Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Omicron varyantının 3’üncü dozunun etki gösterebileceğine dair açıklamalar üzerine Sağlık bakanlığı 6 aylık aşı süresini 3 aya düşürerek kış dönemi olası bir salgın riskinin önüne ve buna bağlantılı olarak olası bir kapanma durumunu engellemek adına adımlar atmış bulunmaktadır. Geçen hafta enflasyonist endişelere rağmen fiyatlama ve şirket değerlemeleri açısından endeks yukarı yönlü seyreden endeks, rekor ile kapatmaya hazırlanmaktadır. Dün asgari ücret görüşmeleri sonuçlandı ve 2022 yılı asgari ücreti 4250 TL olarak açıklandı. İşverene yükünün hafifletmesi açısından ise asgari ücret üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kaldırıldı.

 

 

USDTRY… TCMB parasal gevşeme konusundaki politikası, TL varlıklarının diğer para birimlerine karşı değer kaybını destekleyerek 1994’ten beri reel efektif döviz kuru açısından en düşük seviyelerine gelmişti. Dün TCMB faiz kararını açıklayarak 100 baz puan indirdi ve 2021 dönemindeki kısıtlı alanda yapılan indirim alanının tamamlandığı belirtildi. Bu karar ile birlikte parite 16 TL seviyelerini test etmektedir. Ayrıca enflasyonist endişelerinin yukarı yönlü artması bu risk faktörünü destekleyen bir ayrı unsur olarak göze çarpmaktadır ve yurtdışı kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu “B+” ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” olarak teyit etmişti.

 

 

EURTRY… Türk Lirası geçen hafta da yön olarak majör para birimleri karşısında TCMB’nin piyasaya müdahalesi ile yatay bir görünüm devam ettirmişti. Ancak dün TCMB’nin faiz kararı ile 100 baz puan indirimi pariteyi yukarı doğru baskılamaya devam ettirmektedir. 18 TL seviyeleri test edilmektedir.

 

 

EURUSD… Geçen haftalarda EURO bölgesinde açıklanan enflasyon verileri beklenenden yüksek gelerek global enflasyon endişelerini daha da güçlendirmiştir. Geçen hafta Fitch tarafından yapılan açıklamada kürese büyüme tahminleri aşağı yönlü çekildi. IMF Euro bölgesi için yaptığı açıklama da aşırı yükselen enflasyonun önümüzdeki yıl düşmeye başlayacağını beklediklerini belirttiler ancak AMB mevcut Omicron’nun gidişatına göre daha fazla teşvik ve genişlemeye işaret etmektedir. Bugün global enflasyon endişeleri açısından Euro bölgesi enflasyon oranı önem arz edecektir.

 

 

XAUUSD… Geçen hafta ons altın yükseliş momentumunu yavaşlatarak yatay bir seyre geçmişti ve orta vadede yatay seyri devam etmektedir. Özellikle geçen haftalarda açıklanan enflasyon verileri ve Omicron varyantı endişeleri değerli metale değer saklama aracı olarak yukarı yönlü destekleyebilir. Global risk algısının yüksek olduğu dönemler içinde Ons Altın gözde değer saklama aracı olarak yerini korumaktadır ancak haftayı genel olarak FED’in faizi sabit bırakması sonrası yatay seyretmesine devam etmektedir.

 

 

GLDGR… Gram altın geçen haftalar da özellikle hem dolar hem de ons bazında altın fiyatlarının yükselmesi ile yukarı yönlü ivme kazanmıştı ve TL tarafında ki değer kaybı bu ivmeyi hızlandırmıştı. Dün TCMB’nin 100 baz puan faiz indirimi ile yukarı yönlü ivmelenme hızlanmıştır ve 900 TL ile rekor seviyeleri görmüştür.

 

 

BRENT… Geçen haftalarda OPEC+ pandemi sebebi ile olabilecek kapanmalar durumunda üretim artışını tekrar değerlendirebileceklerini belirtmişlerdi. OPEC+ geçen hafta yaptığı toplantısında büyük ihtimal ile Ocak ayı petrol üretimini 400 bin varil artırma planına sadık kaldıklarını belirttiler. Ayrıca Omicron varyantının yayılımının artış hızının endişe verici boyutlara gelmesi, bu kararın aksiyona dönmesi konusunda güçlendirici bir etkiye sahip olabilir. Bu haberlerin etkisinde Brent’te düşüş kaydedildi ancak kısa pozisyonların realizasyonu ile haftayı yatay seyretmektedir.

 

 

S&P500… Geçen haftalarda EURO bölgesi ve İngiltere’nin enflasyon verileri beklenenin üstünde geldi ve piyasaları baskılamak devam etmesi açısından bir risk unsuru taşımaya devam etmektedir. FED’in varlık alım programı sonlanana kadar bir faiz artışı planlamadığı ayrıca belirtildi. Varlık alım hızı ikiye katlanarak 30 milyar dolar olarak oybirliğince (FED) kabul edildi.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu