Sponsorlu Bağlantılar

Sarı Nokta Hastalığı Retina Yırtığına Sebep Olur mu?

Sarı Nokta Hastalığı Retina Yırtığına Sebep Olur mu?

Oluşmakta olan sarı nokta hastalığı, makula bölgesinde oluşan bozukluğa sebep olan, bir retina rahatsızlığı olarak bilinir. Çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu sebepler arasında; yetersiz ve düzensiz beslenme, sigara kullanımı ve özellikle 50 yaş sonrasında rastlanan görme kaybı bozukluğu sıralanır.

İki farklı şekilde karşımıza çıkan sarı nokta hastalığı kuru ve yaş olacak şekilde sınıflandırılır. Genellikle, hastalığın yüzde sekseni, kuru tip şeklinde ortaya çıkar.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Makula denen yer, sarı nokta olarak bilinir. Örneğin; duvarda saatin asılı olduğunu, fakat saatin kaç olduğunu tespit edememe durumudur. Yaş tip rahatsızlığının çoğunluğu, özellikle görme kaybına sebep olur ve sarı nokta hastalığı ilerleyici bir göz hastalığıdır.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Elli yaş üzerine bireylerde, yetersiz ve düzensiz beslenenlerde, çok fazla sigara içen kişilerde görülür. Çok ciddi sorunların oluşumuna neden olduğu için, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Hastalığın fark edilmesi durumunda, uzman hekimden yardım alarak tedavi edilmesi için, gerekli olan çalışmalar başlatılmalıdır.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var mıdır?

Makula hastalığı iki farklı şekilde sınıflandırılır. Bunlar, kuru ve yaş tip olacak şekilde ele alınır. Hastalığın büyük çoğunluğu kuru şeklinde görülür. Yaş tip rahatsızlığının sonuçları, görme kaybının oluşumuna neden olur.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Hastalık tam anlamıyla ortaya çıkmadan önce, belirtiler verir ve zaman içerisinde ilerleme kat eder. Acısız ilerler, fakat zaman içinde görme durumunda bozulmalar ortaya çıkar. Örneğin, düz çizgilerin eğik olarak görüldüğü durumlar oluşur. Normaline göre ışığa daha fazla ihtiyaç duyulmuş olur.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Hastalığın belirlenebilmesi ve hastaya doğru teşhis koyabilmek için, ilk olarak göz muayenesi gerçekleştirilir. Gözün içine damla damlatılarak göz bebeğinin genişlemesi sağlanır. Gözün arka kısmı özel mercekle muayene edilir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Hastalığın ilerlemesi durumunda, mutlaka katarakt ameliyatı gerçekleşmesi gerekir. Ameliyatla birlikte saydamlığını yitirmiş olan lensin, yapay lensle birlikte değişmesi durumunda, yeniden görüş kalitesi maksimum seviyeye çıkarılır.

 

 

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt rahatsızlığının kontrol altına alınabilmesinde teşhis gereklidir. Doktor muayenesinden geçerek kesin teşhisin konulması sağlanır. On sekiz yaşını dolduran bireylere,  katarakt oluşumunun ciddi evreye taşınması durumunda, katarakt ameliyatı uygulanır.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Matlaşma sonucu ortaya çıkarak, katarakt rahatsızlığı meydana gelir. Lenste azalmakta olan saydamlık nedeniyle, katarakt ameliyatı gerçekleştirilmesi gerekir.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Katarakt rahatsızlığı dört farklı çeşitte görülür. Doğuştan katarakt, nükleer katarakt, posterior subkapsüler katarakt ve kortikal katarakt olacak şekilde ele alınır.

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Retina yırtılması bir diğer adıyla, retina dekolmanı olarak bilinir. Genetik bir hastalıktır. Ailede görülen bir rahatsızlık olması ve ileri yaş grubunda görülür.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın teşhisini koyabilmek için, mutlaka gözün içine damla damlatılması gerekir. Muayene edilerek, retina dekolmanı çeşitli mercekler yardımıyla gözün içi değerlendirmeye alınır. Bu muayene sonucunda, göz içinde görülen rahatsızlık tespit edilir.

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Herhangi bir trafik kazası veya darbe alma sonucunda ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda, uzman hekimden yardım alınarak, tedavinin gerçekleşmesi gerekir.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

Retina yırtığı ve dekolmanını tedavi edebilmek için, cerrahi uzmanlardan yardım alınır. Burada retinanın dokusunu oluşturmuş olan herhangi bir yırtık varsa, lazer ile birlikte, retina dekolmanı tedavi edilmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu