Gündem

Risk iştahında güç kazanımı gözlenirken, yurt içinde volatilite devam ediyor

Piyasa Gündemi

Salgın kaynaklı gelişmeler ve vaka sayılarındaki artışın küresel ekonomik görünüm üzerinde etkileri piyasaların takibinde yer alırken, enflasyonist ortam ve merkez bankalarının hamleleri de gündemdeki yerini koruyor. Yurt dışında Noel tatili öncesinde ABD’deki ekonomik veri akışları önemli olacak. Yurt içinde bu hafta TL’yi özendirme paketi kapsamındaki gelişmeler ve açıklamalar yakından izlenirken, TL varlıklarda volatilite yüksek seyrediyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    16:30 ABD – Dayanıklı Mal Siparişleri Önem: Yüksek
•    16:30 ABD – Kişisel Tüketim Harcamaları Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel hisse piyasalarında son günlerde toparlanma çabası etkili olurken, ekonomik veri akışları ve ABD’deki yaklaşık 2 trilyon dolarlık destek paketine ilişkin gelişmeler yakından izleniyor. Gün içi volatilitenin yüksek seyrettiği BIST-100 Endeksi dün de günü %4,64 oranında kayıpla 1.804,15 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın bir seyir izliyor. Asya piyasalarında hafif alıcılı bir fiyatlama hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 12,38 – 12,51 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 11,93’lü seviyelerden işlem görmekte. Yurt dışına kıyasla ayrışmanın ve sert fiyatlamaların yaşandığı BIST- 100 Endeksi’nin güne volatil bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeksi son dört gündeki satışlarla ekim ayından beri gerçekleşen yükselişin %50’den fazlasını geri vererek 1.804’ten kapandı. Bu düzeltmede %61,8 seviyesi 1.765 civarında bulunuyor. Yakın vade için burası izlediğimiz en önemli destek olacaktır. Endekste bu seviyenin altında kapanış ihtimali doğmadığı sürece son satışların ardından bir toparlanma yaşanması olası. Buna karşın herhangi bir sebeple 1.765’in altına sarkılacak ve buranın altında bir kapanış olasılığı doğacak olur ise satışlar yeniden hız kazanabilir. Yukarı yönlü hareketlerde 1.890 ve devamında 1.930 tepkide test edilebilecek ilk dirençler konumunda. Kurlardaki denge süreci Borsa İstanbul’da denge arayışı ön plana çıkabilir. Buna karşın özellikle destek seviyelerinin altına sarkılması panik hareketleri hızlandırabilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu