Gündem

Piyasanın durumu

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ? BIST 30 Endeksi son işlem gününde %1.03 düşüş ile 1,487 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 1,480 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 1,508 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ? Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. BIMAS (0.8 puan) ve EREGL (0.31 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, THYAO (-1.81 puan) ve TUPRS (-1.49 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL? BIST 30 hisselerinde yabancı payı artışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 18 tanesinde yabancı payı artışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %2.05 ile GARAN ve %1.73 ile TCELL olurken, en fazla azalan hisselerin ise %7.39 ile ARCLK ve %3.36 ile KOZAA olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR? BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 7 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 23 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %21 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-1.50 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-1.76 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL? RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 2 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise TCELL ve GARAN hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta AKBNK, BIMAS ve TCELL dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise OYAKC, PETKM ve TAVHL ön plana çıkıyor

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu