Gündem

Piyasaların yönü

BIST100…Yeni Haftada da Yön Arayışı Devam Edecek… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi geçtiğimiz hafta global piyasalardaki risk iştahındaki düşüşün etkisiyle dalgalı bir görünüm sergilerken haftayı 1,452 puandan tamamladı. Perşembe ve Cuma günü gelen tepki alımları endekse destek sağladı. Global piyasalarda enflasyon endişeleri ve tapering tartışmaları sürüyor. ABD endeks vadelileri haftanın ilk işlem gününde alış ağırlıklı bir seyir izlerken, belirli bir bant içerisinde hareket eden endeksin yeni haftaya sınırlı bir yükselişle başlaması beklenebilir. 1,434 puan seviyesi destek olarak takip edilirken, 1,468 puan seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir.
 
 
USDTRY… FOMC Üyelerinin Yapacağı Konuşmalar Gündemde Öne Çıkıyor… Dolar TL kuru yeni haftaya yataya yakın ekside başlarken, bu hafta Dolar TL kurunu etkileyecek oldukça çok gelişme var. FOMC üyelerinin konuşması ve ABD PCE enflasyon verisi piyasaların gündeminde olacak. ABD’de enflasyon endişelerine bağlı olarak tapering konusundaki gelişmeler dolar endeksini yükseltmesi durumunda Dolar TL kurunun yukarı yönlü hareketini devam ettirmesi beklenebilir.
 
 
EURTRY… TL Varlıklar Majör Para Birimlerine Karşı Güç Kaybedebilir… Euro TL kuru haftaya sınırlı bir düşüşle başlarken, 10.23 seviyesine geriledi. Hafta içerisinde tapering konusundaki gelişmeler EM para birimleri üzerinde baskı yaratması beklenebilir. Bu çerçevede Euro TL kurundaki yukarı yönlü hareket devam edebilir.
 
 
EURUSD… Enflasyon Endişeleri ve Tapering Gündemde Öne Çıkıyor… Enflasyon endişeleri ve tapering gündemi piyasalarda hareketlilik yaratmayı sürdürürken, Euro Dolar paritesi yeni haftanın ilk işlem gününde 1.2170 seviyelerine geri çekildi. Paritenin gündeminde bu hafta FOMC üyelerinin yapacağı konuşmalar olacak. Piyasalar buradan gelebilecek bir ipucuna odaklanmış durumda.
 
 
XAUUSD… Güvenli Liman Geri Döndü… Global piyasalarda enflasyon endişesi sürerken, altın yatırımcısı boğa piyasasına odaklandı. Ons altın yeni haftaya son 4 ayın zirvesinde başlarken, fiyatlardaki yükselişte Bitcoin’deki düşüşün de etkileri hissediliyor. Diğer taraftan ABD dolarının global piyasalardaki yatay seyri altın fiyatlarının yükselmesine destek olan bir diğer önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Ons altın 1,885 $ seviyelerinde işlem görüyor.
 
 
GLDGR… 510 TL Seviyesine Tırmandı… Gram altın ons fiyatındaki yükselişten destek bulurken, son 10 günde Dolar TL kurundaki yukarı yönlü hareketin de etkisiyle 510 TL seviyesine tırmandı.
 
 
BRENT… İran ile Nükleer Anlaşma ve Toparlanma Fiyatlanıyor… Petrol piyasasında İran’ın yılsonuna kadar piyasalara daha fazla petrol arzıyla dönmesi fiyatlanırken, arz talep dengesi fiyatlamalar üzerinde etkili olmayı sürdürüyor. Brent petrolün varil fiyatı yeni haftaya 66 $ seviyelerinde başladı. Petrol talebine yönelik olumlu gelişmeler ve aşı iyimserliğinin petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketi devam ettirmesi beklenebilir. Olası geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.
 
 
S&P500… ABD Tarafında Veri Akışı Yoğun Olacak… ABD’de endeksler haftanın son işlem gününü karışık bir seyirle tamamladı. Güne yükselişle başlayan S&P500 endeksinde gözler imalat sanayi PMI verilerindeydi. ABD’de imalat sanayi PMI verisi Mayıs ayında bir önceki aya göre 1 puan artışla 61.5’a yükselirken, hizmet sektörü PMI verisi 70.1’e çıkarak tüm zamanların zirvesini gördü. S&P500 endeksi Cuma gününü %0.08 değer kaybıyla 4,156 puandan tamamladı. ABD endeks vadelileri haftanın ilk işlem gününde alış ağırlıklı bir seyir izliyor.

Yükselişe Başlayanlar.. ASELS , AYGAZ , AVISA , CMENT , DOKTA , FENER
 
Düşüşe Başlayanlar.. TRGYO , AKSUE , BEYAZ , BRYAT , DURDO

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu