Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Yurt içi Piyasalar Global Risk İştahından Destek Buldu… Yeni işlem günü öncesinde global piyasalara iyimser bir hava hakim. Powell’ın Temsilciler Meclisi alt kanadında yaptığı açıklamalar ve enflasyondaki yükselişin geçici olduğuna işaret etmesi riskli varlıklara yaradı. Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi %0.81 değer kazancıyla 1,410 puana yükseldi. ABD ve Almanya vadelileri, Asya piyasaları yükselişin bugün devam edeceğine işaret ediyor. Dolar TL kurundaki geri çekilmeyle de birlikte BIST100 endeksinin güne artıda başlaması beklenebilir. 

USDTRY… TCMB Başkanı Swap Mesajı Verdi… TCMB Başkanı Kavcıoğlu Türkiye Bankalar Birliği yetkilileriyle görüştü. TL’nin değerini korumak için politika adımları atacaklarına ve yeni swap anlaşmalarına işaret etti. 4 ülke ile görüşüldüğünü 2 ülke ile sonuca yaklaştıklarını ifade etti. Rezervlerin güçlendirilmesi hedefine bağlı oldukları mesajını verdi. Kavcıoğlu’nun mesajları sonrasında Dolar TL kuru 8.65 seviyelerine geri çekildi. 

EURTRY… 10.30 Seviyelerine Geriledi… TL varlıklar TCMB başkanı Kavcıoğlu’nun mesajları sonrasında majör para birimleri karşısında geçen hafta karşı karşıya kaldığı kayıplarının bir kısmını geri aldıktan sonra yeni işlem gününde yataya yakın bir görünüm sergiliyor. Euro TL kuru 10.33 seviyelerinde işlem görüyor. 

EURUSD… Powell Enflasyondaki Yükselişin Yumuşayacağını İfade Etti… FED Başkanı Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada enflasyondaki yükseliş etkisinin geçici olduğuna işaret etmesi sonrasında ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri %1.46 seviyelerine kadar geriledi. Aynı gün konuşan diğer FOMC üyelerinin söylemleri de Powell’ı teyit etti. Euro Dolar paritesi dolardaki zayıflamaya bağlı olarak 1.1947 seviyelerine yükseldikten sonra yeni işlem günü öncesinde doların majör para birimleri karşısında hafif artıya geçmesiyle birlikte 1.1919 seviyelerine kadar geriledi. Piyasalar bugün oldukça yoğun bir veri gündemine sahip. ABD ve Euro Bölgesi tarafında PMI verileri takip edilecek, akşam saatlerinde ise ECB Başkanı Lagarde’ın yapacağı konuşma izlenecek. 

XAUUSD… Piyasaları Yatıştırıcı Mesajlar Değerli Madene Destek Oldu… Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada enflasyondaki risklere değindikten sonra faizlere dokunma konusunda aceleci olmayacaklarını ifade etmesiyle altın fiyatları yatay bir görünüm sergiliyor. Altının ons fiyatı bir önceki güne göre fazla değişmeyerek 1,778 $ seviyelerinde işlem görüyor. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri %1.47 seviyelerinde.

 GLDGR… 500 TL’nin Altına Geriledi… Altının ons fiyatındaki yatay görünüme rağmen Dolar TL kurunun 8.65 seviyelerine geri çekilmesiyle gram altın 495 TL seviyelerine düştü.

BRENT… Petrol Stokları Azaldı, Güçlü Üretim Beklentileri Devam Ediyor… ABD’de petrol stoklarındaki azalma petrol fiyatlarına destek oldu. Brent petrolün varil fiyatı vadeli piyasalarda 74.6 $’a yükseldi. Güçlü üretim ve talepteki sağlıklı toparlanma enerji fiyatlarına olumlu yansıyor. Gelecek hafta gerçekleştirilecek OPEC+ toplantısı petrol fiyatları açısından kritik öneme sahip olacak. 

S&P500… ABD Endeksleri Bu Haftaki Yükselişini Sürdürdü… Powell’ın enflasyondaki yükselişlerin geçici olduğunu ifade etmesi sonrasında piyasalarda reflasyon fiyatlaması alım fırsatı olarak değerlendirildi. ABD’de S&P500 endeksi günü %0.51 değer kazancıyla 4,264 puandan tamamladı.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu