Gündem

Piyasalarda bugün

Ne Oldu?

Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 19.872 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 193 kişi olduğu açıklandı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, belirlenen aşı takvimi üzerinden 3 aydan uzun süre geçen vatandaşlar için hatırlatma dozunun uygulanmasına karar verildiğini açıkladı.
Fed faiz kararında beklentiler dahilinde değişikliğe gitmedi. Fed, 2 yılda 6 faiz artışı ön görüyor.
Fed, Ocak ayında toplam varlık alım miktarını 60 milyar dolara indirmeye karar verdi .
Fed, enflasyonda artışın geçici olduğu ifadesinden vazgeçti .
Fed Başkanı Powell: Varlık alımlarının azaltılmasında hızı artırmaya karar verdik . Varlık alımları sona erdirilene kadar faiz artırımı olmayacak. Mart ayından sonra ve uygun olduğunda faiz oranlarını artırabileceğimiz bir noktadayız.
Powell: Yüksek enflasyon ve güçlü ekonomiyi dikkate aldığımızda faiz artırmak için çok iyi bir yerdeyiz . Bu ekonomide faiz artırmak uygun olacak.
Powell: Son haftalarda artan covid vakalarında yaşanan artış ve omicron varyantı görünüm için risk yaratıyor .
Powell: Hızlı ekonomik büyüme beklemeye devam ediyoruz . Enflasyon büyük olasılıkla önümüzdeki yıl da %2 hedefimizin üzerinde kalmaya devam edecek.
Powell: Ekonominin artık artan miktarda politika desteğine ihtiyacı yok.
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcıları Şakir Ercan Gül ile Mehmet Hamdi Yıldırım görevden alındı. Yerlerine Mahmut Gürcan ve Yunus Elitaş atandı.
BDDK İkinci Başkanlığına Yakup Asarkaya, Kurul üyeliklerine de Mustafa Balcı ile Olcay Turan getirildi.
Bankalar tarafından ihraç edilen tahvil ve bonolardan elde edilen gelir ve kazançlar ile fon kullanıcının bankalar olduğu varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen kira sertifikalarından elde edilen kazançlara uygulanacak tevkifat oranları 31 Mart 2022’ye kadar geçerli olacak.
IMF, küresel borcun 2020’de 226 trilyon dolar ile rekor seviyeye yükseldiğini aktararak, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük bir yıllık artışın kaydettiğini ve küresel faiz oranlarının beklenenden daha hızlı yükseldiğini açıkladı.

Ne Olacak?

TCMB Faiz Kararı bugün açıklanacak.
İngiltere ve Euro Bölgesi Faiz Kararı bugün açıklanacak.
Yurt dışı piyasalarda öncü PMI verileri açıklanacak.
ABD’de Kapasite Kullanım Oranı ve Sanayi Üretim Endeksi ön planda olacak.
S&P Global, Türkiye 2022 Görünümü başlığı ile webinar düzenleyecek. Bugün düzenlenecek olan webinar, TSİ ile 17:00’da başlayacak.
B orsa İstanbul’un bu sabah pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu