Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Türkiye Ekonomisi Baz Etkisiyle %21.7 Büyüdü… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi büyüme verisi ve TCMB Analist Toplantısının takip edildiği işlem gününü %0.14 değer kazancıyla 1,474.13 puandan tamamladı. Gün içerisinde alıcılı bir görünüm sergileyen endeks öğleden sonra banka hisselerine gelen kar satışlarının etkisiyle günlük kazançlarının bir kısmını geri verdi. Türkiye ekonomisi 2021 yılının 2.çeyreğinde baz etkisiyle yıllık %21.7 büyüdü. Bir önceki çeyreğe göre büyüme ise %0.9 oldu. Asya piyasalarında yeni işlem gününde karışık bir görünüm var, ABD ve Almanya endeks vadelileri ise yatay bir görünüm sergiliyor.

 

 

USDTRY… 8.30 Seviyesinin Altında Kalmayı Sürdürdü… Ağustos ayı başından bu yana kademeli olarak geri çekilen Dolar TL kuru kritik 8.28 seviyesinin altına geriledikten sonra bugün sabah saatlerinde hafif yukarı yönlü bir seyir izliyor.

 

 

EURTRY… Yatay Görünüm Sürüyor… TL varlıkların global bazda güç kazanma çabaları devam ederken Euro TL kuru 9.84-9.85 seviyelerinde dengelenme çabası içerisinde.

 

 

EURUSD… Özel Sektör İstihdam Verisi Beklentilerin Altında Geldi… Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde özel sektör istihdam verisi beklentilerin bir hayli altında gelerek hayal kırıklığı yarattı. ISM İmalat endeksi ise sürpriz bir şekilde beklentilerin üzerinde geldi. Piyasada temkinli bekleyiş devam ederken Euro Dolar paritesi 1.1850 seviyesinin altında kalma çabası içerisinde. Euro Bölgesi’nde enflasyonun son 10 yılın zirvesine çıkmasıyla birlikte ECB’nin taperinge daha erken başlayabileceği beklentisi oluştu.

 

 

XAUUSD… Gözler Tarım Dışı İstihdam Verisinde… Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde ons altında yatay seyir devam ediyor. FED’in varlık alım programının azaltılması için takip ettiği verilerin başında istihdam piyasasındaki görünüm geliyor. Beklentilerden güçlü gelebilecek bir tarım dışı istihdam verisi dolara güç kazandırırken ons altın üzerinde baskı yaratması beklenebilir.

 

 

GLDGR… Dolar TL Kurundaki Düşüşün Etkisinde Geriledi… Ons altındaki yatay seyir ve Dolar TL kurundaki geri çekilmenin etkisinde gerileyen gram altın bu sabah saatlerinde 484 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Üretim Artışına Devam Edilmesi Konusunda Anlaşıldı… Piyasanın gergin bir şekilde beklediği OPEC toplantısında mevcut üretim yapısıyla devam kararı çıktı. OPEC+ üretimini Aralık ayına kadar her ay 400 bin varil/gün artırma kararını değiştirmedi. Gün içerisinde satıcılı bir görünüm sergileyen Brent petrol üretimin planlanandan daha fazla artırılmaması kararıyla birlikte hafif yükselirken, Brent petrol vadeli piyasalarda 71 $ seviyesinin üzerine yöneldi. Üretim artışları sonrasında piyasada toplam arzın toplam talebin önüne geçme risk fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor.

 

 

S&P500… Tarım Dışı İstihdam Verisi Öncesinde Temkinli Bekleyiş Var… Jackson Hole toplantısı sonrasında global piyasalardaki risk iştahı yükselirken, S&P500 endeksi tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmişti. Yarın açıklanacak kritik tarım dışı istihdam verisi öncesinde temkinli bekleyiş sürüyor. Endeks sene başından bu yana %20’ye yakın yükselmiş durumda.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu