Gündem

Piyasa gelişmeleri

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ve kamu bankaları genel müdürleri ile para piyasalarındaki gelişmeleri görüşmek üzere bir araya geldi. Yaklaşık 5 saat süren toplantı ardından bir açıklama yapılmadı. Toplantı günü TCMB döviz satış yöntemiyle kura müdahale etti ve yaklaşık $2.5mr tutarında satış gerçekleştirdi (Bloomberg). Yarın kararı duyurulacak olan FED Toplantısı öncesi küresel piyasalarda bugün risk iştahı düşük. Asya genelinde görünüm negatif, ABD vadeli endekslerinde ise yatay konum hakim. BIST dün günü %3.24 yükselişle 2101 seviyesinde tamamladı, XUSIN %3.90 yükseliş sergiledi. Endeksin güne yatay konumda başlamasını bekliyoruz. Gün içerisinde takip edilecek önemli makro veri akışı bulunmazken, hazine 9 yıllık tahvil ihalesi düzenleyecek.

İZLENECEKLER —Hazine 9 yıllık tahvil ihalesi

ŞİRKET HABERLERİ

—KAREL, Nokia’nın telekomünikasyon ürünlerinin üretimiyle ilgili Nokia Solutions and Networks Oy ile ön mutabakata varıldığını bildirdi. Ürünlerin USD bazında satış fiyatlarında mutabık kalındığını, iş birliği ile çeşitli Nokia iştirakleri için 5 yılda yaklaşık $60mn karşılığında üretim yapılmasının beklendiği paylaşıldı.

—EGEEN, İzmir Serbest Bölge’de faaliyet göstermek üzere 60bin m² büyüklüğünde bir alanın 45 yıllık faaliyet süresince tahsis edilmesine yönelik ruhsat başvurusu yaptığını bildirdi. Şirket ayrıca toplam yatırım süresinin 3 yıl, toplam yatırım tutarının ise $50mn olmasını beklediğini açıkladı.

—KLGYO ödenmiş sermayesini %125 oranında bedelli olarak artırarak TL620mn’dan TL1.39mr’a çıkarma kararı aldı.

—SKBNK, Hollanda Kalkınma Bankası ile toplam €30mn tutarında kredi sözleşmesi imzalandığını bildirdi.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu