Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Global Piyasalarda Görünüm Sakin… Yurt içi hisse senedi piyasaları geçtiğimiz hafta karışık bir görünüm sergiledi. Haftanın genelinde kritik destek seviyesi olarak takip edilen 1,400 puanın üzerinde kalıcı olmaya çalışan endeks Cuma günü akşam saatlerinde gelen kar satışlarının etkisiyle haftayı 1,392 puandan tamamladı. ABD ve Avrupa’da vadeli işlemlerinde piyasalar yeni haftaya sakin başlarken, Asya piyasaları satıcılı bir görünüm sergiliyor. Dolar TL kurunda kısmi bir geri çekilme gözleniyor. Endekste yükselişlerin kalıcılığı için 1,410 puan üzerindeki kapanışlar takip edilecektir. Endeksteki satıcılı görünümün devam etmesi halinde 1,340 puan seviyelerine doğru bir gerileme yaşanabilir. 

USDTRY… TL Dolar Karşısındaki Cuma Günkü Kayıplarını Geri Alma Çabasında… Dolar TL kuru geçtiğimiz haftaya yukarı yönlü eğilimini devam ettirirken, haftanın son iki işlem gününde 8.60 seviyelerinden yurt dışı hacimli işlemlerde 8.80 seviyelerine kadar yükseldi. Önümüzdeki hafta açıklanacak Haziran ayı tüketici enflasyonu, aşılama konusundaki gelişmeler piyasaların gündeminde kalmayı sürdürürken, yurt içinde güçlü dolar talebi TL varlıklar üzerindeki kırılganlığı artırmakta. 

EURTRY… 10.50 Seviyesinden Geri Çekildi… Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde TL varlıklardaki kırılganlık devam ederken Euro TL kuru 10.50 seviyelerini test ettikten sonra geri çekildi. TL varlıklar yeni haftaya güçlenerek başlarken, Euro TL kurunda hafif bir gerileme var.

EURUSD… 1.19 Seviyelerine Doğru Baskı Altında… FED kanadından gelen mesajlar sonrasında ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri %1.55 seviyelerine yükselirken, Amerikan doları global bazda değer kazandı. Cuma günü açıklanan PCE enflasyonu verisi enflasyon endişelerinin yeninden gündeme getirirken, Euro dolar paritesi 1.19 seviyelerine doğru baskı altında kaldı.

XAUUSD… Ons Altın Dolardaki Güçlenme Sonrasında Toparlanma Çabasında… Altın fiyatları FED yetkililerinden gelecek açıklamalarla birlikte dar bir bölgede işlem görüyor. En son Boston FED Başkanı Rosengren FED’in 2022 yılı sonlarına doğru faiz artırmayı düşünebileceğini ve FED’in ana hedefinin enflasyon olduğunu söyledi. FED’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği PCE kişisel harcamalar verisi Mayıs ayında bir önceki aya göre daha az artış gösterdi. Amerikan dolarındaki güçlenme eğilimine karşın global altın fiyatları 1,780 $ seviyesi üzerinde kalıcı olmaya çabalıyor. 

GLDGR…500 TL Üzerinde Kalıcı Olma Çabasında… Gram altın geçtiğimiz hafta Dolar TL kurundaki yükselişten destek bulurken, 500 TL seviyesinin üzerine çıktı. Yeni haftanın ilk işlem gününde Dolar TL kuru kazançlarının bir kısmını geri verirken, global altın fiyatları TL cinsinden gram fiyatındaki düşüşleri sınırlıyor. 

BRENT… OPEC+ Toplantısı Haftası Öncesinde Yatay Bir Görünüm Var… Petrol piyasası Perşembe günü gerçekleştirilecek OPEC+ toplantısı öncesinde yeni haftaya yataya yakın başladı. Suudi Arabistan global toparlanma konusunda çekimser bir tavır ortaya koyarken, OPEC+’in petrol üretimini 550 bin varil artırması bekleniyor. ABD tesislerine drone saldırısı gerçekleştirildiğini öne sürerek hafta sonu Irak’taki İran destekli gruplara hava saldırısında bulundu. İran’da Reisi’nin seçilmesi sonrasında görüşmelerin sekteye uğraması ve taraflar arasındaki gerilimin artması beklenen bir gelişmeyken, petrol fiyatları bu son gelişmeye tepki vermedi. Brent petrolün varil fiyatı vadeli işlemlerde 75 $ seviyelerinde işlem görüyor.

S&P500… Bu Hafta Tarım Dışı İstihdam Verisi ve FOMC Üyelerinin Açıklamaları Takip Edilecek… ABD endeksleri FED üyelerinden gelecek açıklamalar öncesinde rekor seviyelerde hareketini sürdürürken, S&P500 endeksi Cuma günü karışık bir görünüm sergiledi. S&P500 endeksi Cuma günkü işlemlerde %0.33 değer kazanarak 4,281 puana yükselirken, yeni haftada vadeli işlemlerde yatay bir görünüm var.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu