Gündem

Piyasalarda bugün

Ne Oldu?

Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 85.026 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 268 kişi olduğu açıklandı.
Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzaladı.
Putin, Rusya Silahlı Kuvvetlerine sözde Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinde barışın korunması talimatını verdi.
Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararına ilişkin “Rusya’nın söz konusu kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz.” açıklamasını yaptı.
Dışişleri Bakanlığı, son gelişmeler çerçevesinde Türk vatandaşlarının Ukrayna’nın doğu bölgelerinden ayrılmalarını kuvvetle tavsiye etti.
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın sözde ayrılıkçı yönetimleri tanıma kararına ilişkin “Alınan kararlarla bağlantılı sonuçların tüm sorumluluğu Rusya’ya aittir.” dedi.
ABD, Rusya’nın “bağımsızlığını tanıdığı” Ukrayna’daki iki bölgeyle ticari faaliyetleri yasakladı.
BM: Ukrayna-Rusya arasındaki büyük çatışma riski önlenmelidir.
Otomobil kredilerinde düzenleme gerçekleşti. 400.000 TL ve altında olan kredilerde vade 48 ay, 400.000 – 800.000 TL arasındaki otomobillerde kredi vadesi 36 ay, 800.000 – 1,2 milyon TL arasında vade 24 ay, 1,2 milyon – 2 milyon arasındakilerde ise vade 12 ay oldu.
BDDK, kredi tutarının taşıtın değerine oranının nihai fatura değeri 1,2 – 2 milyon TL arazında olan taşıtlar için %20’yi, 800.000 – 1,2 milyon TL arasında olan taşıtlar için %30’u, 400.000 – 800.000 TL arasında olanlar için %50’yi, 400.000 TL ve altında olan için %70’i aşamayacağını duyurdu.
Erdoğan: (Senegal ile) 400 milyon dolar ticaret hacmi hedefine ulaştık, şimdi hedefimiz 1 milyar dolar. Bu rakama da kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum.
Rusya Devlet Başkanı Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov Rusya Güvenlik Konseyi’nde açıklamalarda bulundu. Somut bir tehditle karşı karşıya olduklarını belirten Putin, Rusya’nın sorunları barışçıl yöntemlerle çözmeye çalıştığını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise “NATO ve ABD’ye taleplerimizi ilettik. NATO açık kapı politikası nedeniyle taleplerimizi reddetti. Güvenlik endişelerimiz gözardı ediliyor” dedi.
İngiltere’de Covid-19 salgınında karantina uygulaması kaldırıldı .
Ne Olacak?

Yurt içinde Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güven Endeksi açıklanacakken, Almanya’da İfo İş İklimi Endeksi, ABD’de ise Öncü PMI verileri açıklanacak.
ABD, Rusya’ya yönelik uygulayacağı yaptırımları bugün açıklayacak .
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Rusya’nın Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerini tanımasına ilişkin görüşme planladığını bildirdi.
İngiltere’de Kabine Ukrayna’daki son durumu ve önemli yaptırım paketi dahil Rusya’ya verilecek yanıtı ele almak üzere acil toplanacak.
ABD Başkanı Biden 24 Şubat’ta G7 liderleriyle Ukrayna – Rusya gerginliğini görüşecek.
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Blinken İle 24 Şubat’ta Cenevre’de görüşeceğini teyit etti.
B orsa İstanbul’un bu sabah negatif başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu