Gündem

Piyasaların diğer gündemi; Delta Varyantı

Küresel tarafta, haftanın ilk işlem gününde dikkatler; majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalardaydı. ECB adına konuşan üyelerinden Jens Weidmann: Acil durum sona erdiğinde para ve maliye politikası desteğinin geri çekilmesi ve bu bağlamda net PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı) alımlarının adım adım azaltılması gerektiğini söylerken, Robert Holzmann da: Henüz acil durumun sona ermediğini, Eylül ayında daha iyi bir görüş sahibi olacaklarını ve acil durum sona erdiğinde PEPP’in de sona ereceğini belirtti. Fabio Panetta: PEPP’in devam etmesi gerektiğini söylerken, Başkan Yardımcısı Luis de Guindos ise: Ekonominin parlak olduğunu, buna karşın orta vadede enflasyonun hedefin altında kalmasını beklediklerini iddia etti. FED adına konuşan üyelerden New York FED Başkanı John Williams: Para piyasası fonları ve Hazinenin stresli zamanlarda likidite kaybedebileceğini söylerken, son zamanlarda banknot Dolar’a talep arttığını da sözlerine ekledi. Wall Street Journal’da çıkan haberde ise; FED yetkililerinin, “mortgage destekli tahvil alımları”nı daha hızlı bir şekilde azaltmayı tartıştıkları belirtildi. Son günlerde 4.Dalga endişelerine neden olan Delta varyantı konsunda; bazı ülkelerin yeniden kapanma ve uçuşları durdurma seçeneklerini devreye almaya başlaması ise, ulştırma ve turizm sektörleri açısından tedirginlik oluşturdu ve piyasalar üzerinde bir miktar baskıya neden oldu. Yine, Rusya’nın kıtalararası balistik füze denemesi yaptığı ve ABD’nin, Irak’taki İran yanlısı Haşdi Şabi örgütü üyelerine yönelik hava saldırısı düzenlediğine dair gelen haber akışları da kritikti. Japonya verileri ile başladığımız yeni işlem gününün ekonomik takviminde, Avrupa tarafında; Almanya TÜFE rakamları, ABD cephesinde; S&P/CS 20 Önemli Şehir Konut Fiyat Endeksi ve CB Tüketici Güveni verileri takibimizde olacak. Ayrıca, yine; Delta varyantı(Covid-19), majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde volatil hareketler oluşabilir. 
Yeni Gün İçin Teknik Tarafta Önemli Seviyeler; 
USDTRY- Dünkü işlem gününde; 8.6850 seviyesine yakın satıcılı kapanış gördüğümüz kurda, yeni günde de TL lehine işlemlerin devam etmesi durumunda; 8.64, 8.62 ve 8.58 destek bölgeleri ilk etapta takip edilebilir. Gün içerisinde yeniden oluşabilecek USD lehine işlemlerde ise; 8.75-8.78 direnç bölgesi yine kritik olacak. 
 
EURUSD- Dünkü işlem gününü; 1.1926 seviyesinden sınırlı negatif kapatan paritede, yeni günde de şuan için; kısmen geri çekilme görmekteyiz. Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 1.1890 ve 1.1845 destek noktaları ilk etapta takip edilebilir. Yeniden görülebilecek yukarı yönlü hareketlerde ise;  1.1965 ve 1.1990 direnç seviyeleri izlenebilir. Teknik olarak, yukarıdaki 1.1990 veya aşağıdaki 1.1845’den birisinin kırılması durumunda; hareketlerin o yönde ivme kazanması söz konusu olabilir. 
 
GBPUSD- Dünkü işlem gününde; bir ara 1.3940 seviyesine kadar tırmandıktan sonra satış yiyen ve 1.3880 civarından kapanış gerçekleştiren paritede,  yeni günde de şuan için gördüğümüz satıcılı işlemlerin devam etmesi halinde;  1.3850, 1.3815 ve 1.3775 destek noktaları izlemeye alınabilir. Özellikle 1.3775 bölgesinin kırılması durumunda; satıcılı görünüm derinleşebilir. Öte taraftan, mevcut fiyatlardan yeniden oluşabilecek alıcılı işlemlerde ise;  1.3915, 1.3960 ve kritik 1.4005 direnç seviyelerini takipte olacağız. 
 
BRENT PETROL- Dünkü işlem gününde; 76.58 ile 2018 Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesini gören emtia, özellikle de; Delta Varyantının yeni uçuş yasakları ve kapanmaları getirmeye başlaması ile hızla satış yedi. Yeni güne de satıcılı başlayan ve şuan için 73.80 civarından işlem gören emtiada, bu yöndeki işlemlerin devam etmesi halinde; 73.50, 73.20, 72.75 ve 72.40 destek noktaları takip edilebilir. Yeniden görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise; 74.30, 74.75 ve 75.35 direnç seviyeleri bir kez daha izlemeye alınabilir.
 
ONS ALTIN- Dünkü işlem gününü; dalgalı seyir sonrasında 1778 Dolar seviyesinden sınırlı negatif kapatan Değerli Metal’de, yeni işlem gününde de şuan için; bir miktar satıcılı görünüm hâkim. Bu yöndeki işlmelerin devam etmesi halinde; 1764 ve 1755 destek noktalarını ilk etapta izleyebiliriz. Özellikle de 1755’in kırılması durumunda; satış baskısının derinleşebileceği hareketler ortaya çıkabilir.  Öte yandan, yeniden oluşabilecek yukarı yönlü hareketlerde ise; 1794-1797 direnç bölgesi ilk etapta yine kritik olacak. 
 
S&P500- Dünkü işlem gününde de; tüm zamanların en yüksek gün içi ve kapanış rekorlarını yenileyen endeks kontratında, yeni günde ise; kısmen geri çekilme görmekteyiz. Bu yöndeki işlemlerin devam etmesi halinde; 4275, 4255, 4235 ve 4210 estek bölgeleri ilk etapta izlemeye alınabilir.  Diğer yandan, yeniden görülebilecek yukarı yönlü ataklar için ise; halen rekor seviyelere yakın olmamızdan dolayı teknik direnç seviyesi veremiyoruz. 
 
DAX30- Dünkü işlem gününü; 15578 seviyesinden kısmen satıcılı noktalayan endeks kontratında, yeni işlem gününe de; –küresel risk alma iştahının şuanki durumuna göre- bir miktar satıcılı başlangıç beklemekteyiz. Bu bağlamda, açılış ve sonrasında oluşabilecek satıcılı işlemler için; 15525, 15405, 15300 ve 15170 destek seviyeleri ilk etapta izlemeye alınabilir. Yeniden görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise; 15730-15760 direnç bariyeri yine kritik olacak.

Kaynak Işık Menkul-Yusuf Kavak
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu