Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Yeni İşlem Gününe Nötr Risk İştahıyla Başlıyoruz… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi Haziran ayına yükselişle başlarken, gün boyunca alıcılı bir görünüm sergiledi. Haftanın ilk işlem gününde %0.81 değer kazanarak 1,432 puana yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan faizleri düşürmenin şart olduğunu belirtti ve Temmuz, Ağustos aylarına işaret etti. Yurt dışında beklentilerden iyi gelen PMI verileri ekonomik toparlanmaya işaret ederken, diğer taraftan enflasyon endişelerini de canlı tutuyor. Yurt içi piyasalar nötr risk iştahıyla yeni güne başlarken, endeksin Dolar TL kurundaki yükselişin baskısı altında kalması beklenebilir.

 

 

USDTRY… Sığ Piyasada 8.80 Seviyesini Test Etti… Dolar TL kuru faiz indirimi endişesiyle birlikte dün gece sığ piyasada 8.80 seviyesini test ederek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Burada kalıcı olamayarak 8.60 seviyesine gerileyen Dolar TL sabah saatlerinde 8.62 seviyelerinde işlem görüyor. TCMB bugün yabancı ve yerli yatırımcılarla bir telekonferans düzenleyecek.

 

 

EURTRY… Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Gördü… Euro TL kuru 10.75 seviyesinin üzerini test ettikten sonra 10.54 seviyesine geri çekildi.

 

 

EURUSD… ABD ve Avrupa’da PMI Verileri Beklentilerden İyi Geldi, Ekonomik Toparlamanın Devam Ettiğine İşaret Etti… Euro Bölgesi’nde tüketici enflasyonu %2 geldi ve son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. ECB uzmanları ve ekonomistleri bu artışın geçici etkilerden kaynaklandığını düşünse de petrol fiyatlarındaki yükseliş ve üretici fiyatlarıyla olan makasın açılması tüketici fiyatları üzerinde baskı yaratması beklenebilir. Euro Bölgesi imalat PMI verisi ise 63.1 ile beklentilerden yüksek geldi. Euro Bölgesinde ekonomik toparlanma PMI verilerinden takip ediliyor. ABD’de PMI verisi beklentilerden iyi geldi. ABD’de 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareketin etkisinde 1.2210 seviyelerine kadar gerileyen Euro Dolar paritesinde Almanya Perakende Satış verisi ve Lagarde’ın konuşması takip edilecek.

 

 

XAUUSD… 1,900 $ Seviyesinin Altına Geriledi… Geçtiğimiz ay yükseliş trendi yakalayan ons altın Haziran ayına dolardaki güçlenmeye bağlı olarak ekside başladı. ABD’de 10 yıl vadeli tahvil faizleri %1.60’ın üzerine çıkarken, ons altın 1,900 $ seviyesinin altına geriledi.

 

 

GLDGR… Dolar TL Kurundaki Yükselişle Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Yaklaştı… Gram altın ons fiyatındaki düşüşe rağmen Dolar TL kurundaki yukarı yönlü hareketin etkisinde tüm zamanların zirvesi olan 540 TL’ye yaklaştı. Gram altın dün 535 TL’yi test ettikten sonra sabah saatleri itibarıyla 526 TL seviyelerinden alıcı bulunuyor.

 

 

BRENT… OPECPetrol Talebinde Canlanma Bekliyor… OPEC+’in petrol talebinde canlanma beklentisiyle petrol fiyatları yükselişe geçerken, Brent petrolün varil fiyatı vadeli piyasalarda 70 $’ın üzerine çıktı. Brent petrol yeni işlem gününde yataya yakın artıda işlem görüyor.

 

 

S&P500… Wall Street Haziran Ayına Yataya Yakın Başladı… ABD’de S&P500 endeksi Haziran ayına yükselişle başladıktan sonra gün içerisindeki veri akışına bağlı olarak günü %0.05 değer kaybıyla 4,202 puandan tamamladı. PMI verileri beklentilerden iyi gelirken, enflasyon endişeleri kendisini hissettirmeye devam etti. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş endeksi baskıladı.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu