Sponsorlu Bağlantılar

Sarı Nokta Hastalığı Neden Meydana Gelir?

Sarı Nokta Hastalığı Neden Meydana Gelir?

Gözün retina bölgesinde meydana gelen sarı nokta hastalığı, günümüzde en sık rastlanan göz hastalıkları arasında yer alıyor. Meydana gelmesinin en büyük nedeni genetik kalıtımdır. Aile öyküsünde bu hastalık görünen kişilerde görülme olasılığı daha yüksek oluyor.

Çevresel faktörlerden de meydana gelen sarı benek hastalığı, erken tanı ve tedavi ile önüne geçilmediği taktirde ciddi görme sorunlarına yol açar. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalan kişilerde de görülebilen bir hastalıktır.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Günümüzde göz hastalıklarında adından sıklıkla bahsedilen sarı nokta hastalığı genetik kalıtımla geçen bir hastalık olarak bilinse de çevresel faktörler ve yaşa bağlı olarak da gelişen bir hastalıktır. Görme merkezinde meydana gelen sarı benek hastalığı, yaşam kalitesini en fazla etkileyen hastalıklardandır.

Kişinin sosyal hayatında büyük sorunlar oluşturur. Bu nedenle erken tanı yöntemi ile ilerlemeden durdurulması gerekir. Karanlık ve bulanık görmeye neden olan sarı benek hastalığı ilerlediği taktirde merkezi olarak görme bozukluğuna neden olur.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Tıp dilinde makula dejenerasyonu olarak bilinen sarı benek hastalığı, genellikle yaşlılarda görülür. 65 yaş ve üzerinde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Kalıtımsal olarak geçen makula dejenerasyonu, gençlerde de nadir olarak görülebilir.

Yaşı ilerde olan ve yüksek tansiyon hastalarında görülme olasılığı yüksektir. Fazla kilolu hastalarda ve yüksek kolesterol hastalarında görülebilir. Sigara ve alkol tüketimi aşırı fazla olan kişilerde daha fazla risk taşıyan bir göz hastalığıdır.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

İlerleyici bir göz hastalığı olan makula dejenerasyonu iki farklı tipte ortaya çıkar. Günümüzde en sık rastlanan tip kuru makula dejenerasyonu oluyor. İlerleme bakımından daha yavaş olan bu hastalık, tek gözde görülebiliyor.

Yaş makula dejenerasyonu ise kuru tip görülen hastalarda ortaya çıkar. Yaş tipi daha hızlı ilerleme gösterir. Her ikisi de erken tanı ile tedavi edilebilir. İlerleme gösterdiği taktirde merkezi görme kaybının daha büyük olmasına neden olur.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Makula dejenerasyonunda meydana gelen belirtiler herhangi bir acı ve ağrı hissi vermez. Fakat görmede aksaklıkların olmasına neden olur.

Düz çizgiler eğri olarak göründüğünden dolayı hasta yolda düz yürüyemez. Evde kendi başına vakit geçirebilir fakat dışarıda bir kişiden yardım alması gerekir.

Karanlık ve loş ortamda hasta net göremez. Detaylı işler yaparken daha fazla ışığa ihtiyaç duyulur. Bu hastalar renk ayrımı yapmada da güçlük çeker. Erken evrede meydana gelen belirtiler ile fark edilmese de hastalık ilerlediğinde kendini belli eder.

Kimler Göz Doktoruna Başvurmalı?

Göz doktoru muayeneleri düzenli olarak yapılması gereken işlemlerdendir. Göz hastalıkları önemi en fazla olan hastalıklardandır.

Herhangi bir hastalık olmasa da 6 ayda bir göz doktoruna muayene olunması gerekir. Makula dejenerasyonu olan hastalar, erken teşhis ve tedaviden yararlanabilmek için ilerleme göstermeden doktora başvurmaları gerekir.

Hastalık ilerledikten sonra tedavi edilmesi de zorlaşır. Aile öyküsünde sarı benek hastalığı olan kişiler yaş ilerlemeden doktora başvurmalıdır.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Halk arasında sarı benek hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonunun tanısının konulabilmesi için detaylı göz muayenelerinin ve testlerinin yapılması gerekir. Göz dibi muayenesi, retinada herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için önem taşır.

Doktor tarafından gerek görülürse anjiyo ve tomografi de yapılabilir. Sarı nokta hastalığı ne kadar erken teşhis edilirse hasta açısından da büyük avantaj sağlar.

https://gokhangulkilik.com/sari-nokta-hastaligi/ hakkında bilgi için hemen sitemizi ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu