Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Geçen haftalarda, Afrika bölgesi içinde görülen ve Avrupa’ya sıçrayan COVID’in yeni 30 varyantının birleşimi olan ve DSO tarafından “endişe verici” kategorisine alınan Omicron Varyantı’nın endişeleri küresel piyasalara etkisi devam etmekte olup en sonra yurtiçi tarafında Sağlık Bakanlığı tarafından 6 vakanın omicron varyantı olması endişeleri yurtiçine çevirmiş durumdadır. Geçen hafta enflasyonist endişelere rağmen fiyatlama ve şirket değerlemeleri açısından endeks yukarı yönlü seyreden endeks, rekor kırmaya devam etmektedir. Ayrıca S&P’nin Türkiye’nin notunu teyit edip görünümünü “negatif”e çevirdi. S&P tarafında bir uyarı da ayrıca ödemeler dengesinin riskinin artmaya devam ettiği yönünde oldu. Bugün gözler enflasyonist baskılar gölgesinde açıklanacak olan Bütçe Dengesi verisinde olacaktır.

 

 

USDTRY… TCMB parasal gevşeme konusundaki politikası, TL varlıklarının diğer para birimlerine karşı değer kaybını destekleyerek 1994’ten beri reel efektif döviz kuru açısından en düşük seviyelerine gelmişti. Bununla beraber enflasyon endişelerinin yukarı yönlü artması bu risk faktörünü destekleyen bir ayrı unsur olarak göze çarpmaktadır ve yurtdışı kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu “B+” ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” olarak teyit etti. Hükümet tarafından mevcut faiz indirme politikasının desteklenmeye devam edeceğine dair söylemler bununla birlikte devam etmektedir. Dün kurun 14.00 TL seviyesine çıkması üzerine TCMB 4.cü satış yönünde piyasaya müdahalesini gerçekleştirdi. Müdahalenin büyüklüğü ise yaklaşık 2.5 milyar USD seviyesinde. Ancak buna rağmen dün USDTRY paritesi müdahale edilen seviyelere geri geldi.

 

 

EURTRY… Türk Lirası geçen hafta da yön olarak majör para birimleri karşısında TCMB’nin piyasaya müdahalesi ile yatay bir görünüm devam ettirdi. 4.cü TCMB müdahalesi de bu seviyelerde kalmasını desteklemektedir. Ancak EURTRY kuru diğer Türk Lirası kur çiftlerinde olduğu gibi TCMB faiz kararı ve yapısal endişeler ile de yukarı yönlü baskılanmaya devam etmektedir.

 

 

EURUSD… Geçen haftalarda EURO bölgesinde açıklanan enflasyon verileri beklenenden yüksek gelerek global enflasyon endişelerini daha da güçlendirmiştir. Geçen hafta Fitch tarafından yapılan açıklamada kürese büyüme tahminleri aşağı yönlü çekildi. IMF Euro bölgesi için yaptığı açıklama da aşırı yükselen enflasyonun önümüzdeki yıl düşmeye başlayacağını beklediklerini belirttiler ancak AMB mevcut Omicron’nun gidişatına göre daha fazla teşvik ve genişlemeye işaret etmektedir. En son güncel haber Hollanda tarafından geldi. Hollanda pandemi sebepli kapanma süresini 1 ay daha uzattı.

 

 

XAUUSD… Geçen hafta ons altın yükseliş momentumunu yavaşlatarak yatay bir seyre geçmişti ve orta vadede yatay seyri devam etmektedir. Özellikle geçen haftalarda açıklanan enflasyon verileri ve Omicron varyantı endişeleri değerli metale değer saklama aracı olarak yukarı yönlü destekleyebilir. Global risk algısının yüksek olduğu dönemler içinde Ons Altın gözde değer saklama aracı olarak yerini korumaktadır ancak haftayı genel olarak yatay seyretmektedir.

 

 

GLDGR… Gram altın geçen haftalar da özellikle hem dolar hem de ons bazında altın fiyatlarının yükselmesi ile yukarı yönlü ivme kazanmıştı ve TL tarafında ki değer kaybı bu ivmeyi hızlandırmıştı. TCMB’nin 4 üncü müdahalesi öncesi gram altın 840 TL seviyelerinde seyretti ve müdahale sonrası tekrar aynı seviyeleri test etmektedir.

 

 

BRENT… Geçen haftalarda OPEC+ pandemi sebebi ile olabilecek kapanmalar durumunda üretim artışını tekrar değerlendirebileceklerini belirtmişlerdi. OPEC+ geçen hafta yaptığı toplantısında büyük ihtimal ile Ocak ayı petrol üretimini 400 bin varil artırma planına sadık kaldıklarını belirttiler. Ayrıca Omicron varyantının yayılımının artış hızının endişe verici boyutlara gelmesi, bu kararın aksiyona dönmesi konusunda güçlendirici bir etkiye sahip olabilir. Bu haberlerin etkisinde Brent’te düşüş kaydedildi ancak kısa pozisyonların realizasyonu ile haftayı yatay seyretmektedir.

 

 

S&P500… Geçen haftalarda EURO bölgesi ve İngiltere’nin enflasyon verileri beklenenin üstünde geldi ve piyasaları baskılamak devam etmesi açısından bir risk unsuru taşımaya devam etmektedir. Global bazda olduğu gibi tüketicilerin de enflasyon beklentisi zirveyi gördü. 1 yıllık süreçte tüketicinin enflasyon beklentisi %6 yı görerek yeni bir rekora ulaştığı belirtildi. (FED New York)

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu