Gündem

Piyasadan haberler

ANGEN, Şirketin Yönetim Kurulu tarafından; Şirket merkezinin İstanbul Plaza Kasap İsmail Sok. N10/22-23, Kadıköy/İstanbul adresinden Hasanpaşa Mahallesi, Beydağı Sokak, N1-9H Sultanbeyli/İstanbul adresine taşınmasına ve adres değişikliği için gerekli tüm işlemlerin yürütülmesine, ilgili vergi daireleri, belediyeler ve diğer kurumlar nezdinde gerekli tüm başvuruların gerçekleştirilmesine; İşbu kararın İstanbul Ticaret Sicili’nde tescil ve Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde ilan edilmesine katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

CRFSA, Şirkete ait Merter’de bulunan hipermarket ve depodan oluşan gayrimenkulün 15.12.2021 tarihinde, 100.000.000 Türk Lirası bedel ile satışı tamamlanmış ve satış bedeli nakden tahsil edilmiştir. Şirket söz konusu gayrimenkulde hipermarket faaliyetine kiracı olarak devam edecektir.

GENIL, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü web sitesinde şirket hakkında aşağıdaki ilan yayınlanmıştır. ANKARA ili ÇUBUK, ilçesi ESENBOĞA MAHALLESİ ESENBOĞA HAVALİMANI, 2 NOLU APRON DEPOLAMA BÖLGESİ mevkiindeki GEN İLAÇ VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından yapılması planlanan LOJİSTİK MERKEZ VE KİMYA DEPOSU projesi ile ilgili olarak ANKARA Valiliğine sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır.

GENIL, Şirket, Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. (GEN), büyüme ve inovasyon stratejileri doğrultusunda yeni ürün, yeni üretim-satış-dağıtım ilişkileri/bölgeleri ve bunlarla bağlantılı olarak yeni ortaklık arayışları sonucunda, onkoloji alanında biyoteknolojik ilaç adayları geliştiren RS Araştırma Eğitim Danışmanlık İlaç Sanayi Ticaret A.Ş.’ye (RS Research) 15.12.2021 tarihinde imzalanan Hisse Alımı ve Hissedarlar Sözleşmesi uyarınca mevcut ortaktan hisse alımı ve ardından sermaye artırımına katılım yoluyla %11,70 oranda ortak olacaktır. GEN’in satın alacağı paylar ve sermaye artırımına konu işlemler 23.12.2021 tarihinde gerçekleşecektir.GEN tarafından RS Research’e yapılan yatırım,Şirketin görüşüne göre kurumların kendi alanlarındaki uzmanlıkları ve deneyimleri doğrultusunda önemli bir stratejik değer yaratmaktadır. GEN ve RS Research Türkiye’de geliştirilen bir ilacın tüm dünyada kanser hastalarına ulaştırılabilmesi hedefini paylaşmaktadır. Yaratılacak sinerji kurumların ötesinde ülkemizde yenilikçi ilaç geliştirilmesi ekosistemine de ciddi bir değer katacaktır. Bu yatırım, aynı zamanda büyüme stratejilerinden birisi olan gelişme potansiyeli yüksek şirketlere erken aşamada yatırım yaparak bu şirketlerin gelişmesine ve hastaların yenilikçi tedavilere ulaşmasına da hizmet edecek nitelikte bir yatırımdır. GEN, imzalanan Sözleşme ile, RS Research’ün geliştirmekte olduğu onkoloji alanındaki mevcut inovatif ilaçların klinik geliştirme aşamaları tamamlandıktan sonra; başta Türkiye olmak üzere, Rusya ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkeler ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki ülkelerde ticarileştirilmesi için öncelik hakkını da elde etmiştir. GEN’in öncelikli ticarileştirme hakkını elde ettiği RS Research’ün mevcut ilaç adaylarından en ileri aşamada olan ve klinik çalışmalarına başlanan bir araştırma ilacı küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) alanında geliştirilmektedir. GlobalData tarafından yayınlanan araştırma raporuna göre, KHDAK pazar büyüklüğünün 2025 yılı itibariyle 16,9 milyar dolara ulaşması öngörülmektedir.GEN, RS Research’ün, geliştirmekte olduğu ilaçlar ile alakalı olarak sözleşmede belirlenen teknik yükümlülüklerini yerine getirmesi şartıyla daha sonra yapılacak sermaye artırımına da katılmayı taahhüt etmiştir.

GESAN, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün 2021/601848 nolu “2 İş Kaleminde Toplam 110 Adet 170 kV Ayırıcı ve Yedek Malzemeleri ile 2 İş Kaleminde Toplam 25 Adet 420 kV Ayırıcı ve Yedek Malzemeler” ihalesinin 1. kısmını kazanan Girishim Power Enerji Savunma Havacılık ve Uzay Otomasyon Teknolojileri San. ve Tic. Taah. A.Ş. ile Şirketin %70 bağlı ortaklığı olan Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. arasında ihale konusu malzemelerin tedariki için 11.11.2021 tarihinde ön anlaşması yapılan 3.987.000,- TL+KDV tutarlı sipariş için sözleşme imzalanmıştır.

GOODY, Şirket tarafından 19 Aralık 2019 tarihinde kamuya açıklandığı üzere, The Goodyear Tire & Rubber Company ile Şirket arasındaki Teknik Destek ve Lisans Sözleşmesi kapsamında uygulanan lisans oranına ilişkin olarak Şirket ve The Goodyear Tire & Rubber Company, Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri Vergi İdareleri arasındaki “”İki Taraflı Peşin Fiyatlandırma Anlaşması’na” (“APA”) ilişkin başvuru sürecinin tarafı konumundadır.Söz konusu APA sürecinin sonuçlanması beklenirken; The Goodyear Tire & Rubber Company ile Şirket arasındaki Teknik Destek ve Lisans Sözleşmesine istinaden şirket tarafından The Goodyear Tire & Rubber Company’ye ödenen 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin lisans bedellerinin bir kısmının faizleri ile birlikte Şirkete iade edilmesine karar verilmiştir. Bu bağlamda, The Goodyear Tire & Rubber Company tarafından vergi öncesi tutar olarak 171.960.621-TL (Amerika Birleşik Devletleri’nde ödenecek herhangi bir stopaj vergisi hariç), 15 Aralık 2021 tarihinde Şirketin hesabına yatırılmıştır. APA başvurusuna konu lisans ödemeleri ile ilgili olarak, taraftan otomotiv endüstrisindeki emsallerine uygun lisans bedellerine ilişkin emsal belirleme çalışmaları düzenli olarak yapılmaktadır.

 ISKPL, Işık Plastik Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. ile ilgili olarak Erpet Turizm İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Kuruluşa(MKK’ya) gönderilen açıklama; Yönetim Kurulunun 14.12.2021 tarih ve 2021/7 sayılı kararı ile Işık Plastik Sanayi ve Dış Ticaret Pazarlama A.Ş.’nin sermayesinde sahip olduğu 31.620.462 TL nominal değerli payların borsada satışı ve bu amaçla söz konusu payların borsada işlem gören niteliğe dönüştürülmesine ilişkin Pay Satış Bilgi Formu’nun onaylanması talebiyle Sermaye Piyasası Kurul’una başvuruda bulunulmasına karar verilmiştir. İlgili başvuru yapıldıktan sonra konuya ilişkin ayrıca bir açıklama yapılacaktır.

JANTS, 31.12.2021 tarihinde iş kolunda sona erecek toplu iş sözleşmesinin yenilenmesi amacıyla Şirket ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında Umurlu Organize Sanayi Bölgesi Umurlu Aydın da görüşmelere başlanmıştır.

 KRVGD, Şirketin 14.04.2021 tarihinde kamuoyu ile paylaşmış olduğu 5.000 ton/yıl kapasiteli 6. Licorice hattı devreye alınmıştır. Bu yatırımla beraber Licorice kategorisindeki üretim kapasitesi 17.500 ton/yıl seviyesine çıkmıştır. MANAS, 27.10.2021 Tarihli KAP duyurusunda da yer aldığı üzere, MANAS ile ASELSAN arasında imzalanmış olan; Sismik Sensörlü ve LoRa Tabanlı Geniş Ağ Sistemi Kullanan Hareket Algılayıcı Sistemi Ürün Ortaklığı Sözleşmesi kapsamında üretilen sistemlerin teslimatları başarı ile tamamlanmıştır.

ORCAY, Şirketin, toplam da 950 Ton’luk çuvallı kuruçay satışı için anlaşma yapmıştır.Bu anlaşma ile 2021 yılının son çeyreğinde satışlarına 22.250.000,00 ₺ + KDV ‘lik olumlu bir etki oluşacaktır.

PSGYO, Pasifik GMYO payları, 16/12/2021 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Yıldız, BIST Halka Arz, BIST Mali ve BIST Gayrimenkul Y.O. endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 267.500.000, fiili dolaşımdaki pay oranı ise %25 olarak dikkate alınacaktır.

PSGYO, Şirket Pasifik GYO A.Ş. ve Pasifik Gayrimenkul Yatırım İnşaat A.Ş’ den oluşan ve şirketin %99 pay ile Pilot ortak olduğu Adi Ortaklık, Eyüpsultan Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen “Eyüpsultan İlçesi Kemerburgaz Mithatpaşa Mahallesi 244 Ada 1 Parsel’de yer alan 35.966,98 m2 arsanın 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa göre satışı işi” ihalesinin 15.12.2021 tarihindeki oturumuna katılmıştır. Yapılan ihalede satın alma bedeli olarak 657.000.000,00 TL ile en yüksek teklif şirket tarafından verilmiştir.İhale sonucunun kesinleşmesi için, İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde, düzenleyen kurumdan sözleşme imzalanmasına ilişkin davet beklenecektir.

PSGYO, Şirket Pasifik GYO A.Ş. ve Pasifik Gayrimenkul Yatırım İnşaat A.Ş’ den oluşan ve şirketin %99 pay ile Pilot ortak olduğu Adi Ortaklık, Eyüpsultan Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen “Eyüpsultan İlçesi Kemerburgaz Mithatpaşa Mahallesi 246 Ada 5 Parsel’de yer alan 42.596,97 m2 arsanın 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa göre satışı işi” ihalesinin 15.12.2021 tarihindeki oturumuna katılmıştır. Yapılan ihalede satın alma bedeli olarak 1.117.000.000,00 TL ile en yüksek teklif şirket tarafından verilmiştir.İhale sonucunun kesinleşmesi için, İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde, düzenleyen kurumdan sözleşme imzalanmasına ilişkin davet beklenecektir.

RAYSG, Şirketin 2021 yılı Ocak – Kasım aylarını kapsayan döneme ait denetimden geçmemiş tahmini prim üretimi 1.840.793.217,48 TL dir. Prim üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 33,29 oranında artış meydana gelmiştir.

USAK, Avrupa Birliği Ticaret Komisyonu tarafından Türkiye’de seramik ve benzeri kategorisinde faaliyet gösteren şirketler için anti-damping soruşturulması başlatıldığı konusunda yayınlanan haberler doğrultusunda yatırımcıları tarafından ilgili durumun şirkete etkisinin yönünde yoğun bilgi talepleri istenmektedir.İlgili soruşturmanın şirketin sipariş, üretim ve satışları üzerinde bir etki yaratmayacağı beklenmektedir. 15.12.2021 itibari ile üretime tam kapasite olarak devam edildiği Şirket tarafından bildirilmiştir.

TACTR, Şirketin Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği toplantıda, Her türlü medya, film, prodüksiyon, içerik prodüksiyonu faaliyetlerine iştirak etmek,yatırım yapmak, belirtilen işlere ilişkin olarak telif hakkının, yayın, çoğaltma, yayma ve sair mali hakların satın alınması ve pazarlanması, lisans sözleşmeleri uyarınca yukarıdaki hakların satın alınması ve/veya kiralanması, telif hakkının, yayın, çoğaltma, yayma ve sair mali haklarının satın alınması ve pazarlanması faaliyetlerinde bulunması planlanan yeni bir şirket kurulmasına,Kurulacak yeni şirketin Unvanının OTTO Entertainment Yatırım Anonim Şirketi olmasına,Söz konusu şirketin 500.000,00.-Türk Lirası başlangıç sermayesine sahip olmasına,Söz konusu şirketin OTTO Holding A.Ş.’nin %100 bağlı ortaklığı şeklinde kurulmasına,Kurulacak Şirketi’nin kuruluş ve faaliyete geçme işlemlerinin tamamlanması için, Ticaret Bakanlığı, Ticaret Sicil Müdürlükleri ve diğer ilgili kurumlar nezdinde her türlü başvuru, iş ve işlemlerin yapılması için xxxxxxx TC Kimlik numaralı Ahmet Beyhan’ın yetkilendirilmesine, bu çerçevede gerekli ve faydalı her türlü başvuru, iş ve işlemlerin, ilan ve duyuruların yapılmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.

TACTR, Şirketin Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği toplantıda,Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin geliştirilmesi ve sürdürülmesi planlanan yeni bir şirket kurulmasına,Kurulacak yeni şirketin Unvanının OTTO Tarım ve Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olmasına,Söz konusu şirketin 50.000,00.-Türk Lirası başlangıç sermayesine sahip olmasına,Söz konusu şirketin OTTO Holding A.Ş.’nin %100 bağlı ortaklığı şeklinde kurulmasına,Kurulacak Şirketi’nin kuruluş ve faaliyete geçme işlemlerinin tamamlanması için, Ticaret Bakanlığı, TicaretSicil Müdürlükleri ve diğer ilgili kurumlar nezdinde her türlü başvuru, iş ve işlemlerin yapılması için xxxxxxx TC Kimlik numaralı Ahmet Beyhan’ın yetkilendirilmesine, bu çerçevede gerekli ve faydalı her türlü başvuru, iş ve işlemlerin, ilan ve duyuruların yapılmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.

TACTR, Şirketin Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği toplantıda,Her türlü bilişim, oyun, elektrifikasyon gibi yenilikçi teknoloji ve girişimlere iştirak etme, yatırım yapma faaliyetlerinde bulunması planlanan yeni bir şirket kurulmasına,Kurulacak yeni şirketin Unvanının OTTO Girişim ve Teknoloji Yatırım Anonim Şirketi olmasına,Söz konusu şirketin 500.000,00.-Türk Lirası başlangıç sermayesine sahip olmasına,Söz konusu şirketin OTTO Holding A.Ş.’nin %100 bağlı ortaklığı şeklinde kurulmasına,Kurulacak Şirketi’nin kuruluş ve faaliyete geçme işlemlerinin tamamlanması için, Ticaret Bakanlığı, Ticaret Sicil Müdürlükleri ve diğer ilgili kurumlar nezdinde her türlü başvuru, iş ve işlemlerin yapılması için xxxxxxx TC Kimlik numaralı Ahmet Beyhan’ın yetkilendirilmesine, bu çerçevede gerekli ve faydalı her türlü başvuru, iş ve işlemlerin, ilan ve duyuruların yapılmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.

TACTR, Şirketin Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği toplantıda,OTTO Holding bünyesindeki ve/veya iktisap edilecek gayrimenkullerin bir konsept proje geliştirilerek değerlendirilmesi, artan değerle beraber kiraya verilmesi ve/veya işletilmesi suretiyle faaliyet kazancı elde etmesi planlanan yeni bir şirket kurulmasına,Kurulacak yeni şirketin Unvanının OTTO Turizm ve Gayrimenkul Yatırım Anonim Şirketi olmasına,Söz konusu şirketin 50.000,00.-Türk Lirası başlangıç sermayesine sahip olmasına,Söz konusu şirketin OTTO Holding A.Ş.’nin %100 bağlı ortaklığı şeklinde kurulmasına,Kurulacak Şirketi’nin kuruluş ve faaliyete geçme işlemlerinin tamamlanması için, Ticaret Bakanlığı, TicaretSicil Müdürlükleri ve diğer ilgili kurumlar nezdinde her türlü başvuru, iş ve işlemlerin yapılması için xxxxxxx TC Kimlik numaralı Ahmet Beyhan’ın yetkilendirilmesine, bu çerçevede gerekli ve faydalı her türlü başvuru, iş ve işlemlerin, ilan ve duyuruların yapılmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.

TIRE, Şirkette İcracı Olmayan Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta olan TARIK ANIBA’nın 15.12.2021 tarihi itibarıyla görevinden ayrılması sebebiyle, yerine, Mondi Group bünyesinde Endüstriyel Torbalar ve Oluklu Mukavvadan Sorumlu Hukuk Müşaviri olarak görev yapmakta olan ARZU SEMA ÇAKMAK’ın 15.12.2021 tarihinden itibaren İcracı Olmayan Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmasına ve söz konusu atamanın yapılacak ilk genel kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulmasına Yönetim Kurulu tarafından karar verilmiştir.

TRILC, 15.12.2021 tarihi itibariyle Turkfleks marka serumları için Kamu hastanaleri kazanılan toplam ihale bedeli 2.994.091 (ikimilyondokuzyüzdoksandörtbindoksanbir) TL’dir.

 TTKOM, S&P Global Ratings (S&P), 10 Aralık 2021 tarihinde Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu “B+”, yerel para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” olarak teyit ederek kredi notu görünümünü “Durağan”dan “Negatif”e revize etmiştir.Bunu takiben, S&P Şirketin uzun/kısa vadeli yabancı para cinsinden kredi notlarını “BB-/B” olarak teyit ederek, not görünümünü “Durağan”dan “Negatif”e revize etmiştir.

ULKER, Şirkette 2016 yılından bu yana CFO olarak görev yapan Cenker Uçan, Yıldız Holding’e bağlı atıştırmalık şirketi pladis Global’de Finans Transformasyon Başkan Yardımcılığına 03.01.2022 tarihi itibariyle atanmıştır.Şirkette CFO görevine, 03.01.2022 tarihinden geçerli olmak üzere, Fulya Banu Sürücü getirilmiştir

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu