Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Geçen haftayı yükseliş ile sürdüren endeks, son işlem günün de aşırı satış baskısı ile haftayı düşüş ile kapattı. Ekonomik endişeler ve şirketlerin ileri vade de karlılıklarının olumsuz etkilenebileceği dikkate alınması gereken bir risk faktörüdür. Ancak yükseliş trendine en büyük destek enflasyon kaynaklı şirketlerin yeniden değerlenmesidir. Geçen hafta asgari ücret görüşmeleri sonuçlandı ve 2022 yılı asgari ücreti 4250 TL olarak açıklanmıştı. İşverene yükünün hafifletmesi açısından ise asgari ücret üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kaldırıldı ancak iş çevreleri tarafından daha fazla işverene destek olabilecek adımların atılması gerektiği belirtilmektedir.

 

 

USDTRY… Haftaya başlarken en önemli gelişme haftasonu JP Morgan tarafından geldi. Uluslararası banka önümüzdeki dönemde müşterilerine TL işlemlerinde hizmet vermeyeceğini duyurdu. Açık olan pozisyonların devamlılığı korunurken sebep olarak TL tarafındaki aşırı oynaklık gösterildi. Hükümet kanadından enflasyona rağmen faiz oranlarındaki düşüşe devam edeceklerinin belirtilmesi TL üzerindeki baskıyı arttırmaktadır. Geçen haftalarda yurtdışı kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu “B+” ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” olarak teyit etmişti.

 

 

EURTRY… Türk Lirası geçen hafta da yön olarak majör para birimleri karşısında TCMB’nin piyasaya müdahalesi ve gelen açıklamalar ile beraberdeğer kaybetmeye devam etti.

 

 

EURUSD… Geçen haftalarda EURO bölgesinde açıklanan enflasyon verileri beklenenden yüksek gelerek global enflasyon endişelerini daha da güçlendirmiştir. Ayrıca Fitch tarafından yapılan açıklamada kürese büyüme tahminleri aşağı yönlü çekildi. IMF Euro bölgesi için yaptığı açıklama da aşırı yükselen enflasyonun önümüzdeki yıl düşmeye başlayacağını beklediklerini belirttiler ancak AMB mevcut Omicron’nun gidişatına göre daha fazla teşvik ve genişlemeye işaret etmektedir. Bununla beraber en güncel haber Hollanda tarafından geldi. Hollanda Omicron varyantının yarattığı endişlerden kaynaklı 18 Ocak tarine kadar tam kapanmaya geçti. Sadece eczane ve temel ihityaçların alınabileceği yerlerin açık olacağını belirten yetkililer, global kapanma riskinin arttığına dair endişeleri desteklemektedir.

 

 

XAUUSD… Geçen hafta ons altın yükseliş momentumunu yavaşlatarak yatay bir seyre geçmişti ve orta vadede yatay seyri devam etmektedir. Özellikle geçen haftalarda açıklanan enflasyon verileri ve Omicron varyantı endişeleri değerli metale değer saklama aracı olarak yukarı yönlü destekleyebilir. Özellike Hollanda tarafından gelen tam kapanma haberi bu endişeleri desteklemektedir. Global risk algısının yüksek olduğu dönemler içinde Ons Altın gözde değer saklama aracı olarak yerini korumaktadır ancak haftayı genel olarak FED’in faizi sabit bırakması sonrası yatay seyretmesine devam etmektedir.

 

 

GLDGR… Gram altın geçen haftalar da özellikle TL’nin değer kaybı ile yukarı yönlü ivmesine devam etmektedir. Hükümet yetkililerinin açıklamaları yukarı yönlü ivmeyi güçlendirmektedir.

 

 

BRENT… Geçen haftalarda OPEC+ pandemi sebebi ile olabilecek kapanmalar durumunda üretim artışını tekrar değerlendirebileceklerini belirtmişlerdi. OPEC+ geçen hafta yaptığı toplantısında büyük ihtimal ile Ocak ayı petrol üretimini 400 bin varil artırma planına sadık kaldıklarını belirttiler. Ayrıca Omicron varyantının yayılımının artış hızının endişe verici boyutlara gelmesi, bu kararın aksiyona dönmesi konusunda güçlendirici bir etkiye sahip olabilir. Brent haftaya yatay bir seyirde başlamaktadır.

 

 

S&P500… Geçen haftalarda EURO bölgesi ve İngiltere’nin enflasyon verileri beklenenin üstünde geldi ve piyasaları baskılamak devam etmesi açısından bir risk unsuru taşımaya devam etmektedir. FED’in varlık alım programı sonlanana kadar bir faiz artışı planlamadığı ayrıca belirtildi. Varlık alım hızı ikiye katlanarak 30 milyar dolar olarak oybirliğince (FED) kabul edildi.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu