Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Yeni Haftaya Düşük Risk İştahıyla Başlanıyor… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi geçtiğimiz hafta sanayi hisselerindeki düşüşün etkisinde %4’e yakın değer kaybetti. Ekonomik projeksiyonlarında şahinleşen FED sonrasında global piyasalarda riskli varlıklar satışlarla karşı karşıya kaldılar. Yeni haftanın açılışında ABD ve Almanya vadelileri Cuma günkü kayıpların ardından eksi bölgede işlem görmeye devam ediyor. Keza Asya piyasalarına da satıcılı bir hava hâkim. Global piyasalardaki risk iştahındaki düşüşün devam etmesi ve Dolar TL kurundaki yükselişe bağlı olarak endeksin güne ekside başlaması beklenebilir. 1,400 desteğinin kırılması sonrasında satışlar belirginleşti. 1,300 puan seviyelerinden olası tepki alımları beklenebilecekken, 1,400 puan seviyesi üzerine doğru hareketlerin pesimist havayı yumuşatması beklenebilir.

 

 

USDTRY… TL Varlıklar Yeni Haftaya Zayıf Başladı… FED’in artçı sarsıntıları FOMC üyelerinden gelen açıklamalarla devam ederken, Dolar global bazda güç kazanarak Mart 2020 tarihinden bu yana en iyi haftalık performansını sergiledi. Gelişen piyasa ülke para birimleri Dolardaki yükselişin baskısı altında kalırken Dolar TL kuru tüm zamanların en yüksek seviyesine yöneldi.

 

 

EURTRY… TL Varlıklar Satıcılı Bir Görünüm Sergiledi… Euro yeni haftaya da yükselişe başladı. FED sonrasında EM para birimlerinde satışlar görülürken, Euro TL kuru 10.40 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… Bullard’ın Açıklamaları Sonrasında Amerikan Dolar Global Bazda Güç Kazandı… St.Louis FED Başkanı Bullard Powell’ın varlık alım programını azaltmaya başlama tartışmasını resmi olarak başlattığı açıklamasında bulundu. İlk faiz artırımını 2022 yılı sonunda bekleyen Bullard, %2-3 seviyelerindeki bir enflasyonun faiz artırımı için gerekli şartları sağlayacağını ifade etti. Bullard’ın açıklamaları sonrasında ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yükselişe geçerken, Amerikan doları global bazda güç kazandı. Lagarde ve FED yetkililerinin konuşması öncesinde Euro Dolar paritesi 1.1850 seviyelerinden yükselme çabası içerisinde bulunuyor.

 

 

XAUUSD… Değerli Metalde FOMC’nin Etkileri Sürüyor… ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş ve doların global bazda güç kazanmasıyla birlikte altının ons fiyatı Mayıs ayı başlangıcından beri gördüğü en düşük seviyelerde işlem görüyor. Değerli metal yarınki ABD 2 yıllık tahvil ihalesi öncesinde yataya yakın bir görünüm sergiliyor. FOMC’nin etkilerinin azalması ve 2 yıl vadeli tahvil faizlerindeki bir geri çekilmeyle altının ons fiyatında olumlu tepkiler görülebilir.

 

 

GLDGR… Dolar TL Kurudan Destek Buluyor… Ons altındaki düşüşe rağmen Dolar TL kurundaki yükselişler gram altın fiyatlarının 500 TL üzerinde tutunmasına destek sağlıyor.

 

 

BRENT… İran’daki Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Sonrasında İran’ın Petrol Piyasasına Dönüşü Ertelenebilir… İran’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre daha sertlik yanlısı bir aday olarak görülen Raisi’nin seçilmesi sonrasında, İran’ın petrol piyasasına erken dönme beklentileri azaldı. Brent petrol fiyatları dolardaki güçlenmeye rağmen alıcılı bir görünüm sergilemeye devam ediyor.

 

 

S&P500… Şahinleşen FED Sonrasında Riskli Varlıklar Kırmızıya Döndü… St.Louis FED Başkanı Bullard’dan açıklamalar sonrasında ABD’de S&P500 endeksi Cuma günü %1.31 değer kaybederek haftayı 4,166 puandan tamamladı.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu