelmesi, bu kararın aksiyona dönmesi konusunda güçlendirici bir etkiye sahip olabilir.

 

 

S&P500… Geçen haftalarda EURO bölgesi ve İngiltere’nin enflasyon verileri beklenenin üstünde geldi ve piyasaları baskılamak devam etmesi açısından bir risk unsuru taşımaya devam etmektedir. Bununla birlikte Omicron varyantı sebebi ile haftasonu New York valisi acil durum ilan etti. Aynı şekilde global piyasaların mevcut risk unsurları sebebi ile aşağı yönlü baskılanmasından ABD endeksleri de olumsuz etkilenebilir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu