Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Geçen haftayı yükseliş ile sürdüren endeks, son işlem günün de aşırı satış baskısı ile haftayı düşüş ile kapattı ve haftaya düşüş trendini devam ettirdi. Ekonomik endişeler ve şirketlerin ileri vade de karlılıklarının olumsuz etkilenebileceği dikkate alınması gereken bir risk faktörüdür. Ancak yükseliş trendine en büyük destek enflasyon kaynaklı şirketlerin yeniden değerlenmesidir. Geçen hafta asgari ücret görüşmeleri sonuçlandı ve 2022 yılı asgari ücreti 4250 TL olarak açıklanmıştı. İşverene yükünün hafifletmesi açısından ise asgari ücret üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kaldırıldı ve bunu tüm çalışanlara yapılması için ilgili kanun meclisten geçti.

 

 

USDTRY… Haftaya başlarken en önemli gelişme haftasonu JP Morgan tarafından gelmişti. Uluslararası banka önümüzdeki dönemde müşterilerine TL işlemlerinde hizmet vermeyeceğini duyurmuştu. Açık olan pozisyonların devamlılığı korunurken sebep olarak TL tarafındaki aşırı oynaklık gösterildi. Dün 18,36 TL seviyelerini gören kur, Cumhurbaşkanı’nın “Ekonomik önlem paketi” açıklaması sonrası %18’e yakın düşüş kaydetti. Mevcut çalışmada özellikle düşüşü destekleyen etken TL mevduat faizleri ile doların değer kazanımı arasındaki farkın devlet tarafından karşılanacak ve farkın stopaj farkından muaf tutulmasıdır.

 

 

EURTRY… Türk Lirası geçen hafta da yön olarak majör para birimleri karşısında TCMB’nin piyasaya müdahalesi ve gelen açıklamalar ile beraberdeğer kaybetmeye devam etmişti. Mevcut “Ekonomik Önlem Paketi” ile 20 TL seviyelerini test eden parite, 15,30 TL seviyelerine gerilemiştir.

 

 

EURUSD… Geçen haftalarda EURO bölgesinde açıklanan enflasyon verileri beklenenden yüksek gelerek global enflasyon endişelerini daha da güçlendirmiştir. Ayrıca Fitch tarafından yapılan açıklamada kürese büyüme tahminleri aşağı yönlü çekildi. IMF Euro bölgesi için yaptığı açıklama da aşırı yükselen enflasyonun önümüzdeki yıl düşmeye başlayacağını beklediklerini belirttiler ancak AMB mevcut Omicron’nun gidişatına göre daha fazla teşvik ve genişlemeye işaret etmektedir. Bununla beraber en güncel haber Hollanda tarafından geldi. Hollanda Omicron varyantının yarattığı endişlerden kaynaklı 18 Ocak tarine kadar tam kapanmaya geçti. Sadece eczane ve temel ihityaçların alınabileceği yerlerin açık olacağını belirten yetkililer, global kapanma riskinin arttığına dair endişeleri desteklemektedir.

 

 

XAUUSD… Geçen hafta ons altın yükseliş momentumunu yavaşlatarak yatay bir seyre geçmişti ve orta vadede yatay seyri devam etmektedir. Özellikle geçen haftalarda açıklanan enflasyon verileri ve Omicron varyantı endişeleri değerli metale değer saklama aracı olarak yukarı yönlü destekleyebilir. Özellike Hollanda tarafından gelen tam kapanma haberi bu endişeleri desteklemektedir. Global risk algısının yüksek olduğu dönemler içinde Ons Altın gözde değer saklama aracı olarak yerini korumaktadır ancak haftayı genel olarak FED’in faizi sabit bırakması sonrası yatay seyretmesine devam etmektedir.

 

 

GLDGR… Gram altın geçen haftalar da özellikle TL’nin değer kaybı ile yukarı yönlü ivmesine devam etmişti. Mevcut “Ekonomik önlem paketi” 1000 TL seviyelerini gören gram altını 780 TL seviyelerine geriletti.

 

 

BRENT… Geçen haftalarda OPEC+ pandemi sebebi ile olabilecek kapanmalar durumunda üretim artışını tekrar değerlendirebileceklerini belirtmişlerdi. OPEC+ geçen hafta yaptığı toplantısında büyük ihtimal ile Ocak ayı petrol üretimini 400 bin varil artırma planına sadık kaldıklarını belirttiler. Ayrıca Omicron varyantının yayılımının artış hızının endişe verici boyutlara gelmesi, bu kararın aksiyona dönmesi konusunda güçlendirici bir etkiye sahip olabilir. Brent haftaya yatay bir seyirde başlamaktadır.

 

 

S&P500… Geçen haftalarda EURO bölgesi ve İngiltere’nin enflasyon verileri beklenenin üstünde geldi ve piyasaları baskılamak devam etmesi açısından bir risk unsuru taşımaya devam etmektedir. FED’in varlık alım programı sonlanana kadar bir faiz artışı planlamadığı ayrıca belirtildi. Varlık alım hızı ikiye katlanarak 30 milyar dolar olarak oybirliğince (FED) kabul edildi.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu