Gündem

Piyasalarda bugün

Ne Oldu?

Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 18.771 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 168 kişi olduğu açıklandı.
BİST50 Endeksinde yer alan paylarda 20/12/2021 ile 23/12/2021 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 24/12/2021 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.
Hazine ve Maliye Bakanı  Nebati, dolara Merkez Bankası ve Hazine üzerinden müdahale iddialarına “Ya Türkiye olayları oturup kendi başına izleyecek, elindeki bütün enstrümanları pozitif yönde kullanmayacak kadar beceriksiz bir ülke mi? İhtiyacı olan her türlü enstrümanı kullanır” dedi.
Nebati: Yüksek büyüme-düşük cari açık hedefiyle yola devam edeceğiz .
Nebati: Ülkemiz üzerinde oyun oynanmasını engelliyoruz. 3 günde kendi imkanlarımızla dövizde bu noktaya geldik. Faiz artırılmalı diyenlere tokat gibi bir yanıt oldu. Düşük cari açıkla yüksek büyüme gerçekleştirebiliriz. Üç günde finansal istikrarı sağladık . Düne kadar yüksek faiz kesin çözümüdür diyenlere de tokat gibi bir cevap oldu. Yüksek faiz söylemi de aslında öğretilmiş bir yanlıştır.
Nebati: Özel bankalar dolarizasyondan memnun değiller. Özel banka yöneticilerinden teşekkür alıyoruz. Dövizdeki köpükten yanan küçük yatırımcı oldu. Mevduata geçiş sabah 10 milyar TL’ydi .
MÜSİAD: Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler piyasalara olumlu yansımış ve kısa süre içerisinde Türk Lirası’nda ciddi değer artışı kaydedilmiştir. Bu çerçevede tüm iş dünyasını fiyatlarında indirim yapmaya davet ediyoruz
ABD Başkanı Biden, Çin’in zorla çalıştırma yoluyla üretim yaptığına dair iddialar nedeniyle Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde üretilen ürünlerin ABD’ye ithalatını yasaklayan yasayı onayladı.
ABD ve Japonya silahlı kuvvetleri, Tayvan’da olağanüstü bir durum yaşanması halinde ortak bir operasyon planı için taslak hazırladı
İngiltere’de coronavirüs salgınında son 24 saatte bildirilen vaka sayısı salgının başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
Ne Olacak?

Yurt içi piyasalarda Turizm İstatistikleri açıklanacakken, yurt dışı piyasalar Noel tatili nedeniyle kapalı olacak.
B orsa İstanbul’un bu sabah pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu