Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… ABD Tüketici Enflasyonu Verisi Sonrasında Global Risk İştahı Pozitif… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi günü %0.52 değer kazancıyla 1,457 puandan tamamladı. Banka hisseleri %1.19 yükselerek endekse olumlu katkı yapmayı sürdürdü. ABD’de tüketici enflasyonu 13 yıl sonra %5 seviyesine yükselirken, TL’deki değer kazancına bağlı olarak bir ara endeksteki kazanç %1 seviyesine çıktı. ABD’de tüketici enflasyonu verisi sonrasında global risk iştahı pozitif tarafta kalmaya devam etti. CDS risk primimizdeki gerileme, kurlardaki sert geri çekilme ve global risk iştahındaki olumlu seyrin etkisinde endeksin yeni işlem gününe hafif alıcılı başlaması beklenebilir.

 

 

USDTRY… TL Dün Dolar Karşısında %2’ye Yakın Değer Kazandı… Dolar TL kuru ABD’de beklentilerin üzerinde gelen tüketici enflasyonu verisine rağmen, enflasyondaki yükselişin geçici etkilerden kaynaklandığı düşüncesinin ağır basması ve %2’ye yakın geriledikten sonra yeni işlem gününe yataya yakın 8.42 seviyelerinde başladı.

 

 

EURTRY… Dünkü Geri Çekilmenin Ardından Yatay Bir Görünüm Sergiliyor… TL varlık majör para birimlerine karşı güç kazandı. Euro TL kuru 10.25 seviyelerine kadar geriledi.

 

 

EURUSD… ABD’de Tüketici Enflasyonundaki Yükselişin Geçici Etkilerden Kaynaklandığı Düşünülüyor… ABD’de tüketici enflasyonu beklentilerin üzerinde gelerek yıllık %5 artış gösterdi. Amerikan dolarındaki bir haftadır devam eden temkinli bekleyiş sona erdi. Uçak bileti ve ikinci el araç gibi kalemlerin fiyatlarındaki artışın geçici etkilerden kaynaklandığı düşüncesi ağır bastı ve gevşek para politikasının devam edebileceğine işaret etti. ECB politika faizini beklentilere paralel olarak değiştirmedi. Yüksek miktardaki tahvil alım programını devam ettireceği taahhüdüyle birlikte Euro Dolar paritesi 1.2175 seviyelerinde kalmasına destek sağladı.

 

 

XAUUSD… ABD Tüketici Enflasyonu Verisi Sonrasında Kazançlarını Korudu… ABD’de tüketici enflasyonunun geçici etkilerden kaynaklandığı beklentileriyle birlikte ons altın kazançlarını korudu. Beklentilerden yüksek gelen aylık ve yıllık enflasyon verisine rağmen ABD 10 yıllık hazine tahvilleri %1.43 seviyelerine geriledi.

 

 

GLDGR… TL’deki Değer Kazancına Bağlı Olarak Geri Çekildi… TL’deki güç kazanmanın global altın fiyatlarındaki yükselişe ağır basmasıyla birlikte gram altın 512 TL seviyelerine kadar geriledi. Haftanın son işlem gününün sabah saatlerinde 8.15 seviyelerinde yatay bir görünüm sergiliyor.

 

 

BRENT… Olumlu Haber Akışı ve Sınırların Açılması Haberleriyle Yükselişte… Petrolde yılın ikinci yarısı için talep beklentilerinin artması petrol fiyatlarının alıcılı görünümünü sürdürmesine destek sağlıyor.

 

 

S&P500… Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Test Etti… ABD’de tüketici enflasyonu verisinin son 13 yılın en yüksek seviyesi olan %5’e yükselmesine rağmen, enflasyondaki yükselişin geçici etkilerden kaynaklandığı, gevşek para politikasının devam edebileceği beklentisinin ağır basmasıyla ABD’de S&P500 endeksi yeni rekor seviyeleri test etti. S&P500 endeksi %0.47 yükselişle 4,239 seviyesine yükseldi. Haftanın son işlem günü öncesinde vadeli işlemlerde yataya yakın artıda işlem görmeyi sürdürüyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu