Gündem

Piyasanın durumu

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ? BIST 30 Endeksi son işlem gününde %1.27 yükseliş ile 1,525 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 1,508 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 1,527 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ? Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. SASA (3.87 puan) ve EREGL (1.89 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, EKGYO (-0.24 puan) ve OYAKC (-0.1 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL? BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 16 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %3.57 ile KRDMD ve %2.51 ile EKGYO olurken, en fazla azalan hisselerin ise %3.52 ile ARCLK ve %2.41 ile TUPRS olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR? BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 11 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 19 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %34 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %2.40 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0.57 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL? RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 22 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise SAHOL ve TCELL hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta EREGL, SAHOL ve THYAO dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise DOHOL, GUBRF ve KOZAA ön plana çıkıyor

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu