Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Haftanın ilk Gününü Pozitif Kapadı… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi dün %1.16 değer kazanarak 1392,64 puana yükseldi. Asya endekslerinin delta varyantının etkisiyle negatif ayrışması devam ederken, ABD ve Almanya vadelileri sabah saatleri itibariyle yatay görünüm sergiliyor. Dün TÜİK TÜFE yıllık bazda 17,53%, aylık bazda ise 1,94% olarak açıklandı. ÜFE ise yıllık bazda 42,89%, aylık bazda ise 4,01% olarak açıklandı. TÜFE ile ÜFE arasındaki makasın bu kadar artması enflasyon ile ilgili endişeleri arttırırken, Goldman Sachs, Citi ve Barclays gibi yurtdışı kurumları enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize ettiler.

 USDTRY… Enflasyonist Baskı TL Varlıklar İçin Negatif… Haftaya 8.6846 seviyelerinde başlayan Dolar TL kuru hafif negatif seyretmektedir. TÜFE ve ÜFE arasındaki makasın artması ile TL bazlı varlıklarda baskı görülebilir. Dışında ekonomik takvim açısından sakin bir hafta geçirmekteyiz. Bu hafta yurtdışı ekonomik takvim olarak ABD ISM, PMI verileri ve ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi önemli olacaktır. İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuru beklentileri 355 bin seviyelerinde olup, Perşemebe günü açıklanacaktır.

 EURTRY… 10.00 Seviyesinin Üstünde Seyrini Koruyor… TL varlıklar dün açıklanan enflasyon verilerine rağmen hafif negatif seyretmektedir. Euro TL kuru 10.30 seviyesinde yatay seyrediyor.

 EURUSD… Avrupa PMI Verileri Takip Edilecek… Geçen Hafta ABD’de 364 bin ile pandemi döneminin en düşük seviyesine gerileyen haftalık işsizlik maaşı başvuruları sonrasında gözler bu hafta açıklanacak olan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisinde olacak. Ayrıca ülke bazında özellikle ülke PMI verileri haftanın takip edilmesi gereken ikinci önemli ekonomik veri serisi olarak ayrıca önemli olacaktır. Haftaya 1.1857 seviyesinde başlayan parite dün yatay seyrini korudu.

 XAUUSD… Gözler PMI ve İstihdam Verisinde Olacak… ABD’de istihdam piyasası toparlanma sinyalleri vermeye devam ederken, varlık alım programı konusundaki şahince açıklamalar altın fiyatlarının baskı altında kalmasına neden oluyor. Bu hafta gözler ABD Merkez Bankası (Fed) Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantı tutanaklarına ve bugün açıklanacak olan ABD PMI verisine çevrildi.

 GLDGR… Global Altın Fiyatlarını Takip Eden Gram Altın Yatay Bir Görünüm Sergiliyor… Gram altın global altın fiyatları ve Dolar TL kurundaki yatay seyrin etkisinde sabah saatlerinde 500 TL seviyelerini test etmektedir.

 BRENT… Pozitif Seyrini Korumakta… OPEC üyeleri geçen hafta Ağustos ayı üretimi konusunda anlaşmaya varamamış ve BAE günlük 400 bin varillik artış beklentisinin olduğu bir ortamda kendi kotasının artırılması talebiyle uzlaşmayı reddetmişti. Brent petrolün haftaya 75,86$ . seviyelerinde başladı ve yatay seyrini korumaktadır. Gözler Perşembe gün açıklanacak olan ABD Ham Petrol Stok verisinde.

 S&P500… ABD Endeksleri Yükselişini Devam Ettirdi… İstihdam piyasaları ve aşılama konusundaki başarı ekonomik toparlanmaya işaret ederken, ABD’de endeksler haftayı rekor ile tamamladı. S&P500 endeksi geçen haftanın son işlem gününde %0.75 4,352 puana yükseldi. Sabah saatlerinde endeks vadelileri 4340.50 puan ile yatay seyrini koruyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu