Sponsorlu Bağlantılar

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Retina dekolmanının temel nedeni göz içerisindeki sıvının giderek azalması ve bozulmasıdır. Böylece göz içerisindeki jel özelliğini yitirir. Ayrıca 6 numaradan yüksek miyopi ve katarakt ameliyatı geçirmede genel nedenler içerisinde bulunur.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Retina yırtığı ve retina dekolmanı doktor muayenesi ile tanılanır. İşlem sırasında hastanın göz içerisine göz damlası atılır ve göz bebekleri büyütülür. Ayrıca retina dekolmanını tanılamak için göz anjiyosu ve tomografisi de çekilir.

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

65 yaş üzeri birçok hasta retina dekolmanı için risk faktörü içerisinde bulunur. Zaten 70-75 yaş üzeri hastaların büyük çoğunluğunda bu hastalık görülür. Bunların dışında yüksek kan basıncı ve diyabet gibi hastalıkları bulunan kişilerde riski altındadır.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

Retina yırtığı daha çok lazer, vitrektomi, göz içi gaz enjeksiyonu gibi yöntemlerle kapatılır. Retina dekolmanı ise ameliyatla düzeltilir.

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Erken tanılama sarı nokta hastalığı ve tedavisi için oldukça önemlidir. Makula dejenerasyonu olarak adlandırılan bu hastalık daha çok 55 yaş üzeri kişilerde görülür. Bu nedenle yaşı ilerlemiş kişilerin düzenli göz muayenesi yaptırması gerekir.

Gözün hemen arkasında yer alan makula çevremizdeki detayları görmemizi sağlayan bir yapıdır. Bu nedenle burada meydana gelebilecek bir hasar görme bozukluğuna yol açar. Sarı nokta hastalığı teşhis edildikten sonra hemen tedavisi yapılmalıdır. Bu doğrultuda kullanılan koruyucu vitamin, mineraller alınmalı ve düzenli kullanılmalıdır.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Merkezi görme kayıplarından biri olan makula dejenerasyonu sarı nokta hastalığı olarak bilinir. Net ve pürüzsüz görmeden sorumlu olan bu alanda meydana gelen hasarlar görmeyi olumsuz etkiler.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı nokta hastalığı daha çok 65 yaş üzeri kişilerde görülür. Ayrıca kötü yaşam tarzına sahip kişilerde risk grubu içerisinde yer alırlar.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var mıdır?

Makula dejenerasyonu iki farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Yaş ve kuru makula dejenerasyonu isimlerini alırlar. Daha çok görülen tipi ise kuru makula dejenerasyonudur.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Makula dejenerasyonu farklı belirtiler halinde kendini gösterir. Yaygın görülen şikayetler şu şekildedir:

  • Düz çizgileri eğri görme
  • Bulanık ve soluk görme
  • İş yaparken daha fazla ışığa ihtiyaç duyma
  • Aniden görülen siyah ve sarı lekeler

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Rutin yapılan göz dibi muayenesi ile sarı nokta hastalığı teşhis edilir. Göz anjiyosu ve retina tomografisi gibi tetkikler yapılır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Kataraktın ilaçla tedavisi mümkün olmadığı için katarakt ameliyatı uygulanır. Yapılan ameliyatla birlikte saydamlığını yitiren lens çıkarılır ve yerine yeniden görmeyi sağlayacak yapay lens yerleştirilir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

İlerlemiş katarakt için ameliyat zorunlu bir müdahaledir. Bu nedenle gözlük ve lens yardımıyla dahi günlük işlerini yapamayan kişilere katarakt ameliyatı yapılmalıdır. Özellikle yüksek risk altında bulunan hastaların zaman kaybetmeden tedaviyi başlatmaları gerekir.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kataraktın oluşumu hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Yapılan araştırmalar hastalığın hem genetik faktörlerden hem de çevresel faktörlerden etkilenerek ortaya çıktığını belirtmiştir. Başlıca görülen belirtiler içerisinde bulanık görme, ışığa karşı duyarlılık, gözlük numarasının ilerlemesi ve renklerin solgun görünmesi sayılabilir.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Görmeyi olumsuz etkileyen kataraktın türleri bulunur. Bunlar nükleer katarakt, posterior subkapsüler katarakt, doğuştan katarakt ve kortikal kataraktır. Hastalığın türüne göre katarakt ameliyatı yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu