Gündem

Rus ruleti ve oynaklık

En büyük belirsizlik büyük bir ihtimal ya kalkacak ya da uzun bir süre bizle beraber olacak. Geçen hafta , Ukrayna sınırındaki Rus askerleriyle ilgili her yeni gelişmeyle para ve sermaye piyasalarının oynaklığını artırdı. Oynaklığının nedeni ise , nasıl Pandemi döneminde sözde uzmanları gördüysek şimdi de Rus-Ukrayna jeopolitik geriliminde sözde uzmanların ortaya çıkması. Tabii ki dünyanın bu bölgesindeki bir çatışmanın doğurabileceği sonuçlar konusunda temkinliyiz. Ukrayna’dan gelen karışık sinyaller yatırımcıları tabii ki tedirgin edecek ve finans piyasaları da çalkalanacaktı ve öyle de oldu başlıca endeksler, petrol, finans ve teknoloji hisselerindeki yeni düşüşlerle bir kez daha oynaklık gösterdi. Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasında bu hafta yapılması planlanan toplantı bile nasıl lanse edildi bir hatırlayalım. ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmemesi koşuluyla önümüzdeki hafta sonlarında Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşme davetini kabul ettiğini söylemesi. Ve şimdi de Biden – Putin görüşmesi olacak zamanı da bu dışişleri bakanları belirleyecek. Macro ekonomik gelişmelere bakarsak ise ; ABD’de Ocak ayı üretici fiyatları beklenenden iki kat daha hızlı yükseldi ve tüketim hala karanlıkta, İngiltere’de fiyatlar yıllık %5.4 arttı. ABD 10 yıllıklarında %1,94’e geri döndü. Öngörüler, Fed’in Mart ayında 50 baz puan faiz artırımı olasılığının finansal aracılar açısından geri planda kaldığını gösteriyor. Alman Bund %0,2’de ve İsviçre borcu ile %0,22’de flört ediyor. Fransız OAT %0.69’da sabit. Washington ve Moskova’nın karışık sinyaller göndermesiyle petrol piyasaları gergin ve Ukrayna riskine karşı özellikle hassas olmaya devam ediyor. Ancak fiyatlar bu hafta hafifçe geriledi ve bu, sekiz haftalık art arda artışlarını sona erdirmek için yeterli oldu. Çünkü ; olumlu yönde hareket eden İran nükleer müzakerelerini de izliyorlar. Tahran, anlaşmanın yakın olduğunu söyleyerek İran petrolünün yakında küresel piyasalara döneceğine dair umutları artırdı. Brent ham petrolün varili 91.50 ABD doları civarında işlem görürken, ABD karşılaştırma ölçütü için 90.3 ABD doları bulunuyor. Bu hafta , büyük ekonomiler için PMI faaliyet göstergeleri Pazartesi günü geri dönüyor. Almanya Ifo güven endeksi Salı günü, Cuma günkü PCE enflasyon verileri ve ABD dayanıklı mal siparişlerinden önce gelecek.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Herhangi bir işgalin olmaması durumunda Başkan Biden, Devlet Başkanı Putin’le buluşmayı prensipte kabul etti.” ifadesini kullandı. Açıklamasında, Ukrayna’ya yönelik bir işgal eyleminin yaşanmaması için ABD’nin tüm diplomatik süreçleri kullanacağına işaret eden Psaki, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un bu hafta içi Avrupa’da buluşmasının planlandığını hatırlattı. Psaki, “(Ukrayna’ya yönelik) Herhangi bir işgalin olmaması durumunda Başkan Biden, Devlet Başkanı Putin’le buluşmayı prensipte kabul etti.” ifadesini kullandı. Beyaz Saray Sözcüsü, krizin diplomatik çözümüne her zaman hazır olduklarını, ancak Rusya’nın işgal yönünde adım atması durumunda ise hızlı ve ağır yaptırımlar getireceklerini sözlerine ekledi. Psaki ayrıca, Moskova’nın halen kapsamlı bir saldırı için hazırlıklarını sürdürdüğünü de ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptıkları telefon görüşmesinde, Rusya-Ukrayna krizinde diplomatik çözüm konusunda uzlaştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağı yönündeki iddialara karşı, “Rusya, savaş kelimesini kullanmak isteyecek son ülkedir” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “NATO üyelik konusunda bize açık yanıt vermeli. Ukrayna’yı isteyip istemedikleri konusunda dürüst olmalılar” dedi.

Belarus Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Rusya ile birlikte Belarus topraklarında düzenlenen ve dün sona ermesi gereken tatbikat uzatıldı.

 

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, “Çin şu anda hem ekonomik hem de azınlık hakları açısından sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Bu durum Çin’in yeni bir Tayvan krizi oluşturmasına neden olabilir” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, istihbarat delillerine göre Rusya’nın “Avrupa’da 1945’ten bu yana en büyük savaşı” planladığının tahmin edildiğini söyledi.

Beyaz Saray’ın ulusal güvenlik danışmanlarından Daleep Sing, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması halinde uygulanacak ilk yaptırımlar arasında Rusya’nın SWIFT finansal sisteminden çıkarılmasının yer almayacağını söyledi.Yaptırımların Rusya’nın dünyaya enerji arzını azaltmayı amaçlamayacağını belirten Singh, yaptırımların Rus vatandaşlarını hedef almayacağını da vurguladı.

Çin Merkez Bankası gösterge olarak kabul edilen kredi verme ana faiz oranlarını (LPR) değiştirmedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Rusya’nın karşı karşıya kalacağı yaptırımlara ilişkin bazı detaylar açıkladı.

JPMorgan Chase & Co. ekonomistleri Fed’in enflasyonu düşürmek amacıyla art arda dokuz toplantı boyunca faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının muhtemel olduğunu söyledi.

ABD’de Fed toplantısı öncesi yetkililerden yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.Geçen hafta açıklamalarda bulunan 3 üst düzey Fed yetkilisi faiz artırımına destek verirken çok şahin bir başlangıcın gerekli olmadığı konusunda mutabakat olduğunun sinyallerini verdiler.-BloombergHT

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Twitter’dan yaptığı açıklamada MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Toplantısı’na katılarak görüş alışverişinde bulunduklarını duyurdu.

Haftanın ilk günü Hazine ihaleleri, yurt içinde tarımsal girdi ve yurt dışı üretici fiyatları ile yabancı ziyaret sayıları takip edilecek.Yurt dışında öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri takip edilecek. ABD piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacak

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu