Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Endeks Dar Bir Bant İçerisine Sıkıştı… Türkiye ekonomisi 2021 yılının 1.çeyreğinde yıllık bazda %7 büyüdü. Bir önceki çeyreğe göre büyüme ise %1.7 oldu. Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi gün boyunca karışık bir görünüm sergilerken, haftanın ilk işlem gününü%0.11 değer kaybıyla 1,420 puandan tamamladı. İçişleri Bakanlığı kademeli normalleşme genelgesini yayınladı. Rusya Türkiye ile uçuş sınırlamalarını 21 Haziran tarihine kadar uzattı. Yeni işlem gününde ABD ve Almanya endeksleri vadeli işlemlerde artıda işlem görüyor. Asya Pasifik endeksleri ise primli. Endeksin yurt dışı piyasalardaki pozitif görünüme bağlı olarak güne artıda başlaması beklenebilir. Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisine kadar sakin görünümün sürmesi, 1,410 ve 1,430 bant aralığında hareketin devam etmesi beklenebilir.

 

 

USDTRY… TL Dolar Karşısında Güç Kazanma Çabasında… TL mevduatta stopaj indirimi uygulaması sonlandırıldı. Dolar TL kuru yeni işlem gününün ilk saatlerinde 8.48 seviyelerinde yatay bir görünüm sergiliyor.

 

 

EURTRY… Yatay Bir Görünüm Sergiliyor… TL varlıklar yeni işlem gününde yatay bir görünüm sergilerken, Euro TL kuru 10.38 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… Dolar Haftaya Zayıf Bir Görünümle Başladı… ABD ve Avrupa tarafında yoğun bir veri akışı takip ediliyor. Bugün piyasalarda PMI Verileri ve Euro Bölgesi tüketici enflasyonunu takip edecek. Almanya’da tüketici enflasyonu Mayıs ayında yıllık %2.4 artışla 2018 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Teşvik umutları dolardaki yükselişi baskılıyor.

 

 

XAUUSD… Dolardaki Zayıf Görünümden Destek Buluyor… Global piyasalarda yoğunlaşan enflasyon endişeleri Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde global altın fiyatlarını yukarı taşıdı. Ons altın dolardaki değer kaybından da destek bularak 1,912 $ seviyelerine yükseldi. Altındaki net uzun pozisyonlar 2021 yılının en yüksek seviyelerinde bulunuyor.

 

 

GLDGR… Ons Fiyatından Destek Buluyor… TL’nin dolar karşısında değer kazanmasıyla birlikte düşen gram altın 519 TL seviyelerine geriledikten sonra ons fiyatındaki yükselişten bulduğu destekle 522 TL seviyelerine çıktı.

 

 

BRENT… OPEC+ Toplantısı Öncesinde Yükseldi… Brent petrolün varil fiyatı OPEC+ toplantısı öncesinde vadeli işlemlerde 70 $ seviyesine yükseldi. Beklentiler petrol piyasasında arzın sıkılaştırılmaya kademeli olarak başlanacağı yönünde. OPEC+’in değerlendirme raporuna göre salgın döneminde artan stokların büyük bir bölümü erimiş durumda ve yılın ikinci yarısında stokların hızlı bir şekilde gerilemeye devam etmesi bekleniyor. Bugün toplantının ardından Temmuz ayından itibaren üretim artışı açıklaması bekleniyor. Ekonomideki toparlanma beklentileri İran’dan gelebilecek ek 2 milyon varilin önüne geçiyor.

 

 

S&P500… Resmi Tatil Sonrasında Yataya Yakın Pozitif İşlem Görüyor… ABD’de endeksler dün resmi tatil nedeniyle kapalıydı. S&P500 vadelileri yeni işlem gününde yataya yakın pozitif bir görünüm sergiliyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu