Gündem

Sakin kalmak zor

SAKİN KALMAK ZOR

Kripto paralarının Tesla gibi teknoloji şirketlerini, Petrol fiyatlarının Enerji sektörü hisselerini vurmasının ardından ,Panik dağılmış ve yeniden teknoloji hisseleri öncülüğünde toparlanma görmekteyiz. Gönürür de ana etmenler ; ABD’de açıklanan haftalık işsizlik başvurularının 450kn beklenmesine karşın 444k gelmesi ve ı Philadelphia Fed imalat endeksinin 41,5 beklentilerine karşın 31,5 gelmesi. Çinli otoritelerin emtia fiyatlarındaki ralliyi frenlemek için tedbirler alabileceği yönündeki endişeler bu sabah da temel metal fiyatlarını aşağı çekmekte. Shanghay Vadeli İşlem Borsası’nda Haziran vadeli bakır fiyatı yüzde 1,1 alüminyum fiyatları %1,3 nikel fiyatları yüzde yüzde 2,5 gerilerken, LME’de nikel fiyatı yüzde 0,89 kayıpla 16995 dolar/tondan işlem görüyor. Küresel piyasalarda pozitif fiyatlamanın hâkim olduğu bir günü geride bıraktık. Hatırlanacak olursa; FED’in 27-28 Nisan tarihli FOMC toplantısının tutanakları açıklanmış ve bazı üyelerin ekonominin Komite’nin hedefleri doğrultusunda hızlı ilerleme kaydetmeye devam etmesi durumunda gelecek toplantılarda varlık alımlarının hızını ayarlamaya yönelik bir planı tartışmaya başlayabileceklerini belirttiklerini görmüştük. Bu ifade sonrası hisse senedi endekslerinde satış baskısının hızlandığını takip etmiştik. Yalnız önceki raporumuzda da belirttiğimiz gibi bu açıklama sürpriz değildi. Zaten yaşanan geri çekilmenin ardından piyasanın gelişmeleri sindirmesi sonrası yeniden yukarı yönde fiyatlamaların oluştuğunu söyleyelim. ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde şimdilik %1.70 üzerine yükseliş hareketi göremedik. Dolar endeksi de zayıf görünümünü sürdürmekte. Bu durum doğal olarak kıymetli metal fiyatlarında yükselişlerin hız kazanmasını sağlamakta… Dün ABD tarafında karışık bir data akışı hakimdi. Philadelphia FED İmalat Endeksi Mayıs’ta, 31,5 gelerek beklentilerin altında kaldı. Buna karşılık haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi 444 bin gelerek pandemi süresince en düşük seviyesine geriledi. Bu durum net olarak istihdam piyasasının güçlenmeye devam ettiğini göstermekte. Fakat şu notu da eklemek gerek; mevcut başvurular pandemi öncesi seviyelerin üzerinde kalmaya devam ediyor. Evet istihdam piyasasında gözle görülür bir güçlenme var. Aşılama kampanyasının süratle devam etmesi ve iş yerlerinin açılması sonrası istihdam piyasasında güçlenme kaçınılmaz. Fakat pandemi öncesi seviyelerin üzerinde başvuruların devam etmesi, istihdam piyasasında gidilecek daha yolun olduğunu gösteriyor. Örneğin son gelen TDI verisi 1 milyon kişiye istihdam sağlandığına yönelik beklentilerin çok altında 266 bin olarak açıklanmıştı. Dolayısıyla güçlü enflasyona istenilen düzeyde istihdam piyasasının eşlik etmediğini söyleyebiliriz. Bu durum varlık alım miktarının yıl içerisinde azaltılmasının önünde engel teşkil edebilir fakat sözlü yönlendirmenin başlaması da kaçınılmaz durmakta.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Mercan Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzı 21 Mayıs Cuma saat 10:30 – 13:00 saatlerinde borsadan satış ve eşit dağılım olarak, 8.81-10.46 TL fiyat aralığından gerçekleşecek

•Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Cuma günkü işlemlerde ABD Borsalarındaki yüksek kapanışları takip ederek arttı.Taiwan’ın Taiex endeksi sabah seansında yüzde 2’ye yakın kazanımlarla artışların başını çekti.Çin ana karasında ise Şanghay ve Shenzen endeksleri sınırlı kazanıma yöneldi. Bölgede Hong Kong’da hafif yükselirken Hong Kong’da işlem gören Tencent hisseleri yüzde 2’den fazla gerileme kaydetti.Japonya’nın Nikkei 225 ve Topix Endeksleri de arttı.

•ABD Hazine Bakanlığı, küresel asgari kurumlar vergisi oranının en az yüzde 15 olması gerektiğini bildirdi. ABD Hazine Bakanlığının yönlendirme grubuna küresel asgari vergi oranının en az yüzde 15 olması gerektiğini teklif ettiği belirtilen açıklamada, bu oranın bir taban olduğu ve yükseltilmesi gerektiği vurgulandı.

•Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Komisyonu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun (AP) AB Dijital korona virüs (Covid-19) Sertifikası konusunda uzlaştığını duyurdu.

•Fed, hızla gelişen dijital ödeme teknoljileri ve özellikle bir ABD merkez bankası dijital belgesi çıkarma olasılığı konusunda bu yaz bir “müzakere belgesi” yayınlayacak. Fed, bu belge ile merkez bankası dijital parası konusunda kamuoyundan görüş toplayacak.

•Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed’in aylık tahvil alım miktarını azaltmayı tartışmaya başlaması çağrısını bir kez daha yineledi. ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğunu belirten Kaplan, Fed’in ekonomiye desteğini azaltmayı geç olmadan tartışmaya başlaması gerektiğini savundu.

•Sermaye Piyasası Kurulu, Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. halka arz başvurusunu onayladı. SPK haftalık bülteninde yer alan karara göre, Şirket 280 milyon TL olan mevcut sermayesinin bedelli olarak 380 milyon TL’ye çıkarılması sırasında oluşan 100 milyon TL pay ile Ayşe Zengin’in sahip olduğu 14 milyon TL payı halka arz edecek.Halka arzda satış fiyatı 3,50 TL olarak belirlendi.

•Sermaye Piyasası Kurulu, ATP Ticari Bilgisayar Ağı ve Elektrik Güç Kaynakları Üretim Pazarlama ve Ticaret A.Ş. halka arz başvurusunu onayladı.SPK haftalık bülteninde yer alan karara göre, Şirket 30 milyon TL olan mevcut sermayesinin bedelli olarak 37,5 milyon TL’ye çıkarılması sırasında oluşan 7,5 milyon TL payı halka arz edecek.Halka arzda satış fiyatı 24,00 TL olarak belirlendi.

• AC Asia ex, Japan % 0,04 alıcılı

• S&P 500 % 0,21 alıcılı

• Euro Stoxx 50 % 0,37 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu