Gündem

Rekor üzerine rekor

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

Fed Toplantı Tutanakları / RBNZ faiz Kararı

Haftanın Stratejisi

SP500 Endeksi Rekor Tazelemeye Devam Edecek (mi)?

Rekor Üzerine Rekor…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 205,497,738 – tedaviye pozitif cevap veren 139,690,017 – ölü sayısı 4,335,944 kişiye ulaşmıştır. 

Fed’in varlık alımlarını azaltmak için veri odaklı yönlendirmesi etkin olurken, beklentilerden iyi gelen büyüme/istihdam/istihdam verilerini kayıtsızlığı piyasanın kafasını karıştırmaktadır. Fed bu durumu her veriye aşırı tepki veremeyeceği şeklinde savururken, bir kaç istihdam verisi daha görmek istediğini belirtmiştir. Ama öyle ya da böyle Fed2in varlık alımlarını azaltma patikasına girildiği piyasa tarafından kabul edilmektedir. Fakat bu etkin olurken Fed bilançosu $8,2 trilyon büyüklüğünde devam etmektedir.

Bu hafta açıklanacak fed toplantı tutanaklarında üyelerin şahinlik boyutu netleşebilecekken, varlık alımlarını azaltma tartışmalarını boyutu daha iyi anlaşılabilir. Piyasanın ana beklentisi Jackson Hole toplantısında Fed Başkanı Powell’ın varlık alımları azaltmayı başlatabileceği sinyalini vermesi beklenmektedir.

Getiri arayışında olan ucuz/bol likiditenin adresi ABD hisse senetleri ve borsa endeksleri olurken, SP500 endeksi rekor üzerine rekor tazelemektedir. Yıllık enflasyonun %5,4 olduğu dikkate alındığından bundan kaynaklı refah kaybı hisse senetleri/endeksler ile refah artışı olarak karşılanmaktadır. SP500 endeksi için majör trend 50 günlük ortalaması üzerinde sürerken, analistler 12 aylık dönem için en iyi hedef seviye olarak 4897.56 seviyesini belirtmektedir.

ABD 10 yıllık tahvil için 200 günlük ortalama 1,3011 seviyesini üzerinde kalıcı olurken, %1,40 majör direnç seviyesini takip ediyoruz.

Dolar endeksi klasik (mor) ve Dolar endeksi bloomberg (turuncu) tarafında güçlü tema öne çıkarken,  Dolar endeksi klasik 92.91 seviyesinde hareket etmektedir. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu