Piyasanın durumu

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ? BIST 30 Endeksi son işlem gününde %0.39 düşüş ile 1,538 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 1,537 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 1,552 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ? Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. SISE (1.61 puan) ve PETKM (0.56 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, EREGL (-2.81 puan) ve FROTO (-1.43 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL? BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 18 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %3.92 ile ASELS ve %2.14 ile SAHOL olurken, en fazla azalan hisselerin ise %2.84 ile TTKOM ve %2.70 ile PETKM olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR? BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 16 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 14 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %24 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0.42 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-0.72 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL? RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 18 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise SISE ve SAHOL hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta PETKM, SISE ve TTKOM dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise ASELS ve ISCTR ön plana çıkıyor

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu